PKP - od strony graficznej

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
joanna.wasz
Towarowy
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:28
Lokalizacja: Wejherowo/Toruń

PKP - od strony graficznej

Post autor: joanna.wasz »

Witam, chciałam się przedstawić :)
Jestem studentką 5 roku grafiki (projektowania graficznego) na WSP UMK w Toruniu.
Wpadam na to forum od 2009 roku, miałam okazję poczytać mnóstwo ciekawych tematów.
Darzę kolej wielkim uczuciem, podróż pociągiem i oglądanie starych szlaków kolejowym jest prawdziwą przyjemnością. Kolej to cud natury. Wierzę, że miłośnicy kolei rozumieją to uczucie!

Jestem coraz bliżej końca studiów; pracę dyplomową artystyczną poświęcę kolei, teoretyczną także.
Chciałam was serdecznie poprosić o wskazówkę, wiem, że udzielają się tu osoby które mają wielką i wszechstronną wiedzę o kolei.
Pracę teoretyczna chciałam poświęcić omówieniu i analizie identyfikacji wizualnej PKP, od powstania do teraz. Czyli prościej mówiąc - jaką kolorystykę, typografię wykorzystywała spółka do oznaczania swoich "produktów" - logo PKP, tablice miejscowosci itp, rozkłady jazdy, plakaty, kolory taboru i wszystko inne co ma związek z szatą graficzną PKP.

Chciałam prosić o wskazówkę, czy są książki, artykuły, albumy, filmy z których mogłabym zaczerpnąć materiał do stworzenia rzetelnej pracy.

Bardzo dziękuję za wszelkie sugestie, nawet krytykę.
Mam nadzieję, że nie naruszyłam zasad forum, kierując taką prośbę do użytkowników.

Dziękuje bardzo i serdecznie pozdrawiam,
Joanna Waszkiewicz
"Każdy z nas ma swój dworzec główny"
- S. Jasiński
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

wirtualno Joanno sprawdż co jest w "Twojej"bibliotece uniwersyteckiej wydaje mi się ,ze szukać by trzeba dokumentów typu dziennik ustaw czy jak to się wtedy nazywało(od roku 1918 ) a dokładnie wszystkiego co tyczy/ło kolei żelaznej w szczególności to o czym chcesz opowiedzieć w swojej pracy,-a wyprawa do stolicy nieuchronna i to nie na jeden dzień, a tam : archiwum w Muzeum Kolejnictwa, archiwum dawnego Ministerstwa Komunikacji( teraz to jest Ministerstwo Infrastruktury), archiwum PKP S.A., archiwum Akt Nowych, Biblioteka Ossolińskich, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, a internet również
-ciekawy temat pracy-życzę powodzenia
-wirtualny Hoart mgr sztuki -artysta grafik
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

literatura jest w katalogach bibliotek/i dyrekcji PKP S.A. i uniwersyteckich, z ludzi historyków archiwistów polecam (na pierwszy ogień) Pana Tomasza Roszaka(jest na tym forum)
Awatar użytkownika
joanna.wasz
Towarowy
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:28
Lokalizacja: Wejherowo/Toruń

Post autor: joanna.wasz »

Bardzo mocno dziękuje! Pozostaje mi więc ruszyć na poszukiwania:)
Kolej jest bardzo wdzięcznym tematem do badań :)
"Każdy z nas ma swój dworzec główny"
- S. Jasiński
ksiezyc
Przyspieszony
Posty: 99
Rejestracja: 08 lut 2008, 12:52
Lokalizacja: Ciecierzyn
Kontakt:

Post autor: ksiezyc »

joanna.wasz pisze:Pracę teoretyczna chciałam poświęcić omówieniu i analizie identyfikacji wizualnej PKP, od powstania do teraz.
Na upartego można powiedzieć, że PKP nigdy nie powstało ..... hehehe więc może być problem.
hoart pisze:wydaje mi się ,ze szukać by trzeba dokumentów typu dziennik ustaw czy jak to się wtedy nazywało(od roku 1918 )
W Dziennikach Urzędowych to chyba niewiele będzie na ten temat. Z tego co pamiętam gdzieś coś kiedyś było o standaryzacji oznaczeń na wagonach. Ale gdzie to ja widziałem to nie pamiętam niestety. Przypuszczam, że gdzieś to mam na dysku ale przejrzeć parę tysięcy stron to mi się nie chce prawdę powiedziawszy. Niestety zapchałem forumowy serwer, więc podrzucić plików też nie mam też możliwości.

Pozdrawiam serdecznie i możliwie.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem, że na świecie jest tak wielu idiotów (C) Stanislaw Lem (1921-2006)
Awatar użytkownika
Marcin Przegiętka
Pospieszny
Posty: 155
Rejestracja: 10 lip 2006, 14:53
Lokalizacja: Warszawa / Toruń

Re: PKP - od strony graficznej

Post autor: Marcin Przegiętka »

joanna.wasz pisze: Pracę teoretyczna chciałam poświęcić omówieniu i analizie identyfikacji wizualnej PKP, od powstania do teraz. Czyli prościej mówiąc - jaką kolorystykę, typografię wykorzystywała spółka do oznaczania swoich "produktów" - logo PKP, tablice miejscowosci itp, rozkłady jazdy, plakaty, kolory taboru i wszystko inne co ma związek z szatą graficzną PKP.
Temat rzeka. Tym trudniejszy do ogarnięcia z powodu braku literatury. Ponieważ będzie to praca na źródłach, może lepiej skoncentrować się na wycinku tej tematyki, np. logo PKP, albo ograniczyć się do wybranego okresu np. międzywojennego. Co do źródeł to polecałbym albumy i księgo pamiątkowe wydawane przez Ministerstwo Komunikacji i PKP. Dużo takich można znaleźć w BG UMK (szczególnie z lat 1918-1939). Zgadzam się z Ksiezycem nad Geesem, że przeglądanie dzienników urzędowych i teczek w archiwach to mozolna praca i znalezienie interesujących materiałów może zakończyć się fiaskiem. Raczej spróbowałbym w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i podobnych instytucjach, gdzie np. uskrzydlone koło będzie można obejrzeć na wielu eksponatach. Podobnie jak na niektórych dworcach (szczególnie chętnie stosowano je w architekturze kolejowej w okresie międzywojennym), zresztą architektura kolejowa to też obszerny temat... Życzę powodzenia i chętnie poznałbym wyniki tej pionierskiej pracy :-)
Pozdrawiam,
Marcin

"Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją."
ksiezyc
Przyspieszony
Posty: 99
Rejestracja: 08 lut 2008, 12:52
Lokalizacja: Ciecierzyn
Kontakt:

Re: PKP - od strony graficznej

Post autor: ksiezyc »

Marcin Przegiętka pisze: Raczej spróbowałbym w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie i podobnych instytucjach, gdzie np. uskrzydlone koło będzie można obejrzeć na wielu eksponatach.
Ja bym się wcale nie zdziwił gdyby się okazało, że uskrzydlone koło za każdym razem wyglądałoby inaczej. Udało mi się znaleźć kwit, który ww uskrzydlone koło wprowadzał do ogólnego stosowania.
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie i skrzydlato.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem, że na świecie jest tak wielu idiotów (C) Stanislaw Lem (1921-2006)
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

Gdzieś w swoich zbiorach mam album oznaczeń graficznych PKP i PKS z czasów PRL, ale to chyba jest dosyć znana pozycja i do tego dwukolorowa (czarno-biała) :) nie wiem czy to może się przydać?
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
Awatar użytkownika
joanna.wasz
Towarowy
Posty: 20
Rejestracja: 12 paź 2012, 15:28
Lokalizacja: Wejherowo/Toruń

Post autor: joanna.wasz »

Witam serdecznie, nie wiecie jak bardzo się ucieszyłam widząc wasze posty:))
Wiem, że określiłam temat ogólnie i muszę najpierw ocenić jakie są zasoby, by móc go zawęzić do danego obszaru. Czuje, że to będzie przygoda;)
Oczywiście, że będę informować o wyniku pracy:)
Stacja Krzepielów, a mogę prosić o tytuł i autora książki?

Bardzo Wam dziekuję,
pozdrawiam!
"Każdy z nas ma swój dworzec główny"
- S. Jasiński
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

na(jświeższy)przykład chociażby http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2 ... z.1151.pdf
rozdział 6 str 79/80
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Trochę na bocznym torze.... Jeśli pod PKP (nieco na siłę) podciagnąc EKD (podwarszawską kolejkę dojazdową, obecnie WKD), to popatrz na http://www.buttonarium.eu/szczegoly.php?id=3929

Z tegoz źródła: http://www.buttonarium.eu/szczegoly.php?id=2229
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Z architektury międzywojennej:
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/18 ... ba4a8ef78/

Oczywiście nie musi to być "oficjalna" wersja....
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

A to jest fragment oficjalnej mapy z 1923 roku, z niesłychanie prostą wersja skrzydlatego kółka
Załączniki
PKPlogo1923.jpg
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Żródło: Bogdan Pokropiński, "Lux-torpeda PKP", WKŁ, Warszawa 1988, str. 54.
Podpis pod rysunkiem: Wzory napisów na wagonie motorowym (litery i cyfry), jakie były stosowane na PKP od 1926 do 1939r. również i na innych jednostkach taboru kolejowego
Załączniki
PKPcyfry_i_litery.jpg
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

hoart pisze:wyprawa do stolicy nieuchronna [...] a tam :[...] Biblioteka Ossolińskich
Ostatnio była we Wrocławiu - czyżby po cichu w nocy przenieśli?? :mrgreen:
ODPOWIEDZ