Braniewo i okolice widziane z satelity

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Braniewo i okolice widziane z satelity

Post autor: lyck »

Jak zapewne niektórzy wiedzą, od pewnego czasu wyszukiwarkowy monopolista o nazwie Google udostępnia zdjęcia satelitarne ziemi. W większości nie grzeszą one jakością, ale miejscami są chlubne wyjątki, w tym te na terenie Polski. Takim wyjątkiem są dla naszego terenu Żuławy i zaledwie od ok. miesiąca - Braniewo. Do obejrzenia tych bardzo ciekawych i stosunkowo świeżych fot niezbędny jest program o nazwie GoogleEarth. Więcej o nim piszę niżej.
Braniewo jest w dobrej jakości tylko w części wschodniej. Akurat stacja jest komplecie i widać na niej mnóstwo drobnych szczegółów o rozmiarach nawet ok. 2-5 m w tym oczywiście też wagony. Budynek dworca:

Obrazek

Cześć towarowa jest naprawdę wielka:

Obrazek

Dawny trójkąt do obracania parowozów:

Obrazek

"Kwadrat" (zdjęcie) w dobrej jakości sięga niecałe 20 km na wschód od Braniewa. Załapuje się m.in. znaczny odcinek autostrady, np. skrzyżowanie z linią Braniewo-Olsztyn - drzewa rzucają potężne cienie:

Obrazek

Programik GoogleEarth można ściągnąć stąd (11 MB):
http://dl.google.com/earth/GoogleEarth.exe
Nie jest jakoś specjalnie trudny w obsłudze. Po instalacji i uruchomieniu w polu "Fly to" wpisujemy "Braniewo, Poland". Widok powinien płynnie przeskoczyć z Ameryki w znajome pielesze. Prawym przyciskiem myszy łatwo zmienić skalę powiększenia, lewy przesuwa zdjęcie. Jednym z najciekawszych "ficzerów" Google Earth'a jest możliwość zmierzenia długości dowolnego obiektu (Length). Można w przybliżeniu zmierzyć np. stację, budynek czy most. Wybieramy Tools > Measure i klikamy w 2 punkty. Długość linii pokaże się w okienku. Jednostki (km, m) są do wyboru. Tak zmierzyłem np. most "nadzalewówki" na Pasłęce:

Obrazek

Jak widać niebieskie przęsło jest długie na ok. 65m.
Obecnie GoogleEarth oferuje dokładne zdjęcia tylko w paru miejscach Polski, ale systematycznie widać postęp. Jest duża szansa że w najbliższych latach pojawią się też Mazury. W końcu jeszcze miesiąc temu nie widziałem np. okolic Obwodu Kaliningradzkiego na północ i zachód od dawnego Królewca - a teraz jest cała Sambia w tym lotniska wojskowe na których stoją bojowe wiertalioty (helikoptery - widać jak na dłoni) ;).
Obecny zasięg dobrych zdjęć widać poniżej - to te brązowawe kwadraty i prostokąty:

Obrazek

Ta dziwaczna nazwa - niemiecko-angielski zlepek: Danzig-Bay (Zatoka Gdańska) to dość częsty przypadek w Google. Mieli lekko "przeterminowaną" bazę danych... ;). A może "Gdansk" za mocno łamie język anglosasa...

I jeszcze na koniec Malbork:

Obrazek

Widać istniejącą szopę wachlarzową i pusty plac po drugiej rozebranej. Gdy się stoi na miejscu nie jest to tak jaskrawe - z góry widać lepiej!

pozdr
lyck
kaim
Pospieszny
Posty: 175
Rejestracja: 09 sie 2005, 11:13
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: kaim »

Ciekaw jestem z którego roku są te zdjęcia.Ze zdjecia "trójkat do odwracania parowozów" wniosuje że był one robione kilka lat temu.Jeśli sie nie myle to teraz na tym zdjęciu byłoby widac rampy i hale PolFrostu a wielka stacja towarowa w Braniewie byłaby jeszcze wieksza. :D
Ciekawe zdjęcia i nawet bardzo dobrej jakości :!: :!:
Martel

Post autor: Martel »

Na północnej gowicy rozjazdowej za Br2 po prawej stronie masz Chemikals. Trójkąt jest po lewej stronie tam gdzie jeszcze są pola i działki. Niedługo ma to się zmienić bo z tego co mi wiadomo tam ma powstac kolejna baza przeładunkowa. Dlatego też na głowicy południowej przy Br1 są prowdzone inne prace budowlane bo na północy tereny są już sprzedane.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1140
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Tak, od dłuższego czasu także bawię się Google Earth. Postęp geomatyki jest naprawdę niesamowity i nam, prostym ludziom, pozwala rozkoszować się takimi obrazami, jak te zaprezentowane przez Lycka. Doskonałe przybliżenia są także w Trójmieście, gdzie można obejrzeć sobie a choćby i stare torowisko linii z Wrzeszcza do Kokoszek. Spójrzcie, jak wyraźnie rysuje się zarośnięty nasyp idący wśród bloków...

Pozdrowienia z:

Obrazek

PS: Co do czasu wykonania - jest to prawdopodobnie zlepek fot wykonywanych w różnych okresach. Możliwe, że nawet sąsiednie klatki różnią się od siebie czasem wykonania. Wszak satelita krąży nieustannie i daje możliwość wielokrotnego kadrowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
kaim
Pospieszny
Posty: 175
Rejestracja: 09 sie 2005, 11:13
Lokalizacja: Braniewo

Post autor: kaim »

Chyba nastapiła aktualizacja niektórych zdjęć.Jeśli dobrze mi sie wydaje na stacji Mamonowo pojawiło się więcej wagonów :D
Jak to fajnie szpiegowac ruskich :D :D

Czy to Kalinka wjeżdza na stacje Mamonowo do strony Braniewa :?: :?:
Tomek
Ekspres
Posty: 248
Rejestracja: 25 wrz 2004, 20:32
Lokalizacja: Pisz/Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Własnie dorzucili kolejne zdjęcia. Są okolice Młynar!!! Słobity jak na dłoni :D

Z Obwodu też dorzucili sporo. Jest Bałtijsk no i Kaliningrad. Ależ tam mają stację.

Jest też Czerniachowsk (widać ich słynna rezerwę a własciwie to co z niej zostało :) ) i Sovietsk (gdzie mało co do nas nie strzelali) :)

Bardzo podoba mni sie radziecki sposób na rozbudowę grup torowych. Ni patyczkują się. Byle pole to grupa torów (Czerniachowsk). A ja myślałem że jak grałem kiedyś w Bahn czy Tycoona to budowałem dziwne układy torowe.
Martel

Post autor: Martel »

Martel pisze:... na głowicy południowej przy Br1 są prowdzone inne prace budowlane ...
Na kilku fotkach widać postęp prac przy budowie nowej rampy przeładunkowej. Na pozostałych są przedstawione odgałęzienia przy Ost Bahnie w okolicy wiaduktu (tuneliku) na "berlince"

http://kolej.martel.pl/tmp/martel/braniewo_2006.04.23/
ODPOWIEDZ