Strona 1 z 9

Olsztyńskie petuchy (parowozy serii Pt47)

: 11 cze 2006, 21:16
autor: lyck
Tym razem przeszłość o wiele bliższa - tylko 20-letnia: niedawno wpadł w moje pazerne łapska ;) ciekawy album o ostatnich latach trakcji parowej na PKP - wydany za zachodnią granicą w 1991 roku. Jest w nim również nasz region jako oddzielny dział. Prócz licznych teigreków i oelek uwagę zwracają 4 unikalne zdjęcia z ex-pośpiesznymi maszynami Pt47. Zrobiono je latem 1986 roku - był to ostatni lub przedostatni sezon pracy Pt47 w olsztyńskiej szopie.

2 foty przedstawiają okolice Sątop:

Obrazek
Obrazek

Petucha z ełckim składem opuszcza właśnie stację w stronę Olsztyna. Widoczny ogryzek do Reszla jest jeszcze normalnie użytkowany. Zdjęcie z charakterystycznego wiaduktu.

Następna fota też jest podpisana, że to Sątopy, ale nie jestem pewien miejsca. Coś mi tu nie pasuje, choć może to tylko złudzenie.

Obrazek
Obrazek

Główną atrakcją okolic Sterławek są 2 groble w poprzek jezior. W tym przypadku widać chyba groblę przez jezioro Tajty:

Obrazek

Na koniec zdjęcie, które najbardziej mnie zdziwiło. Wygląda na to, że także linia piska była jednym z ostatnich rewirów Pt47:

Obrazek
Obrazek

To podobno Spychowo - czyli właściwie przemianowane Pupy - jaki ten Sienkiewicz był przenikliwy, że jego Jurand dostał ksywke "ze Spychowa", które "powstało" dopiero w latach 60-ych - to jest dopiero przewidywalność ;).

Autorzy albumu zauważyli ciekawą regułę dotyczącą olsztyńskich petuch. Otóż latem '86 wszystkie popołudniowe pociagi z Olsztyna do Ełku wyruszające po 15:30 na 3 różne trasy były obsługiwane parowozami. Do ich obsługi zawsze wytaczały się z olsztyńskiej szopy 2 maszyny Pt47 i jedna Ty2. Za każdym razem petuchy prowadziły pociągi trasą północną (przez Korsze) i południową (przez Pisz). Trasa środkowa (przez Mikołajki) była domeną Ty2. Ciekawe czy rozkłady służbowe potwiedzają takie obiegi...

: 11 cze 2006, 23:11
autor: CM
Rewelacyjne fotki :) Piękne dzięki...

To jednak chyba Sątopy Samulewo, przy południowej głowicy (1,5 km od dworca). Focone z takiego dużego wału - widok w kierunku północnym. W głębi widać przejazd z szosą Sątopy-Reszel (ta co wchodzi na wiadukt nad linią do Reszla), a także kupę wagonów w sekcji towarowej. Przy realcji z linii Sątopy-Reszel robiłem fotkę w odwrotnym kierunku.

Co do Petuch na linii piskiej to prawda - sam pamiętam te "wielkoskrzydłe" maszyny :D Tu akurat widać ją z osobowym (czyżby kurs 15820? ). Wcześniej prowadziły chyba "Pogorię" (Ełk-Racibórz) - ostatni pospieszny pociąg na tej linii. Jechałem nią tylko kilka razy - bo nie pasowała mi za bardzo (nie stawała w Drigelsdorfie). Ale jak pod koniec lat 80 "Pogorię" przesunęli w rozkładzie z popołudnia na wieczór, to ciągały ją już Ty2.

OIDP jeszcze jedna fotka "piskiej" Petuchy z przełomu lat 80/90 jest w EK Special "Ostpreussen". Podpisane niby jako Neuendorf - czyli Nowa Wieś Ełcka (o dziwo nie wiedzieli co to obecnie za wieś, ani nie podali typu loka). Tymczasem wg mnie to jest na 99% Bajtkowo (charakterystyczny kościół), tuż na zachód od stacji.
Tyle, że tam widać tylko przód loka - ale można poznać wiatrownice. Co ciekawe pociąg jedzie w kierunku Ełku, a po cieniu można poznać, że to raczej godziny poranne. Wygląda więc na to, że to może być powrotna "Pogoria" z Raciborza, albo i "Strzała Północy" (z Warszawy Zach.).

Pozdro

: 12 cze 2006, 09:26
autor: Leszek Lewiński
Sątopy na 100%.
Charakterystyczny jest ten semafor stojący na koronie przekopu.
A tak na marginesie - książkę mam. Własną :)

: 12 cze 2006, 09:51
autor: Mateusz Rogowski
Panie Leszku, czy mógłby Pan przywieść tą książke na spotkanie 24 Czerwca- chętnie ją pooglądam :) Czy jest coś o Pomorzu??
Pozdrawiam.
P.S- Czy odebrał Pan maila od Adama w sprawie giełdy??

: 12 cze 2006, 20:48
autor: Leszek Lewiński
Mateusz Rogowski pisze: Panie Leszku, czy mógłby Pan przywieść tą książke na spotkanie 24 Czerwca- chętnie ją pooglądam
Tak - jeśli nie zapomnę...
Mateusz Rogowski pisze: Czy jest coś o Pomorzu??
Cośkolwiek jest.
Mateusz Rogowski pisze: Czy odebrał Pan maila od Adama w sprawie giełdy??
Powiem więcej - nawet odpisałem (e-mailem i na PW na Martelu).

Re: Olsztyńskie petuchy (parowozy serii Pt47)

: 13 cze 2006, 20:18
autor: Andrzej Massel
lyck pisze:Autorzy albumu zauważyli ciekawą regułę dotyczącą olsztyńskich petuch. Otóż latem '86 wszystkie popołudniowe pociagi z Olsztyna do Ełku wyruszające po 15:30 na 3 różne trasy były obsługiwane parowozami. Do ich obsługi zawsze wytaczały się z olsztyńskiej szopy 2 maszyny Pt47 i jedna Ty2. Za każdym razem petuchy prowadziły pociągi trasą północną (przez Korsze) i południową (przez Pisz). Trasa środkowa (przez Mikołajki) była domeną Ty2. Ciekawe czy rozkłady służbowe potwiedzają takie obiegi...
Nie mam rozkładów za rok 1986. Według zeszytów o rok wcześniejszych było tak:
poc. 51813 Olsztyn 15:25 - Szczytno - Ełk 19:28 Ty2
poc. 51225 Olsztyn 15:37 - Mikołajki - Ełk 19:40 Pt47 (MD Olsztyn)

W przypadku pociągu 66111 (Warszawa-) Olsztyn 15:21 - Korsze - Ełk 19:25 Ty2 zauważyłem sprzeczność danych: według zeszytu Północnej DOKP powinna być Ty2, według Centralnej DOKP - Pt47

Konkluzja: rzeczywiście wszystkie trzy pociągi odjeżdżające z Olsztyna po 15-tej prowadzone trakcją parową, ale, o dziwo, na trasę przez Mikołajki zaplanowano Pt47. Natomiast na trasie przez Szczytno powinna jeździć Ty2. Czy tak choć czasami jeżdżono, nie wiem...

Pozdr

AM

: 14 cze 2006, 10:59
autor: Bodek
Latem 1988 lub 1989 kilka dni spędziłem na biwaku w Rucianem. Niestety parowozów Pt47 już na Mazurach nie było i większość pociągów prowadzonych było dieslami.
Poranny pociąg Gdynia - Ełk, którym przyjechaliśmy prowadziła SP45. Pamiętam, że mijał się on na stacji Ruciane Nida z pociągiem w relacji odwrotnej, również prowadzonym "fiatem".
Jedynym wówczas pociągiem obsługiwanym trakcja parową (w Rucianem Nidzie) była właśnie "Pogoria" Suwałki - Racibórz.
Wracaliśmy nią do Olsztyna i ku mojej uciesze na jej czele był olsztyński Ty42.

: 15 cze 2006, 00:00
autor: Anrep
Witam!
Ja ostatni raz jechałem kopciuchem w 1989 r. w maju ze stacji Kamionek Wielki koło Sztynortu do Węgorzewa. Pociąg był w godzinach przedpołudniowych, zaskoczył mnie wówczas ten parowóz, bowiem na zachodniej części województwa nie był to już częsty widok. "Kopciuszek" miał zieloną kabinę, więc sądzę, że to była Ol-49 (wtedy nie miałem pojęcia o typach parowozów). Jestem przekonany, że wcześniej trasę do Kętrzyna i dalej do Węgorzewa przejechaliśmy spalinówkami.
A wyjazd zapamiętałem również dlatego, że wisiały na dworcu w Węgorzewie plakaty Komitetu Obywatelskiego Solidarność z kandydatami: Andrzejem Wajdą i Bronisławem Geremkiem. Chciałem jeden wziąć „na pamiątkę” , ale z obywatelskiego obowiązku "zostawiałem" je na drzwiach dworca. Jak dojechałem ponownie do Węgorzewa (wspomnianym kopciuszkiem) okazało się, że już mnie ktoś wyprzedził :cry:
To podobno Spychowo - czyli właściwie przemianowane Pupy - jaki ten Sienkiewicz był przenikliwy, że jego Jurand dostał ksywke "ze Spychowa", które "powstało" dopiero w latach 60-ych - to jest dopiero przewidywalność
U Sienkiewicza był Spychów. Przemianowanie nazwy miało też podobno związek z koleją. Argumentem za zmianą było wydarzenie, kiedy nobliwego sołtysa powracającego z żoną do swojej miejscowości (z Olsztyna?) wyśmiała pani w okienku z biletami za tekst w stylu: "Pupy dwa razy".
Potem było referendum itp. Niestety nie doczytano "Krzyżaków" i wyszło Spychowo...

Pozdrawiam

: 16 cze 2006, 20:32
autor: krzysztoforek
Raczej Kolego Ty42 lub Ty2 z Korsz,one tam "królowały.

: 18 cze 2006, 10:17
autor: Andrzej Massel
Anrep pisze:Witam!
Ja ostatni raz jechałem kopciuchem w 1989 r. w maju ze stacji Kamionek Wielki koło Sztynortu do Węgorzewa. Pociąg był w godzinach przedpołudniowych, zaskoczył mnie wówczas ten parowóz, bowiem na zachodniej części województwa nie był to już częsty widok. "Kopciuszek" miał zieloną kabinę, więc sądzę, że to była Ol-49 (wtedy nie miałem pojęcia o typach parowozów). Jestem przekonany, że wcześniej trasę do Kętrzyna i dalej do Węgorzewa przejechaliśmy spalinówkami.
A wyjazd zapamiętałem również dlatego, że wisiały na dworcu w Węgorzewie plakaty Komitetu Obywatelskiego Solidarność z kandydatami: Andrzejem Wajdą i Bronisławem Geremkiem. Chciałem jeden wziąć „na pamiątkę” , ale z obywatelskiego obowiązku "zostawiałem" je na drzwiach dworca. ..
Ja również byłem na Mazurach w 1989 roku, między innymi w Węgorzewie. Pociągi Kętrzyn - Węgorzewo jeździły z Ty42, a na dworcu w Węgorzewie były jeszcze wiaty nad wejściami do tunelu stacyjnego.

Inne wspomnienie z tego lata 1989 roku: rano w Olsztynie przesiadaliśmy się z ówczesną narzeczoną (a obecną żoną) sie na pociąg w kierunku Ełku i dalej Gołdapi: o 4:16 jechała "Pogoria" do Suwałk. Z przodu doczepiono Ty, ale pociąg był tak niemiłosiernie przeładowany, że poczekaliśmy 40 minut na pociąg pospieszny z Poznania do Ełku przez Korsze. Tam znaleźliśmy miejsca siedzące a w Ełku byliśmy ponad 20 minut przed "Pogorią" (już wtedy była duża różnica w czasie przejazdu między trasami przez Korsze i przez Ruciane) i tam do niej wsiedliśmy, by dojechać do Olecka. Tam z kolei była przesiadka na osobowy Olecko - Gołdap zaprzężony w Ol49 i poruszający się z "kosmiczną" prędkością 30 km/h...

: 18 cze 2006, 10:30
autor: Andrzej Massel
Jeszcze parę "parowych" wspomnień z terenu Mazur z 1983 roku. Szczególnie zapadła mi w pamięć podróż pociągiem Kętrzyn - Węgorzewo (odjazd 11:50 z Kętrzyna) złożonym z dwóch wagonów Bhxz i prowadzonym Ty51!
Po kilku dniach wracałem z Węgorzewa do Kętrzyna pociągiem towarowo-osobowym o 15:30. Ten pociąg składał sie również z dwóch Bhxz, do któych jednak doczepiono około 20 wagonów towarowych. Mało tego: w Radziejach Węgorz. były manewry i dobieranie kolejnych wagonów.

Ale żeby było na temat dodam, że w 1983 nie miałem szczęścia i pociągiem prowadzonym Pt47 nie jechałem. Pociąg Olsztyn - Gdynia (po 20-tej z Olsztyna), którym wracałem do Trójmiasta był na odcinku Olsztyn - Tczew prowadzony parowozem, ale był to Ty2. Po iluś latach zdobyłem rozkład służbowy z tego odcinka i rzeczywiście, taka obsługa była zaplanowana.

: 18 cze 2006, 11:15
autor: Anrep
Andrzej Massel pisze: Ja również byłem na Mazurach w 1989 roku, między innymi w Węgorzewie. Pociągi Kętrzyn - Węgorzewo jeździły z Ty42, a na dworcu w Węgorzewie były jeszcze wiaty nad wejściami do tunelu stacyjnego.
Wyjaśniła sie zagadka, nad która się zastanawiałem tyle, jaki to mógł być parowóz. Czy węgorzewskie (olosztyńskie?) Ty42 miały malowane kabiny na zielono, czy to tylko moje przywidzenie?
Andrzej Massel pisze: Tam znaleźliśmy miejsca siedzące a w Ełku byliśmy ponad 20 minut przed "Pogorią" (już wtedy była duża różnica w czasie przejazdu między trasami przez Korsze i przez Ruciane) i tam do niej wsiedliśmy, by dojechać do Olecka. Tam z kolei była przesiadka na osobowy Olecko - Gołdap zaprzężony w Ol49 i poruszający się z "kosmiczną" prędkością 30 km/h

Nie byłem wówczas tak daleko, ale klimat tego "kosmicznego" podróżowania jest zawarty u Jana Jastrzębskiego w "Prozach kolejowych". Książeczka wydana została w Gołdapi, bo kto zwraca uwagę na pociągi kiedy one ciągle jeźdżą?

Pozdrawiam

: 18 cze 2006, 11:30
autor: Andrzej Massel
Anrep pisze: Wyjaśniła sie zagadka, nad która się zastanawiałem tyle, jaki to mógł być parowóz. Czy węgorzewskie (olsztyńskie?) Ty42 miały malowane kabiny na zielono, czy to tylko moje przywidzenie?
Ty42 obsługujące trasę Kętrzyn - Węgorzewo pochodziły z MD Korsze. Z całą pewnością MD Korsze obsługiwała też swoimi parowozami odcinki Korsze - Skandawa, Korsze - Bartoszyce oraz Bartoszyce - Lidzbark Warmiński a także parę pociągów Korsze - Kętrzyn wiążących obsługę odcinka Kętrzyn - Węgorzewo.
A zielona budka: niestety nie przypominam sobie, by któryś z parowozów Ty42 miał taką. Wertując strony wspomnianej przez Lycka książki "Dampfbahnen in Polen" również nie znajduję takiego parowozu, co wcale nie znaczy, że taki "odmieniec" nie jeździł...

: 18 cze 2006, 18:34
autor: Bernard
Ty42 z zieloną budką znajduje się między innymi na okładce ŚK, w którym znajdował się obszerny opis tej serii.

: 18 cze 2006, 19:56
autor: krzysztoforek
Z tego co pamiętam ,gdy uczyłem się w ZSZ PKP przy lok.Korsze , jedyną maszyną z zieloną budką był Ty42-22 , a także jedna z "dwójek".