Olsztynek-Ostróda

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Sebastian

Olsztynek-Ostróda

Post autor: Sebastian »

Poszukuję materiałów na temat linii Ostróda-Olsztynek.Czy ktoś wie na jakiej stronce mogę coś znalezć?
Awatar użytkownika
Maro
Przyspieszony
Posty: 86
Rejestracja: 02 cze 2006, 15:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Maro »

Może troche mało, ale coś jest na stronie: http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... od=0&do=18
Jest też o lini Elbląg - Ostróda - Olsztynek: http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/historia-kolei.htm
Na stronie: http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/zulawy znalazłem rozkład z 1941 r. Więcej nie znalazłem. Czyżbyś Sebastian chciał się wybrać na jakąś wycieczkę śladami tej linii :?:
Załączniki
Rozkład z 1941r.
Rozkład z 1941r.
Sebastian

Post autor: Sebastian »

Może i bym się wybrał tylko czy tam coś się zachowało z ówczesnej infrastruktury?Nasypy napewno zostały.Interesuje mnie najbardziej odcinek Miłomłyn-Myślice :wink:
Awatar użytkownika
Janek
Przyspieszony
Posty: 94
Rejestracja: 16 kwie 2005, 09:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Janek »

Sebastian pisze:Może i bym się wybrał tylko czy tam coś się zachowało z ówczesnej infrastruktury?Nasypy napewno zostały.Interesuje mnie najbardziej odcinek Miłomłyn-Myślice :wink:
ZTCW to nie jest na linii Ostróda - Olsztynek.
No chyba,że wybierasz się gdzieś poza Swoim planem.


Pozdrawiam,
Janek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Kolega Sebastian miał zapewne na myśli całość 116,7 km linii Elbląg-Myślice-Ostróda-Olsztynek wg tabeli rozkładowej. Tak była pomyślana i zrealizowna jej idea...
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Linia z Ostródy do Olsztynka wchodziła ze strony Nidzicy czy Olsztyna?
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Ze strony południowo-zachodniej (czyli od strony Nidzicy), typowe militarne rozwiązanie...

Fragment tej linii widać do dziś na stacji w Olsztynku. Parę lat temu na początkowym fragmencie linii do Ostródy/Elbląga było jeszcze długie żeberko wyciągowe (200-300 m), zakończone kozłem oporowym. Mogli je już niestety rozebrać.

Na kosmo-mapce masz to jak na dłoni. Żółte strzałki pokazują linię do Ostródy (pierwsza u góry to dworzec w Olsztynku). Jakieś 2 km od miasta (w kierunku południowym) starotorze przecina główną szosę z Olsztyna, a dalej w kieunku Lichtajn po starotorzu biegnie już dobrze wyjeżdżona szutrówka. Niebieskie strzałki to zelektryfikowana linia Olsztyn-Nidzica.
Załączniki
hohenstein.jpg
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
ostroda11
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2011, 22:22

fragment torów

Post autor: ostroda11 »

Parę lat temu biegając po Ostródzkim poligonie tzw. autodrom za czerwonymi koszarami natknąłem się na krótki ok. 3-4 m fragment szyn na drodze. Jest nawet znak o przejeździe kolejowym. Fragment pasowałby do tej linii jest skierowany w stronę nasypu kolejowego na kajkusie. Mógłby ktoś potwierdzić czy ten fragment należał do tej linii? Fragment raczej na 100% powinien się tam znajdować
matys73
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 15 lut 2009, 20:43
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: matys73 »

Owszem był tam kawałek toru jak się nie mylę nawet coś jakby rampa do załadunku. Podejrzewam że służył on do ćwiczeń dla kierowców którzy wyruszali w stronę tyrowa na załadunek na pociąg jadący na poligon.
ODPOWIEDZ