Bipy.

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

flugzeug30
Pospieszny
Posty: 128
Rejestracja: 18 lip 2007, 21:42
Lokalizacja: Lodz/Warszawa
Kontakt:

Bipy.

Post autor: flugzeug30 »

Na jakich trasach w W- M i Kujpomie można najczęściej spotkać Bipy w składzie pociągów rozkładowych ?? .
Zbigniew Łęgowski
Osobowy
Posty: 72
Rejestracja: 28 lis 2004, 13:29
Lokalizacja: Terespol Pomorski

Post autor: Zbigniew Łęgowski »

Bydgoska i chojnickie Bipy kursują na trasie Gdynia-Hel. :twisted:
kujaw22
Towos
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2008, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kujaw22 »

Bipy spotkać można w wakacyjnym "Hutniku" z Olsztyna do Raciborza (odj. koło 13). W kujawsko-pomorskim wagony te jeździły z reguły na trasach regionalnych obsługiwanych przez lokomotywy spalinowe lub szynobus+bipa. Jednak odkad przewozy te przejęła Arriva zniknęły z tras. Nie do końca orientuje się jak wygląda sprawa na trasach zeelektryfikowanych, ale z tego co widziałem w Toruniu to same ezt-y jeżdzą.
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

kujaw22 pisze:Bipy spotkać można w wakacyjnym "Hutniku" z Olsztyna do Raciborza (odj. koło 13).

Czy kolega zna różnicę między wagonem "Bipa" Bhp a "Bohunem" Bdhpumn ??
Pociąg "Hutnik" jest obsługiwany przez wagony 4 - Bdhpumn i 1 - Adu

W Olsztynie na POWIE czyli na torach w sąsiedztwie Chłodni Olsztyn powinny stać dwa składy jedne złożony z dwóch skrajnych Bhp i jedna standardowa czterowagonowa Bhp w malowaniu niebiesko-żółtym głównie są wykorzystywane do przewozu wojska "eszelonów" jak tylko się pojawiły w Olsztynie w 2008r można je było spotkać w obsłudze linii Ełk - Korsze.
mgr inż. Sebastian Marszał
kujaw22
Towos
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2008, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kujaw22 »

Rzeczywiście przyznaję się bez bicia, że należę do tej grupy laików, dla których wagon piętrowy w kolorze niebiesko-żółtym=Bipa ;P. Dziekuję za zwrócenie uwagi. Jednak wydaje mi się, że nie jestem jedyną osobą, która miałaby podobne problemy dlatego pozwalam sobie zamieścić linki do stron, z których czerpałem wiedzę :
http://www.wagony.net/index.php?url=Bipa
http://www.wagony.net/index.php?url=Bdhpumn
Oprócz tego przeprowadziłem rozmowę z kolegą z Warszawy (pochodzącym z Chojnic), który powiedział, że do niedawna w Chojnicach było mnóstwo Bip jeżdżących praktycznie w każdym kierunku (Bydgoszcz, Piła, Tczew), jednak dziś zostały już tylko na trasie Chojnice-Tczew i w jednym wypadku przyspieszonym Turze Chojnice-Gdynia.
Załączniki
Tur Chojnice-Gdynia (zdjęcie z dnia 20 czerwiec 2008 znalezione w publicznej galerii http://picasaweb.google.com/Gagarin1030)
Tur Chojnice-Gdynia (zdjęcie z dnia 20 czerwiec 2008 znalezione w publicznej galerii http://picasaweb.google.com/Gagarin1030)
flugzeug30
Pospieszny
Posty: 128
Rejestracja: 18 lip 2007, 21:42
Lokalizacja: Lodz/Warszawa
Kontakt:

Post autor: flugzeug30 »

Niedawno jechałem składem - potrójną Bipą ("jajecznicą") plus polsacik SU42 węglówką - Kościerzyna-Gdynia. Z Gdyni Bipy chodzą także m. in. na Hel.
Do Laskowic czy Lęborka już jednak raczej pojedzie EZT.

W sezonie i w pośpiesznych są wagony piętrowe (ale Bdhpumn).

//edit:

Sorry. Nie "jajecznica", bo takich Bip w ruchu już nie ma. Prędzej są jeszcze oliwkowe (stoi taka, poczwórna, w torach postojowych dworca Toruń Główny) . Była w barwach niebiesko- żółtych (stare kolory PKP PR).
Ostatnio zmieniony 23 lip 2008, 20:55 przez flugzeug30, łącznie zmieniany 1 raz.
badworm
Towos
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2007, 15:54

Post autor: badworm »

kujaw22 pisze:Oprócz tego przeprowadziłem rozmowę z kolegą z Warszawy (pochodzącym z Chojnic), który powiedział, że do niedawna w Chojnicach było mnóstwo Bip jeżdżących praktycznie w każdym kierunku (Bydgoszcz, Piła, Tczew), jednak dziś zostały już tylko na trasie Chojnice-Tczew i w jednym wypadku przyspieszonym Turze Chojnice-Gdynia.
Na początku tego roku całkiem dużo bip stało odstawionych w Chojnicach, obecnie jednak większość z nich (która była jeszcze zdatna do ruchu) jeździ na trasach Tczew-Chojnice, Gdynia-Hel, Gdynia-Kościerzyna i Gdynia-Chojnice. Jedna z bip nawet przeszła na początku tego miesiąca rewizję i otrzymała już oznaczenia według nowego systemu :)
Łukasz Jamroz
Pospieszny
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:45
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Łukasz Jamroz »

badworm pisze:
kujaw22 pisze:Oprócz tego przeprowadziłem rozmowę z kolegą z Warszawy (pochodzącym z Chojnic), który powiedział, że do niedawna w Chojnicach było mnóstwo Bip jeżdżących praktycznie w każdym kierunku (Bydgoszcz, Piła, Tczew), jednak dziś zostały już tylko na trasie Chojnice-Tczew i w jednym wypadku przyspieszonym Turze Chojnice-Gdynia.
Na początku tego roku całkiem dużo bip stało odstawionych w Chojnicach, obecnie jednak większość z nich (która była jeszcze zdatna do ruchu) jeździ na trasach Tczew-Chojnice, Gdynia-Hel, Gdynia-Kościerzyna i Gdynia-Chojnice. Jedna z bip nawet przeszła na początku tego miesiąca rewizję i otrzymała już oznaczenia według nowego systemu :)
Biorąc pod uwagę że zdatnych do ruchu było kilka sztuk, a odstawionych całe mnóstwo, trudno mówić o większości - to raczej agonia... A szkoda. A jakie jest to nowe oznaczenie?
TrainzN
Pospieszny
Posty: 101
Rejestracja: 13 wrz 2008, 11:43
Lokalizacja: Mława

Post autor: TrainzN »

Witam! Czy ktoś z forumowiczów wie na jakich liniach, realacjach i w jakim czasokresie jeździły w W-M bipy?
Awatar użytkownika
Romo
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:01
Lokalizacja: Murowana Goślina

Post autor: Romo »

Pytanie chyba zbyt ogólne. Najkrócej można odpowiedzieć, że prawie wszędzie. Linia 400, 405, 500, 505, 510, 514, 515, 520....pewnie nie wymienię wszystkich. Tak mam na myśli lata 80-te, połowa. Jeszcze z parowozami Ty42, Ty45, Ty51, Pt47....oraz 2xSN61 i wagon I klasy dodatkowo....ehhh to były czasy do fotografowania, tyle tego było, każda linia czynna....
Roman Boczkowski
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

W 1968 roku może było je spotkać na liniach kolejowych do Ełku (przez Korsze, Mrągowo)
mgr inż. Sebastian Marszał
Łukasz Jamroz
Pospieszny
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:45
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Łukasz Jamroz »

Nie tak całkiem dawno zagościły na Korsze - Ełk, ale to był jedynie krótki epizod.

Pamiętam też że jechałem jakimś piętrowym za dzieciaka z Ełku do Grajewa - ciekawe jaki to był skład, bo ja mam jedynie mgliste wspomnienia.
ODPOWIEDZ