SM41-Ganz

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Mateusz Rogowski
Towos
Posty: 30
Rejestracja: 11 gru 2005, 12:19
Lokalizacja: Gdynia- Bory Tucholskie

SM41-Ganz

Post autor: Mateusz Rogowski »

Mam kilka pytań związanych z tą lokomotywą. Wiec tak:
- ile lokomotyw dostraczono na PKP?
- w jakich rejonach głównie stacjonowały?
- czy były używane w przemyśle?
- jaką miały przekładnie?
Jak na razie to wszystkie moje pytania.
Z góry dzięki za odpowiedź i pozdrawiam Mateusz :!:
Poszukuję wszystkiego o lini 215, stacji Czersk oraz Magistrali Węglowej.
Marek Sz
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 27 sty 2006, 14:30
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: SM41-Ganz

Post autor: Marek Sz »

Mateusz Rogowski pisze:Mam kilka pytań związanych z tą lokomotywą. Wiec tak:
- ile lokomotyw dostraczono na PKP?
268 OIDP
Mateusz Rogowski pisze: - w jakich rejonach głównie stacjonowały?
Wszędzie
Mateusz Rogowski pisze: - czy były używane w przemyśle?
http://www.koleje.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=21

pozdr
Marek
Mateusz Rogowski
Towos
Posty: 30
Rejestracja: 11 gru 2005, 12:19
Lokalizacja: Gdynia- Bory Tucholskie

Post autor: Mateusz Rogowski »

A czy jakaś lokomotywa tej seri jest gdzieś jeszcze używana??
Poszukuję wszystkiego o lini 215, stacji Czersk oraz Magistrali Węglowej.
Marek Sz
Towarowy
Posty: 21
Rejestracja: 27 sty 2006, 14:30
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Marek Sz »

Mateusz Rogowski pisze:A czy jakaś lokomotywa tej seri jest gdzieś jeszcze używana??
Prawdopodbnie nie
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Według moich informacji ostatni raz SM41 pojechała w barwach PKP z pożegnalnym pociągiem na odcinku Chełmża - Kowalewo Pomorskie - Brodnica. Do tego czasu okazjonalnie służyła w Grudziądzu na manewrach, potem została odstawiona na bok (mowa o SM41-111, o ile dobrze pamiętam).

Pozdrówka!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Mateusz Rogowski
Towos
Posty: 30
Rejestracja: 11 gru 2005, 12:19
Lokalizacja: Gdynia- Bory Tucholskie

Post autor: Mateusz Rogowski »

A to wiem, widziałem fotki.... czarna SM41 i oliwkowe ryflaczki
Poszukuję wszystkiego o lini 215, stacji Czersk oraz Magistrali Węglowej.
Andrzej Massel
Osobowy
Posty: 65
Rejestracja: 11 mar 2006, 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andrzej Massel »

Parę przykładów pociągów obsługiwanych przez SM41

W 1966 oraz w 1967 roku dwie lokomotywy SM41 z MD Kraków, jedna na początku, a druga na końcu składu, prowadziły pociąg "Tatry" Warszawa - Zakopane na odcinku Trzebinia - Zakopane
SM41 z MD Gdynia prowadziły pociągi pasażerskie (w tym także Ex "Neptun" i pospieszne) na odcinku Gdynia - Hel

W 1975 roku SM41 z Lokomotywowni Grudziądz obsługiwały pociągi pasażerskie na linii Gardeja - Łasin oraz Kornatowo - Chełmno. Z uwagi na brak możlwiości ogrzewania pociągów w okresie zimy składy były zestawione z wagonów z własnym ogrzewaniem.

W rozkładzie z 1979 roku można znaleźć SM41 przy obsłudzie pociągów towarowo-osobowych na linii Morzeszczyn - Gniew

Rozkład 1986 to np. towarowo-osobowe na odc. Tuchola - Pruszcz Bagienica - Koronowo...
Pozdrowienia z Warszawy
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

A ja pamiętam SM41 w Gdyni na manewrach. Wyciągały składy z GP na GO (i odwrotnie). Dopiero "w peronach" dojeżdżała do składu lokomotywa liniowa.
Lata 70-te na pewno, początek 80-tych chyba też.
L.L.
Przemek
Ekspres
Posty: 218
Rejestracja: 02 paź 2004, 09:55
Lokalizacja: Dobre Miasto

Post autor: Przemek »

Ja również pamiętam jak lokomotywa tego typu wykonywała manewry podstawiania wagonów, tyle że na Olsztyńskiej stacji. Czekając na pociąg do DM(braniewa) odchodzący z peronu 4 obserwowałem krzątającego się ganza, pomalowanego charakterystycznym odcieniem zieleni. To było gdzieś między 1980 1983 rokiem.
pozdrawiam,
Przemek Trzaskowski
Awatar użytkownika
Janek
Przyspieszony
Posty: 94
Rejestracja: 16 kwie 2005, 09:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Janek »

W latach '80 nader częstym widokiem był zdawczy do gdańskiej Blaszanki. Okna mieszkania babci wychodziły akurat na tory i bramę blaszanki więc się napatrzyłem za młodu.


Pozdrawiam
JC
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Błażej
Osobowy
Posty: 51
Rejestracja: 24 kwie 2005, 21:58
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie

Post autor: Błażej »

Według moich informacji ostatni raz SM41 pojechała w barwach PKP z pożegnalnym pociągiem na odcinku Chełmża - Kowalewo Pomorskie - Brodnica.


A gdzie w necie są fotki z tego pożegnania , chętnie bym oblukał ;)
..::We must save Polish railroad::..
Jaco
Osobowy
Posty: 61
Rejestracja: 15 wrz 2005, 11:22
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Jaco »

SM41 dostarczono dla PKP dokładnie 263 sztuki z tym, że z partii loków dla przemysłu 1 trafiła potem na PKP i dostała ozn. SM41-264.
Ja pamietam doskonale jak Ganze robiły manewry na stacji Wrocław Główny, a przede wszystkim w latach 80 i początku 90 na st. Bielsko Biała i Czechowice Dz. To były czasy...
Na Śląsku oprócz Czechowic Dz. SM41 pracowały mi.in. w Zebrzydowicach. Poza tym pamiętam również SM41 w Żaganiu, Szczecinie Porcie Centralnym, Szczecinie Dąbiu (eldorado), Gdańsku Zaspie, Grudziądzu, Dzierżoniowie, Stargardzie Szcz., Gdyni Grabówku i w Karsznicach.
To wszystko niemal można było jeszcze obejrzeć z pewnością do początku lat 90.
W temacie SM40 należy dodać, że ich było tylko 10 i ostatnie lata służby to MD Żurawica i Stargard Szcz. W Żurawicy ich nie widziałem, ale doskonale pamiętam Stargard Szcz. i okolice, gdzie śmigały SM40...

W przemyśle było także sporo maszyn, ale pamiętam tylko jak były w wielu kopalniach (Górny Śląsk), ale nie kojarzę ich już w ruchu.
Jacek Jaco Chiżyński
przemas
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 20 maja 2006, 14:20
Lokalizacja: Chełmża

Post autor: przemas »

admk1985 pisze:Według moich informacji ostatni raz SM41 pojechała w barwach PKP z pożegnalnym pociągiem na odcinku Chełmża - Kowalewo Pomorskie - Brodnica.
http://trainphoto.pl/forum/displayimage ... m=46&pos=1
admk1985 pisze:Do tego czasu okazjonalnie służyła w Grudziądzu na manewrach, potem została odstawiona na bok (mowa o SM41-111, o ile dobrze pamiętam).
Głównie to jeździła na manewrach w Chełmży, a teraz stoi i rdzewieje w Grudziądzu :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Błażej
Osobowy
Posty: 51
Rejestracja: 24 kwie 2005, 21:58
Lokalizacja: Nowe Miasto Lubawskie

Post autor: Błażej »

I jak tam sie trzym słynna sm41-111?? może ktoś wie albo był przejazdem w Grudziądzu?
..::We must save Polish railroad::..
Awatar użytkownika
Romo
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:01
Lokalizacja: Murowana Goślina

Post autor: Romo »

Więc ja widziałem SM41 w Olsztynie jak wykonywała manewry na Olsztyn główny. Ale to już ktoś napisał. W latach 1987-93 jak jeździłem do Poznania to w Wąbrzeźnie zawsze stał właśnie taki Ganz+ryflak. A jeszcze dawno, dawno temu w odległej galaktyce..ale poleciałem...to stał na stacji w Nidzicy i manewrował sobie:) To były lata 70/80 i wtedy dość duży ruch towrowy szedł przecież. Nie było dnia abym pociągu towarowego nie widział min z Ty45 lub Ty42 na czele i brankardem za nim...
Roman Boczkowski
ODPOWIEDZ