Olsztyński Dworzec Główny

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

albert
Towarowy
Posty: 7
Rejestracja: 27 maja 2009, 09:08

Post autor: albert »

Witam
Doskonale pamiętam to urządzenie.Był to rodzaj pomostu ok 2 m pod sufitem hali z drabinami z obu stron.Prawdopodobnie pomost roboczy do obsługi oświetlenia i mycia okien(chociaż sprawiały wrażenie nigdy nie mytych)
Małe kółka do przetaczania i prostokątne podstawy na trapezowych gwintach do ,,kotwiczenia" w miejscu pracy.Całość sprawiała wrażenie solidnej i przemyślanej konstrukcji.Niestety nie pamiętam kiedy widziałem ją po raz ostatni-koniec lat 80-tych?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Ja pamiętam tą konstrukcje, ona zawsze stała po lewej stronie patrząc od wejścia ( w okolicy budek telefonicznych przy obecnej Cukierni Makowa przy zejściu do tunelu). Kolor jej to taki był brązowo-karmelowy. Podpytam się o to urządzenie może coś będą wiedzieć.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Data otwarcia dworca w 1971 r.

Post autor: Rainy31 »

Czy ktoś wie kiedy w 1971 r. otwarto dworzec? Ze zdjęć wygląda, że późną jesienią, albo wczesną wiosną?
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

kasy biletowe

Post autor: Rainy31 »

Czy ktoś wie co widać za oknami kas biletowych dworca Olsztyn Główny z roku 1971? Z pewnością coś do wydawania albo drukowania biletów. Jak to się zwało, działało i wyglądało?
kasy biletowe 1971.JPG
(19,81 KiB) Pobrany 5160 razy
Ostatnio zmieniony 26 sie 2020, 19:05 przez Rainy31, łącznie zmieniany 1 raz.
wespe
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2012, 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: wespe »

a nie jest to jak to nazwać - urządzenie do wydawania biletów kartonikowych? wzdłuż którego były bilety różnych relacji i się wyjmowało z rzędu i kasowało?
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Wielkie dzięki! Wydaje mi się jednak, że kasował dopiero konduktor w pociągu. A może kasjerka przybijała datę i godzinę?

Czy jednak takie urządzenie można gdzieś jeszcze zobaczyć - w muzeum kolejowym, na zdjęciu itp.?
wespe
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2012, 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: wespe »

pani która sprzedawała przybijała date z tego co pamietam
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Proszę usunąć ten post, ja nie umiem.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2020, 19:05 przez Rainy31, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

bilety i nagłośnienie

Post autor: Rainy31 »

No, niestety zostałem "wpuszczony w maliny." To co widać za szybami to drukarki biletów LEW - potężne maszyny stojące na podłodze. Kasjerka też musiała przy nich stać i nieźle się namachać obsługując. Szafy na bilety - terniony, znajdowały się głębiej na wypadek awarii. Tylko 4 pierwsze kasy miały drukarki, reszta terniony.

Dziś zamieszczam jeszcze zdjęcie automatu biletowego. Na tabliczce poniżej napisu "BILETY NORMALNE 2 ZŁ", znajdowały się nazwy miejscowości, do których można było z takim biletem się wybrać. Tu akurat jest Barczewo, Gągławki, Bartąg i Klewki. Drobne napisy zostają nierozszyfrowane.

Automatów biletowych było 8 we wnęce z tej strony, a kolejne 8 stało po drugiej stronie kas we wnęce na przeciwko przechowalni bagażu. Miały szary kolor. Nad nimi znajdowały się jak widać głośniki. Nagłośnienie okazało się nie najlepsze, więc je zmieniono. Głośniki umieszczono na filarach.
Załączniki
aparatbiletowy.JPG
Ostatnio zmieniony 26 sie 2020, 19:07 przez Rainy31, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Poczekalnia 2002

Post autor: Rainy31 »

Grzebiąc w sieci znalazłem zdjęcie chłopaków z muzycznej grupy Elysium śpiących na ławkach w poczekalni. Zamieścili je wraz z setkami innych do ściągnięcia specjalnie dla swoich fanów. Pochodzi najprawdopodobniej z 2002 r.

Widzimy, że wtedy jeszcze poczekalnia nie była zabudowana (przynajmniej w takim stopniu jak obecnie), stały ławki z litej sklejki, ale dostawiono przedłużając je ławki ze szczebelków. Szczebelki są te same, co we współcześnie stojących ławkach, ale obecnie szkielet jest z okrągłej rury. Podejrzewam, że te szczebelki pochodzą z ławek, które pamiętam sprzed 30 lat.

W tle fragment ozdobnej ściany tuż przy przejściu na PKS, tym od strony stanowisk autobusowych. Na suficie oświetlenie pamiętające otwarcie dworca jesienią roku 1971.
Załączniki
poczekalnia2002.jpg
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Dworzec 2004

Post autor: Rainy31 »

Na olsztyńskim dworcu bywałem w latach 1977-83. Potem zdarzyło się chyba raz czy dwa wpaść w 1992. Zapowiedziano mi, że żadnego mego ogłoszenia nie powieszą, bo jest opracowywana nowa koncepcja wnętrza. Rozczarowałem się też dlatego, że zamiast ławek ze szczebelków stały z dziurkowanej blachy. Kiedy w 2010 r. znów się tam zjawiłem, zdębiałem. Zniknęła poczekalnia. Dlatego postanowiłem zrobić model wirtualny, który jest już wykonany w połowie.
Jak sugerują nieliczne zdjęcia zamiana dworca w market trwała stopniowo. Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Waszkiewicza mogę tu zamieścić w pełnej rozdzielczości dziś historyczne zdjęcie ze strony [Galeria Kolejowa]http://www.kolej.eu.org/main.php[/URL] wykonane 5 lipca 2004. Wyczerpał się już wtedy zapas łatwo pękających plastikowych kloszów do świetlówek, a w miejscu rozkładu z pewnie popsutym zegarem pojawiła się reklama.
Może ktoś potrafi dorzucić parę szczegółów na temat ówczesnych zmian na dworcu.
Załączniki
hala kasowa lipiec 2004.jpg
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Dworzec 2004

Post autor: Rainy31 »

Zastanawiam się czy członkowie Towarzystwa, które ma przecież internetowe forum dyskusyjne od 2004, nie posiadają dokumentujących ówczesny wygląd dworca zdjęć. Zapewne robili je choćby na potrzeby strony.
mamac
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2012, 05:20

Post autor: mamac »

A jak mają mieć jakiekolwiek fotki jak wówczas, za czasów "słusznych" był wszędzie zakaz fotografowania. Stąd jest tak mało wszelkich starszych fotografii. Dzięki głupim zakazom dziś trudno cokolwiek pokazać. No ale "słuszny kierunek miała nasza partia".
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Post autor: fastcracker »

wystrój podobny do fabrycznego jest też FORNETTI znane ciasteczka za to nie ma głośników na wysokości podróżnych
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

automaty biletowe CENY!!!

Post autor: Rainy31 »

Wreszcie wiem jak dokładnie wyglądały te urządzenia i co pisano na tabliczkach na nich umieszczanych. Potrzebuję zatem już tylko znać tabelę opłat za bilety jednorazowe za rok 1979 (robię dworzec z czerwca tego roku). Chodzi o ceny na krótkie linie i ceny biletów peronowych. Może ktoś ma te dane albo wie gdzie znaleźć?
Załączniki
Rekonstrukcja. Dokładne pomiary wykazały, że we wnękę wchodziło 6 słupków.
Rekonstrukcja. Dokładne pomiary wykazały, że we wnękę wchodziło 6 słupków.
ODPOWIEDZ