Orneta - Lidzbark Warmiński

Uporządkowany zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących sieci kolejowej na Warmii, Mazurach i pozostałych ziemiach byłych Prus Wschodnich;

Moderator: bastard

bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Orneta - Lidzbark Warmiński

Post autor: bastard »

W temacie linii Orneta – Lidzbark Warmiński zamieszczam jedyny dokument jaki posiadam - plan tej linii . W oryginale został on sporządzony na kalce technicznej i najprawdopodobniej jest inwentaryzacją tej linii wykonaną zaraz po wojnie. Część opisów – głównie na stacjach jest w języku niemieckim.
W planie tym brakuje pierwszych 4,3 km - od strony Ornety.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

Coś cicho na tym forum :), to może poruszę jeden z intrygujących mnie tematów. Dotyczy on planu widocznego w tym temacie: Mianowicie widać na nim przystanek osobowy Bobrownik leżący bardzo blisko wsi Bobrownik i jest to jego pierwsze położenie, ale na tym planie przy nim nie ma już zaznaczonego peronu. Tymczasem w km 26.04 widzimy mijankę Bobrownik z peronem. Jestem w posiadaniu schematu kolei RBD Konigsberg, na którym te dwa punkty są zaznaczone jednocześnie. Pierwszy jako p.o. a drugi jako tylko i wyłącznie mijanka. I tu powstaje pytanie: czy mijanka była od zawsze, a dopiero między 1940 a 1944 dobudowano do niej peron i jednocześnie zlikwidowano przystanek bliżej wsi. Niestety przesunięcie o kilometr jest raczej nie do wyłapania w rozkładach jazdy, ale może ktoś coś zauważył i się podzieli wiedzą.

A przy okazji przypomnę dawno temu poruszany temat kilometrażu linii Lidzbark - Bartoszyce (w tym czasie na tej linii działał program ochrony świadków :)). Otóż po dodaniu długości odcinka Orneta - Lidzbark do dłuższego odcinka Słobity - Orneta za nic nie wychodzi km zbliżony do 60.484 bo brakuje kilkaset metrów, a od Morąga nawet jakby to brakuje jeszcze więcej. Ach dowiedzieć się gdzie kolejarze ustanowili km 0.000 w swoich projektach.

Na koniec pytanie do Bastarda-czy będą tu jeszcze jakieś plany zamieszczane? Np plan stacji przeładunkowej Zadryny? Lub Bartoszyce Elewator?
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
ODPOWIEDZ