typografia parowozowa PKP

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

Karsznice w 1956 roku ,-foto ze strony Filmoteki Narodowej fotografa(przepraszam autor nieznany mi na razie) z planu filmowego Munka "Człowiek na torze"
Obrazek
i fotografia Obrazek Pani Agnieszki Olejniczak tego samego ujęcia z 2012 roku zamieszczona w http://zdunskawola.naszemiasto.pl/tag/k ... sylla.html
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

apropo "amerykanów" to na stronie Filmoteki Narodowej przy tytule filmu polskiego Kutza pt ."Krzyż Walecznych" trafiłem na dwa zdjęcia z planu kręcenia filmu ,na których jako element scenografii został wykorzystany między innymi Baldwin Tr20 z nieustalonym numerem kolejowym ( na pierwszym planie aktor jako bohaterski żołnierz LWP Jerzy Turek
Obrazek
Obrazek
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-fotograf dokumentujący pracę na planie filmu Ścibora -Rylskiego pt."Ich dzień powszedni" w 1963 roku kręconego przy tej scenie obok wiaduktu drogowego w Karsznicach sfotografował trumana przy wjeżdzie na stację , na trumanie niestety numer nieczytelny ale jeszcze z niezdemontowaną rurą pary odlotowej ( na przodzie dymnicy)zasilania Worthingtona , a więc można wnioskować ,że zasilanie kotła w wodę z lewej strony pompą W na tym trumanie przetrwało 15 lat :shock:
Obrazek( fotografia ze strony Filmoteki Narodowej)
Awatar użytkownika
Darek
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 28 cze 2009, 11:02
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darek »

Taki autobus zniszczyli :grin:
Awatar użytkownika
Darek
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 28 cze 2009, 11:02
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darek »

Panie HOART, wielu ludzi z panem rozmawiało na temat rysunków konstrukcyjnych parowozu Ty246, widzę że zamieścił pan 2 rysunki w tym temacie.
Być może są to tylko 2 rysunki ale do zbudowania poprawnego modelu to wystarczy, niestety musiały by być to skany a nie pomiętolony papier na foto.
Minęło tyle lat więc raczej nikt już nie będzie pana prosił o ich udostępnienie, a modelu nie ma do dziś, temat arcy ciekawy na model ale .....Planóf nima :grin:
ps. mowa jest o modelu kartonowym w skali 1:25 ewentualnie w przyszłości H0 z metalu, ale ....Planóf nima :grin:
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

Panie Darku wielu to nie , to przesada ale Pan jest drugą osobą ,która mi pisze o planach trumana i jeżeli chodzi o te dwa rysunki rzut boczny i poprzeczne to oryginały są w archiwum Muz Kol w Warszawie i można je kupić u nich , natomiast jeżeli chodzi o komplet rysunków fabrycznych to są do kupienia było w tym wątku kiedyś już wspomniane , że są owe plany Baldwina tym razem w archiwum muz kol w Harisburgu w USA ( proponuję kontakt w tej sprawie przez kolegę "Dareckiego"na forum martela) a ja i tak pojechałem kiedyś specjalnie do Karsznic i przez kilka godzin fociłem gdzie tylko mi udało się wleżć i wsadzić obiektyw aparatu , nie ma to jak fotki , truman "22" posiada sporo oryginalnych części , oczywiście każda część jest przy tym obmierzona na wszystkie warianty możliwe bo z samych rysunków to tylko zniechęcenie przychodzi i tyle, większość owych rysunków jest narysowana połowicznie to znaczy ,że czytający te rysunki musi drugą połowę mieć w wyobrażni -do tylko widzenia tego danego elementu albo to po prostu musi dorysowywać ,- do tego przychodzą następne rzuty tego samego danego elementu też większości połówki i jest niezły galimatias ,- myślę ,że do wykonania modelu w 1:25 czy do H0 wystarczą te dwa, które są w Warszawie i reszta detalu dużego jak i małego jako fotki z wymiarami dokonanymi przez fotografującego z oryginału w Karsznicach
-fajnie ,że są u innych osób chęci zrobienia trumana
- ja dłubię powoli , niestety zbyt wiele wątków kolejowo-modelarskich ciągnę jednocześnie , ot cóż taka moja natura ale pomału ,pomału..
tu wklejam obecną wersję mojego kiedyś dawno dawno temu wykonanego "dziesięcionogiego" , z którego pozostał tender Obrazek i budka Obrazek , zaznaczam ,że to sprzed ponad trzydziestu lat
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

a to już to co się wykluwa pomału ale..Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Darek
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 28 cze 2009, 11:02
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darek »

No tak, muzkol i "Darecki", to pierwsze to raczej odpada ponieważ jest to instytucja samoadorująca się i każdy "intruz" zostanie odpowiednio potraktowany - jeśli się dogada to zabiją go ceną za udostępnienie materiału( o ile taki jeszcze tam istnieje :grin: ).
To drugie to powiedział że ma wszystko .....no ten teges, i też pozamiatane.
Na szczęście powstał projekt modelu naszego Polskiego parowozu towarowego i pal diabli te hamerykanckie konstrukcje :grin:

ładne odlewiki z żywicy w tych obręczach :grin:
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

Darek napisz mejla do Muz Kol w Wwie w tej kwestii , nie wiem co chcesz wyrazić słowami"ten teges "- niechęć , zbywanie ja tylko może dodam , żeby się za to zabrać to trzeba temu poświęcić kilka,kilkanaście godzin samego szukania , nie wiadomo co" Darecki" by powiedział na taki argument - ,że kupuje się prawa licencji do CAŁOŚCI materiałów zgromadzonych w Harrisburgu , -prosty układ kupuje się całość -a jest tego -rozumiesz?
-natomiast jak przebierać to się odechciewa, - po prostu nie ma lekko
niech zgadnę jaki to lok szykujesz/szykujecie polski towarowy ~wydaje mi się po krótkim zastanowieniu ,że to może być Ty45 -wiesz dlaczego tak myślę?
-dzięki za pochwałę
Pozdrawiam
H :wink: art
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

http://www.flickr.com/photos/52467480@N ... 44/?page=3
o numerze "30' już tu było (foto) natomiast o "76" chyba jeszcze nie
Hamburger
Pospieszny
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:02

Post autor: Hamburger »

Dołączę jeszcze fotki Trumanów znalezione gdzieś w necie. Wykonane prawdopodobnie w okolicach Olsztyna, około 1975 - 77 r.
Załączniki
ty246_1.jpg
ty246_2.jpg
ty246_3.jpg
pom_maszynisty
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 04 cze 2008, 00:51

Post autor: pom_maszynisty »

Pierwsze zdjęcie jest trudne do potwierdzenia. Natomiast dwa następne zostały zrobione na Dajtkach. Skład ładowny jedzie z rozpędu w stronę Olsztyna - nie widać dymu i pary. Od Naterek jest z górki, tak więc można było zajechać aż pod Zachodni bez pary. Tarcze kształtowe do wjazdowych semaforów często wskazywały stój, widoczność samych semaforów też nie była najlepsza i to powodowało że jak taki skład wjeżdżając na dużym wzniesieniu do Olsztyna powodował poważne zadymienie na moście. Stojąc na nim, kiedy przejeżdżał Ty246 z ładownym składem, doznawało się niesamowitego wrażenia podobnego chyba do trzęsienia ziemi. Ciąg z komina miał naprawdę imponujący.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

dodać należy ,że autorem tych zdjęć jest Witold Brejlak i zdjęcia są z http://infrastruktura.kolej.pl/maron/pkp_ty246.htm( było już o tym wcześniej tu w tym wątku)
- natomiast może nie wszyscy zainteresowani wiedzą ,że w Karsznicach w izbie pamięci jest model Obrazek
-ów model jest troszeczkę radosną twórczością autora /autorów ALE jest
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

a to arrcyciekawy przykład malowania parowozu w szczególności trumana Obrazek
fotkę z zakończonej aukcji wkleiłem za zezwoleniem aktualnego właściciela org.slajdu kolegi Mariusza
na fotce Ty246-?może Ktoś wie z jakim to numerem jeżdził ten truman tak pomalowany ? - fota jest wykonana niedaleko Pyskowic)
H :shock: art
Awatar użytkownika
Darek
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 28 cze 2009, 11:02
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Darek »

hoart pisze:.... w Karsznicach w izbie pamięci jest model ...-ów model jest troszeczkę radosną twórczością autora /autorów ALE jest
Taaa, no cóż z tego co widać to wszystkie modele są radosną twórczością(podejrzewam uczniów jakiegoś technikum kolejowego lub pewną "Pracownię modeli kolejowych") !! :grin:

No cóż, w naszym kraju byle było zielone lub czarne i miało napis PKP, Prawdziwe modele parowozów mozna spotkać tylko za granicą np w Niemczech.
Model muzealny wykonuje się w skali 1:10 ze wszystkimi widocznymi szczegółami według dokumentacji FABRYCZNEJ!! , u nas nigdy takich modeli nie będzie bo powód jest prosty-dokumentacja w większości przypadków(te na stanie lokomotywowni)została spalona-bo TAJNA była przecież :shock:.
Fablok dokumentacji się pozbył (wyparowała czy coś w tym stylu).
Poznań niby ma ale nie udostępnia.
MuzKol ma jakieś strzępy nikekompletne(ktoś powynosił najistotniejsze rysunki).

Na koniec powiem szczerze -kogo to w końcu obchodzi ??, gdyby w Polsce choć jeden procent ludzi(np. kolejarzy mających dostęp do dokumentacji) interesował się koleją w sensie hobbystycznym to na pewno zachował by te dokumenty .
Ełk jest na ten przykład najodpowiedniejszy -palono tam wszystko od starych faktur po dokumentacje techniczne parowozów, pewna osoba zachowała co mogła (też miała z tym kłopoty)ale były to w zasadzie resztki z tego co nie zdołano spalić.
Uchowała się też ( dzięki innej osobie)kompletna dokumentacja parowozu Ol49 i wagonów wąskotorowych, poza tym nic więcej.
Co tu wiele pisać -kultura techniczna w Polsce sprowadza się do jednego schematu:
Mieć jak najlepszą furę z komórą i klimą, bungalow,i miejsce na parkingu przed arbajtem-ot tyle :grin:
Kogo obchodzą jakieś tam parowozy-pociąć na złom bo tylko szpecą otoczenie(np: Ol49 z Ełku sprzedana złomiarzowi przez Cargo) :twisted:
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ