W dniach 28-30 lipca 2023 r. uruchomione zostaną pociągi turystyczne Turkol w ramach oferty MAZURY'2023. Szczegółowy program i bilety dostępne tutaj.

Mapa Sieci Kolejowej R.P. wyd I, stan z 1 IV 1946 r.

Uporządkowany zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących transportu kolejowego;

Moderator: bastard

Awatar użytkownika
Stanisław1972
Towarowy
Posty: 16
Rejestracja: 30 kwie 2021, 18:13
Lokalizacja: Dobre Miasto

Mapa Sieci Kolejowej R.P. wyd I, stan z 1 IV 1946 r.

Post autor: Stanisław1972 »

Niezwykle interesująca mapa, także linii wąskotorowych, na której znajdziemy polskie nazwy stacji i przystanków osobowych, także na rozebranych m.in. w 1945 r. liniach, których nie odbudowano, oraz wiele pierwotnych, polskich nazw stacji i przystanków na Ziemiach Odzyskanych. Mapa opracowana przez Wydział Pomiarowy Ministerstwa Komunikacji. Przy poszczególnych stacjach i przystankach osobowych podany jest kilometraż. Zaznaczono również ówczesne granice poszczególnych DOKP.

https://polona.pl/item/mapa-sieci-kolej ... o:metadata

Sama mapa (w wersji JPEG) ma spory wymiar: 22016 x 18995 i duży rozmiar: 65,5 MB. Można także pobrać alfabetyczny skorowidz nazw stacji i przystanków osobowych (w tym oddzielny dla linii wąskotorowych), niestety nie jako całość, ale przewijając strony w lewo (link podany jest do mapy, która jest na końcu wydania) i zapisując poszczególne skany stron. Wersja do pobrania w całości jest tylko dla zalogowanych użytkowników, więc jak ktoś chce, można skorzystać i z tej opcji.

Mapa jest zapewne znana wielu użytkownikom, jednak dla tych co jej nie mają, gorąco polecam. Warto ją mieć na swoim komputerze. Pomimo, że studiowałem ją wiele razy, zawsze czymś mnie zaskoczy :)
To smutne, że tylko chwila dzieli czas, gdy jesteśmy zbyt młodzi, od czasu, gdy jesteśmy zbyt starzy (Monteskiusz)
Pozdrawiam. Stanisław
ODPOWIEDZ