Strona 1 z 15

Olsztyński Dworzec Główny

: 13 sty 2005, 20:49
autor: Tomek
Nie. Nie wrzuciłem tu fotek sprzed wojen ani z lat 50.
Jako, że niedługo obecny wygląd dworca głównego przejdzie prawdopodobnie do historii przykryty zapewne warstwą steropianu i suchego tynku proponuję galerię zdjęć jak dworzec wyglądał w roku 1971. Wtedy właśnie wybudowano halę, która stoi do dziś. Zwracam uwagę na widoki za oknami na niektórych zdjęciach pokazujące plac przed dworcem. Nie ma na tych zdjęciach również chrakterystycznego wieżowca, gdyż go jeszcze wtedy nie było. Powstał dwa lata później. Obecnie wieżowiec obstawiny jest już z jednej strony rusztowaniami.

http://213.184.18.140/kmk/olsztyn_dworzec/

Zdjęcia (prawdziwe, nie drukowane) z albumu wydanego specjalnie na otwarcie dworca. Ciekawe kto ten album wcześniej oglądał. Prezentowane teksty też w albumie są zdjęciami kartek maszynopisu. Stąd też pewnie nieścisłości w opisach zdjęć. Zanim sfotografowali, wywołali zdjęcia i zorientowali się w pomyłce było już za późno na poprawki.

: 17 sty 2005, 15:49
autor: CM
To już "przedwojenne" (przed 13.12.1981) :) Szkoda że tak wolno chodzi ta galeria (szybciej ręcznie powpisywać adresy jpg-ów)

Ale klimat tych zdjęć fajny - jak po wojnie nuklearnej... te zupełne pustki przed otwarciem :) Czyżbyśmy wracali do punktu wyjścia - jak już zamkną dworzec na noc?

: 17 sty 2005, 16:08
autor: Tomek
Galeria chodzi powoli, gdyż djęcia są bardzo duże (po około 300Kb). Zrobiłem takie ponieważ chciałem oddać jak najwięcej szczegółów. A jakość idzie z wielkością plików. Na upartego można nawet przeczytać na tych zdjęciach nawet rozkład jazdy np. tu: http://213.184.18.140/kmk/olsztyn_dworzec/10.html. Jeśli ktoś ma modem to na specjalne życzenie mogę pozmniejszać pliki zrobić galerię za małymi plikami. Będzie chodzić szybciej.

: 18 sty 2005, 22:48
autor: CM
No, widziałem ... zwłaszcza Ostrołękę :( Juz wszystko w porządku, po prostu jakoś pierwsze (indexowe) strony mi nie wchodziły. Teraz już jest OK. Super klimaty... ktoś miał "nosa" aby to uwiecznić... a swoją drogą, to ile nocek się przespało na tym dworcu, podczas podróży w różne strony świata :)

: 18 sty 2005, 23:36
autor: Adam Dąbrowski
Eeech, o 23:03 odjeżdżał mój faworyt do Lublina przez Szczytno, Wielbark, Ostrołękę: "Włóczęga Północy" vel "Lubelak"... Chciałbym cofnąć się w czasie, choć na parę dni... I pojechać...

Pozdrawiam! Obrazek

: 19 sty 2005, 20:49
autor: Darek z Ornety
Do Ornety osiem pociągów na dobę, i jakoś się opłacało? Zresztą cała tablica wygląda wyjądkowo pełna :) Dzisiejsze władze koleii powinny się :oops: i :shock: a następnie :idea:
pozdrawiam klubowiczów. Jak będzie jakaś inicjatywa naprawy taboru czy ogółem infrastruktury troche bliżej, chętnie się przyłącze.

: 25 kwie 2005, 22:57
autor: Tomek
To jeszcze wczesniejsze zdjęcie.

Obrazek

Ujęcie z tej styrony chyba rzadko publikowane

wieżowiec z lata 1981

: 17 gru 2011, 17:56
autor: Rainy31
Interesuje mnie Olsztyn Główny z lat 70-tych i 80-tych. Każde zdjęcie. Chcę wykonać wirtualny dworzec z przełomu tych dekad. Ostatnio udało mi się otrzymać od koleżanki 3 zdjęcia zrobione z tego samego miejsca latem 1981. Niestety zasłaniała sobą różne partie budynku. Musiałem ją ze zdjęcia usunąć. Tam gdzie zasłaniała trawę, wkleiłem trawę, która była obok. Brakujące fragmenty budynku zostawiłem oczywiście niewypełnione. Przed wieżowcem widać kawałki samochodów. Nie usuwałem ich, bo nie miałem czym wypełnić po nich miejsca.
Olsztyn Główny lato 1981.JPG
Co ciekawego można zauważyć? Pod wieżowcem na prawo były wtedy słupy. Teraz ta przestrzeń jest zabudowana. W pobliżu rosły drzewa. Nie wiem czy ławki podobne do tej na pierwszym planie jeszcze stoją, bo w Olsztynie bywam przelotnie raz na kilkanaście lat. Poniżej wynik jej odtworzenia w komputerze:
ławka 1981.PNG
Jeśli ktoś ma jakieś zdjęcia dworca z tych dekad, choćby były słabej jakości, bardzo o nie proszę.
Pozdrawiam!

: 17 gru 2011, 19:51
autor: Sebastian Marszał
Towarzystwo ma album ze zdjęciami dworca przed otwarciem.

: 17 gru 2011, 22:21
autor: Rainy31
Dziękuję za informację, gdzie jest ów album.

Zdjęcia analizowałem wielokrotnie. Mimo ich świetnej jakości odczułem pewien niedosyt. Zapis w postaci jpg powoduje zniekształcenia. Próbowałem na przykład odtworzyć tablicę rozkładów i był problem z odczytaniem peronów. Proponowałbym zeskanować ponownie zapisując od razu jako bmp. Oczywiście nie nadawałyby się te obrazki do pokazywania w Internecie, ale można by je spakować do ściągania lub przesyłania mailem.

Zamieszczam sporządzony w oparciu o te zdjęcia plan poczekalni. We wnętrzu dodatkowo naniosłem siedzenia dostawione po roku 1971, tak jak je pamiętam z lat 1977-83, kiedy przez Olsztyn jeździłem na studia. Jeśli ktoś mógłby coś sprostować, byłbym bardzo wdzięczny.

Plan rysowałem licząc płytki. Nie wszystko się jednak zgadza. Pewne rzeczy wymagają doprecyzowania. Nie znam też wymiarów w metrach samej poczekalni i całego dworca, w szczególności okien w ścianach, płytek i słupów.

Dziś trudno byłoby dokonać dokładnych pomiarów , bo tamtej poczekalni nie ma. Jest zupełnie zastawiona sklepikami. Jeśli ktoś zna podstawowe wymiary dworca, będę bardzo wdzięczny za podanie. Próbowałem wyciągnąć plan z Dworców Kolejowych. Na razie nie udało się.

skrzynki

: 17 gru 2011, 22:37
autor: Rainy31
Pod co drugą ławką z litej sklejki było pudełko. Na planie zaznaczyłem te pudełka na szaro. Czyżby to były grzejniki elektryczne?

Przyjazdy i odjazdy z Olsztyna Głównego nocą 1979-80

: 18 gru 2011, 11:48
autor: Rainy31
W zasadzie nie wiedziałem, gdzie mam zamieścić ten plik. Równie dobrze mógłby się znaleźć w dziale "Archiwalne rozkłady jazdy". Tam są "cegły", a to jest to prezentacja Power Point pokazująca ruch pociągów tylko na stacji Olsztyn Główny nocą od 27 maja 1979 do 31 maja 1980. Zamieszczam, bo może komuś taka obrazowa forma przedstawiania się spodoba i zechce ją dostosować do swoich potrzeb.

pocztówka z lat 1971-79

: 23 gru 2011, 08:04
autor: Rainy31
Apeluję - może ktoś ma rzeczywistą pocztówkę, bo ten skan jest dla mnie za słaby. Pochodzi z aukcji internetowej.
Co ciekawego widać? Szok - ławki na hali kasowej! Nie było ich kiedy jeździłem przez Olsztyn w latach 1979-83. Być może postawiono je chwilowo, zanim zamontowano na poczekalni. Szacuję, że mają około 1,5 m długości, co ma znaczenie skoro chcę zrobić wirtualny model dworca.
Przy lewej krawędzi obrazka można dostrzec drabinkę albo przenośne rusztowanie. Tego też nigdy nie widziałem, co by potwierdzało, że był to czas jakichś zmian. W tym miejscu są jakieś rzeczy tylko na kolorowym zdjęciu z albumu otwarcia.
Może ktoś potrafi to wszystko wyjaśnić.
Cień na chodniku pochodzi od noclegowni drużyn konduktorskich, która jeszcze wtedy stała. Na fotografii z roku 1981, którą zamieściłem w jednym z wcześniejszych postów, już jej nie ma.

głośniki

: 23 gru 2011, 13:17
autor: Rainy31
Jeśli chodzi o pocztówkę, dodam jeszcze, że na jednym słupie widać zarys głośnika. Są dla mnie zaskoczeniem. Zaraz po otwarciu ich nie było, kiedy jeździłem też chyba nie, przynajmniej nie utkwiły w pamięci.

Drabina?

: 25 gru 2011, 00:11
autor: Rainy31
Zauważyłem dziwną konstrukcję, rodzaj drabiny czy rusztowania na dwu zdjęciach pochodzących podobno z albumu wydanego na otwarcie. Piszę "podobno", bo czarnobiała fotografia została raczej dołączona przez Tomka. Wyraźnie pochodzi z jakiejś gazety. Szkoda, że nie podał, z którego roku. W głębi widać coś w rodzaju litery X.
dworzec .jpg
Na kolorowym zdjeciu pod literą D też to widać.
dworzec  zegar .jpg
Trudno powiedzieć czy ów X to ten sam obiekt, co drabina na pocztówce. Może dziś jest schowany gdzieś na dworcu. Sądzę, że dawni pracownicy dworca, choćby kasjerki, byłyby w stanie coś więcej o tym sprzęcie powiedzieć.