MD Częstochowa

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

krzychu126
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2014, 11:01

MD Częstochowa

Post autor: krzychu126 »

Witam wszystkich

Poszukuję zdjęcia maszyn stacjonujących w MD Częstochowa przed 1997 rokiem - posiada ktoś jakieś??
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

krzychu126 pisze:...w MD Częstochowa
Przenieśli Częstochowę na Warmię, czy na Mazury, bo się pogubiłem.
L.L.
krzychu126
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2014, 11:01

Post autor: krzychu126 »

Ja też nic nie wiem na temat zmian geograficznych, po prostu szukam w różnych miejscach.
Przykładowo na tutejszym forum trafiłem na kilka zdjęć trumanów-grzejek pracujących w Częstochowskiej fabryce.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

- nie napisałeś dokładnie co Ciebie interesuje ,- napisałeś "maszyn" ale jakich maszyn ,wszystkich razem , -czy tylko na przykład : parowozów lub dizli albo tylko elektrowozów , zespołów elektrycznych i tak dalej ,- napisałeś przed 1997 ale jak daleko wstecz Ciebie interesuje czas ,
- jesteś Częstochowiakiem lub z okolic?
-nie napisałeś czy znasz małe muzeum kolei chyba na ulicy Pułaskiego - może tam coś jest co szukasz - chyba ,że znasz temat - daj więcej niezbędnych informacji - będzie łatwiej (teoretycznie)
- inne miejsce szukania zdjęć to archiwum Muz Kol w Warszawie
-
krzychu126
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2014, 11:01

Post autor: krzychu126 »

Interesują mnie zdjęcia przedstawiające parowozy, elektrowozy, zespoły trakcyjne i lokomotywy spalinowe należące do MD Częstochowa. Interesują mnie fotografie od lat '50 do roku 1997.

Muz Kol to bardzo dobry pomysł i na pewno jak tylko będę miał okazję to pojawię się tam.
Jestem Częstochowiakiem.

Przewertowałem internety w poszukiwaniu zdjęć i znalazłem około dziesięciu.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

- przypomniało mi się ,że Częstochowa należała do Śląskiej DOKP , więc by trzeba było się wybrać do Katowic ( gmaszysko obok spodka), na pewno jest tam biblioteka , może jest archiwum ,
- no a co w tym muzeum kolei w Cz. na Pułaskiego - byłeś tam ,mają jakieś zdjęcia tego czego szukasz ?
krzychu126
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2014, 11:01

Post autor: krzychu126 »

Wybiorę się w sobotę
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

hoart pisze:... trzeba było się wybrać do Katowic ( gmaszysko obok spodka), na pewno jest tam biblioteka...
Nie warto. To już od dawna nie jest budynek kolei. W Katowicach nawet Zakładu Linii Kolejowych nie ma.
L.L.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

- zatem będąc w Katowicach kroki swe trzeba by było skierowac do archiwum tego miasta
- w monografii wydanej z okazji jeszcze wtedy istnienia DOKP Śląskiej http://wikizaglebie.pl/wiki/Dzieje_kato ... kolejowego jest tabela pojazdów trakcyjnych należacych do MD Cz. z roku 1965 - czy znasz tą publikacje ,ten wykaz ?
- a czy to http://www.bossowski.pl/wydane-ksiazki/ ... tochowa-a/ , http://www.bossowski.pl/wydane-ksiazki/ ... tochowa-a/ -znasz?
-koniecznie nawiąż kontakt z autorem jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś
-Pan Henryk Dąbrowski - Częstochowiak miałem tuż przed jego śmiercią okazję poznać,- był totalną kopalnią wiedzy ...- trzeba by było popytać kto teraz zajmuje się salką tradycji w Herbach , może jest ktoś o podobnym co Pan Henryk "odjeżdzie " na punkcie kolei w Towim mieście Pan Henryk był współautorem monografii o Śl DOKP
i na koniec trzeba znależć i odwiedzić archiwum miasta Częstochowa i szukać kogoś kto pracował w MD Częstochowa i pamieta te odlegle czasy ...
krzychu126
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 12 sty 2014, 11:01

Post autor: krzychu126 »

Książki Panów Bossowski i Urbański zapewne niedługo do mnie dotrą.
Natomiast zastanawia mnie jeszcze jedna osoba: Krzysztof Słowikowski który wykonał w Częstochowie 2 kolorowe zdjęcia gagarinów. Jednak nie wiem jak dotrzeć do tego Pana.
W sobotę wybieram się do muzeum na Stradomiu i tam postaram się dowiedzieć coś więcej.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-zbiory biblioteczne ( Ośrodka Informacji Technicznej)z Katowic znajdują się w Sosnowcu w budynku dworca ul 3-Maja 16
ODPOWIEDZ