Elbląg Myślice

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Gość

Elbląg Myślice

Post autor: Gość »

Od dawna wybieram się na rozebraną linię Elblag-Myślice. Jeżeli ktoś wie o jakiś specjalnych ciekawostkach na tej linii to proszę podać

pozdrawiam
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Kurcze nie zalogowało mnie!! Strona wygasa i wywala login!
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1140
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Hej!

Nie wiem Benek, pewnie wpadłeś już na poniższy link (strona Pana Tomasza Plucińskiego). Jeśli nie, to polecam! Tam jest dużo ciekawostek na temat linii Elbląg - Myślice - Ostróda i nie tylko. Są też np. wzmianki o planowanym szlaku węglowym z Zagłębia Lubelskiego do Portów, zahaczającym o mój ulubiony Wielbark... :wink:

http://www.chem.univ.gda.pl/~tomek/historia-kolei.htm

Z tej samej strony pochodzi niniejszy rozkład (Elbląg - Myślice - Ostróda - Olsztynek), na rok 1941:

Obrazek

Pozdrawiam!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Dzięki za linka, ale mam w domu rozkłąd jazdy tego odcinka z 1914 i 1936 roku :)
Intersuje mnie gdfzie zachowały się obiekty inzynieryjne, co wysadzili jak zachowały się stacjie itp.

Ostatnio eksplorowałem odcinek Miłomłyn-Myślice i tam zachopwało się pare ciekawych rzeczy. Szczegolnie szczena mi opadła w Zalewie na stacji:D
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Link bardzo fajny.

Uwaga do forum: wprowadź możliwość poprawiania tekstów, bo mój poprzedni wyszedł kulawo, z pośpiechu.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Adam_j
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2005, 11:21
Lokalizacja: Stary Dzierzgoń
Kontakt:

Zapraszam na www.starydzierzgon.pl

Post autor: Adam_j »

Zapraszam na www.starydzierzgon.pl - zakładka "zabytki techniki"
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

W ramach sezonowego odświerzenia wątku:
http://www.info.elblag.pl/index1.php?id ... 63&idkat=8
Freien Strecken für freien Menschen!
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Bzdury o Świętym Gaju i domniemanym mijescu śmierci św. Wojciecha są propagowane przez miejscowych księży, którym marzy się pewnie bazylika (że jeszcze samorząd nie dał kasy!), no i oczywiście mega-taca a'la Licheń ;) Kit dobry, tyle że okien brak :twisted:

KAŻDY szanujący się WSCHODNIOPRUSAK wie, że Czech, zwany św. Wojciechem zginął na Sambii - na półwyspie koło Piławy. Wystarczy poczytać kroniki, a jak ktoś nie kuma niemieckiego to i Wańkowicz z Orłowiczem o tym pisywali. To był obowiązkowy punkt każdej wycieczki szkolnej :)
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

"Groza!" CM znowu dopuścił się bezprzykładnego ataku na kościół...

Tekst Zaskiewicza zawiera interesującą informację na temat budynku dworca w Budwitach. Celowo nie podaję linku do bazy Kurczaka. Mme Klaudii, która z różnym powodzeniem fotografowała obiekty linii Malbork-Małdyty, co jakiś czas drgała ręka z aparatem (Bernard na pewno nie zakrzyknąłby: "świetne foty!..."). Tak też było w Budwitach, gdzie ucięta została wieżyczka, decydująca o dizajnie. Jesli dobrze pamiętam z innego źródła - całość wygląda jak mała cerkiew. Czy Koleżeństwo ma pod ręką jakąś świetną fotę z Budwit?
Freien Strecken für freien Menschen!
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Ano groza, groza rzekł płk Curtz ;) Tylko napalm by pomógł na głupotę co niektórych. Czujesz synu? To naplam. Pachnie jak zwycięstwo! (płk. Killgore)

Uzurpatorstwo naszego narodku jest tak śmieszne że aż straszne :oops:
Jan z Kolna odkrył Amerykę, Wolszczan pierwszą planetę spoza układu słonecznego... itd... itd... Naród zawierzenia...
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

CM pisze:Ano groza, groza rzekł płk Curtz ;) Tylko napalm by pomógł na głupotę co niektórych. Czujesz synu? To naplam. Pachnie jak zwycięstwo! (płk. Killgore)
Synu czujesz ten zapach?? To napalm. Lubię zapach napalmu o poranku. On pachnie... zwycięstwem.

Tak to było :)
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1140
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

O kurde, zaczynam się Was bać... Aż dreszcz zimny przechodzi po plecach... Może najwyższy czas utworzyć MKowskie bojówki??? :lol:

BTW, ładny off-topic wychodzi... ;)

Pozdrówka!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

Adam sie wnerwia :)

Polecialem skrotami, wszak to wlasnie off-topic... choc sprobuje nawiazac do kolei :lol:

Najlepsza jest wersja oryginalna, jak plk. Killgore robi zajeb...ta pauze, bo szuka slowa jak pachnie napalm o poranku :twisted:

Jesli byc dokladnym - tam bylo jeszcze obszerne zdanie jak zalatwili napalmem umocnione wzgorze z Wietnamcami. Nic tak nie pachnie :) Swoja droga faktycznie - napalm ma unikalny zapach - tylko zeby przygotowac beczke tego syfu, to trzeba ja pol dnia przetaczac i mieszac ;) Ale potem... jak fugas zdetonuje, to nawet odpalajacy ST44 sie chowa (narazam sie fanom Gagarow ;) )
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Tak też było w Budwitach, gdzie ucięta została wieżyczka, decydująca o dizajnie. Jesli dobrze pamiętam z innego źródła - całość wygląda jak mała cerkiew. Czy Koleżeństwo ma pod ręką jakąś świetną fotę z Budwit?
Ale ta "cerkiew" z Budwit raczej nie była cesarskim pałacykiem. Budynek sliczny. Nie byłem na miejscu i trochę żałuje, bo szanse na zobaczenie podobnych budowli maleją z miesiąca na miesiąc... To wszystko znika...

Pałacyk łowiecki Wilhelma II stał raczej w Prakwicach i swiadczy o tym nieistniejący budynek przystanku:

Obrazek

Ta budowla ma coś wspólnego z budynkiem w Budwitach...
Ostatnio zmieniony 22 paź 2007, 21:04 przez lyck, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

Fota prowokuje pytania... Jeśli nie tylko w Budwitach ale też w Prakwicach, to czy gdzieś jeszcze - na tej (a może też na Myślice - Elbląg) pojawiła się podobna architektura? Jakie były inspiracje budowniczych?

Co prawda to nie ja jestem czołowym Twórcą Śmiałych Koncepcji na Forum (pozdro, Cez :D ) ale pojadę tak: Jeżeli Budwity były tylko przystankiem (jak Prakwice) pierwotnie, np. do czasu położenia 2 toru, to może w "cerkiewki" wyposażono wszystkie przystanki w okolicy?

Magdalena Bartoś, Barbara Zalewska, Architektura w krajobrazie wiejskim Warmii i Mazur, wydana przez Borussię - jeśli Koleżeństwo będzie śmigać obok księgarni/empiku, to w tej książeczce (małej acz nieprzyjemnie drogiej) jest współczesna fota dworca w Budwitach :) .
Freien Strecken für freien Menschen!
ODPOWIEDZ