Fotozagadka???

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Fotozagadka???

Post autor: Stacja Krzepielów »

Potrzebuję dokładną informację na jakiej linii między jakimi punktami taryfowymi zostały zrobione te zdjęcia w pobliżu Ełku.Z góry dziękuję!
Załączniki
ełk 2.GIF
ełk.GIF
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotozagadka???

Post autor: lyck »

Stacja Krzepielów pisze:Potrzebuję dokładną informację na jakiej linii między jakimi punktami taryfowymi zostały zrobione te zdjęcia w pobliżu Ełku.Z góry dziękuję!
To jest na 80% rzeka Ełk w Ełku, bardzo blisko dworca na linii do Białegostoku:

Obrazek

Widok gdzies z wiosny 1915 r. Parowóz jest chyba serii G5(4) - na PKP: Ti4
Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to most też na rzece Ełk ale koło Lipińskich Małych na tym samym szlaku. Jednak szerokość przyczółków sugeruje wielotorową konstrukcję w samym Ełku.
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

Dzięki,wydawało mi się że między Ełkiem osobowym a towarowym jest więcej torów niż trzy z tej mapki?
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Stacja Krzepielów pisze:...wydawało mi się że między Ełkiem osobowym a towarowym jest więcej torów niż trzy z tej mapki?
Na mapce (na moście) są 3 linie, ale torów jest więcej! Trzeba zliczać poprzeczne kreski na liniach - kreski mówią ile torów oznacza dana linia. Zewnętrzne linie mają jedną kreskę (= 1 tor), środkowa ma 3 kreski = 3 tory. W sumie daje to 5 torów na moście. Podobna liczba torów leży też i dzisiaj. Z tych poprzecznych kresek można policzyć przybliżoną wielkość ówczesnej stacji. I tak, licząc kreski na liniach "przelotowych" przy parowozowni wychodzi: 2+4+2+2+2 = 12 torów. Tuż przy dworcu, pierwsza linia od miasta, zamiast 2 ma 3 kreski - więc dochodzi 13 tor. Oczywiście jest to kalkulacja przybliżona i nie oddaje w 100 procentach faktycznej ilości torów.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2007, 23:35 przez lyck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Skoro został już poruszony temat Ełku i pocztówek dokumentujących zniszczenia wojenne mostu na rzece Ełk mam pytanie. Gdzie znajdowało się ujęcie wody dla dworcowej stacji wodnej, była ona pobierana z rzeki Ełk czy z jeziora?. Kojarzę pocztówkę ze budynkiem, opisanym jako stacja pomp a stojącym częściowo w wodzie.
P.S. Czy zdjęcia poniżej również przedstawiają nasz "Fotozagadkowy"most?
Post: Pon Maj 23, 2005
http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtop ... ight=e%B3k
Awatar użytkownika
pucior
Towos
Posty: 43
Rejestracja: 17 lut 2007, 19:22
Lokalizacja: Pozezdrze / Sopot
Kontakt:

Post autor: pucior »

Dla zilustrowania pytania feyga rzeczone zdjęcie:
http://www.castlesofpoland.com/prusy/elk_po155.htm
i widok wspólczesny:
http://www.castlesofpoland.com/prusy/elkdzis_po031.htm
Zdaje mi się, ze chodzi o rzekę Ełk (budynek znajduje się na północny - wschód od mostu). Co do podanego linku to są tam 2 zdjęcia tego mostu, z których jedno jest już umieszczone powyżej w tym temacie.
pzdr
PucioR
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

No cóż postaramy się rozbudować wątek. Posiadam dwie pocztówki z mostem na Wiśle, niestety wydawca nie podał w jakiej miejscowości zostało zrobione zdjęcie,choć może zapewne chodzić o Toruń. A może nie jest to most kolejowy?? Trzecie zdjęcie przedstawia zapewne dworzec kolejowy, niestety brak podpisu,lecz archikektura zdradza Warmię lub Mazury. Pomożecie? Pomożemy :smile:
Załączniki
most1.GIF
most 2.GIF
dworzec.GIF
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
malgos
Osobowy
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2005, 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: malgos »

Stacja Krzepielów pisze:wydawca nie podał w jakiej miejscowości zostało zrobione zdjęcie
sugerując się wyglądem filarów stawiałabym na Grudziądz (zbudowany w latach 1876-79), niestety nie pasowała mi tu długość mostu wynosząca 1 098m - w tamtych czasach uważany był za najdłuższy w całym państwie pruskim. Kartkując mądrą książke trafiłam na kolejny most z podobnymi filarami który okazał się strzałem w dziesiątkę. W roku 1891, zaraz po zakończeniu prac przy budowie mostu pod Tczewem roczpoczęto budowę naszego zagadkowego mostu który przejął pałeczkę od mostu grudziądzkiego mając długość właśnie 1 325m - otwarty 16 XI 1893 roku most drogowo-kolejowy w Fordonie zamontowane miał pod sobą parowe przyrządy do opuszczania i podnoszenia masztów przepływających statków, urządzenia pomocne były również w przeciąganiu statków pod prąd.
Załączniki
Fordon_1900.jpg
Awatar użytkownika
KSICHU
Przyspieszony
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2007, 21:39
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: KSICHU »

Witam serdecznie !

Ten most na zdjęciach to z całą pewnością Most Fordoński widziany z prawego brzegu Wisły, natomiast jeżeli chodzi o zdjęcie rzekomego dworca to jest to prawdziwa zagadka. Mi budynek ten najbardziej przypomina dworzec kołobrzeski przed przebudową. W każdym bądź razie wskazywałbym raczej na Pomorze Zachodnie niż na Warmię i Mazury.


Pozdrawiam

Krzysztof Werner
Dwa do przodu, trzy do tyłu...
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Post autor: M.Jarząbek »

Stacja Krzepielów pisze:Trzecie zdjęcie przedstawia zapewne dworzec kolejowy
Stralsund.
Awatar użytkownika
KSICHU
Przyspieszony
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2007, 21:39
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: KSICHU »

Stralsund.
Trafiony zatopiony :grin:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... i_2006.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof Werner
Dwa do przodu, trzy do tyłu...
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

No no... się porobilo, w ten sposób wkleję to wszytskie swoje zagadki potroszku. Dobrze że przynajmniej Fordon W Polsce leży :mrgreen:
Załączniki
neukirch.gif
hm 1.jpg
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Miejscowość Neukirch leżała w powiecie (Kreis) Niederung/Ostpr czyli "Żuławy Wschodniopruskie" nad rzeką Schalleick na zachód od Tylży (Tilsit)
zaś Ferdinandshof toz kolei okolice Straslundu:
www.stillgelegt.de/mpsb01/mpsb01-1.htm
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

Dziękuję, po prostu dostałem skany od kogoś dawno temu-nigdy nie opisane z zaznaczeniem że to w Polsce i powoli staram się je wrzucać do właściwych folderów. Mogę tak dalej podsyłać fajne fotki jeśli naczelny każe i wydawnictwo pochwala :grin:
Dorzucam od razu cosik, jedno z tych zdjęć wygląda mi na Złocieniec dawno temu, ale mogę się mylić :?: na tym białym dworcu jest coś jakby napis "Koserow",ale z boku dobrze nie widać!
Załączniki
hm (1).gif
hm (2).gif
hm (3).gif
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Frauendorf to Szczecin Golecino:
http://sedina.px.pl/coppermine/thumbnai ... =1&sort=da
A ten ostatni dworzec to Koserow na wyspie Uznam, wystarczy skorzystać z Googli i...
http://www.insel-usedom-wollin.de/koser ... serow.html

Poprosimy o coś z Warmii i Mazur :mrgreen:
ODPOWIEDZ