Wieża wodna w Dąbrównie - była tam kiedyś kolej ?

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Kanonier Dolas
Towarowy
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2009, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Wieża wodna w Dąbrównie - była tam kiedyś kolej ?

Post autor: Kanonier Dolas »

Przejeżdżałem ostatnio przez Dąbrówno. To miasteczko gminne podobno w powiecie Ostródzkim. Znalazłem tam piękną wieżę wodną, bardzo zadbaną. Jestem prawie pewien że stalowy nitowany zbiornik na wodę jest taki sam jak w wieży - siedzibie naszego Towarzystwa. Jest tylko goły, nieobudowany ścianką. Z lewej widać też charakterystyczne wejście, podobne do tego w olsztyńskiej wieży.
Ciekwa jestem kiedy tam zwinęli tory. Pozostała tylko długa prosta polna droga w miejscu po torach i trochę bez sensu w tej sytuacji gęsto rozsiane mostki nad tą polną drogą.
Załączniki
2009-12-05 Dąbrówno_1.JPG
2009-12-05 Dąbrówno_2.JPG
Jam ci Kanonier Dolas alias PhotoKrzysztof
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

Linia Samborowo - Turza Wielka
Patrząc na to zdjęcie
Obrazek
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... toid=47042 widać, że zbiornik był pierwotnie obudowany :wink: .
Linia wywieziona do posrebrzania przez naszych "wyzwolicieli" w pamiętnym roku :???: ( http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... od=0&do=28 )
metort
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2009, 01:41

Post autor: metort »

Świetna pocztówka, pokazyuje wieżę w jej pierwotnym kształce, obecnie trudniejszym do wyobrażenia. Tak na zdrowy rozum - w naszych szerokościach geograficznych nieobudowany zbiornik mógłby łatwo przemarznąć. Na marginesie - ciekawy jest sam zbiornik i jego kulisty kształt - rzadko w Polsce spotykana konstrukcja.
Kanonier Dolas
Towarowy
Posty: 7
Rejestracja: 07 lis 2009, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Kanonier Dolas »

Dzięki 2xM za profesjonalne załatwienie sprawy - Ty rządzisz :)

PS
A co do przemarzania, to pewnie dlatego zbiorniki były obudowane, aby nie przemarzały. Teraz wieża spełnia już raczej funkcje tylko mieszkalne, więc z pewnością w zbiorniku nie ma wody i nie ma tego problemu.
Jam ci Kanonier Dolas alias PhotoKrzysztof
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Stawiam raczej na to, że obecna wieża zastąpiła wcześniejszą (z pocztówki) zniszczoną bądź uszkodzoną w czasie I wojny światowej. Wieże typu Klönne (w Polsce jeszcze Runowo Pomorskie i Korsze) generalnie nie posiadają obudowy. Ale może niech więksi specjaliści się wypowiedzą :wink:
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

feyg pisze:Stawiam raczej na to, że obecna wieża zastąpiła wcześniejszą (z pocztówki) zniszczoną bądź uszkodzoną w czasie I wojny światowej.
Myślę, że w trakcie wojny zniszczono sam zbiornik oraz ewentualnie uszkodzono część murów, na których się opierał (możliwe, że w efekcie zbiornik wylądował na ziemi zmieniając się przy tym w stertę żelastwa). Po wojnie dolne partie odbudowano w +/- pierwotnym kształcie natomiast sam zbiornik zastąpiono nowym. Przy tej jakości skanu widokówki trzeba wykazać się odrobiną wyobraźni, żeby dokonywać porównań :wink: , ale wygląd dolnej części (licowany cegłą cokół, podwójne okna, proporcje całości) wskazuje, że jest ona oryginalna.
ODPOWIEDZ