Prośba o info - zapowiadaczki i bim-bom na dworcach

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
hufi
Towarowy
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2009, 08:55
Lokalizacja: Olsztyn

Prośba o info - zapowiadaczki i bim-bom na dworcach

Post autor: hufi »

Ahoj!
Witam wszystkich :)
Mam koncepcję na zrobienie etiudki filmowej i potrzebne mi są dźwięki z dworców - głównie nagrania zapowiadania pociągów. Stąd moja prośba - aby zebrać info, na których dworcach można usłyszeć i nagrać "bim-bom" a najlepiej jeszcze jak potem jest mówiony tekst "Tu stacja xxx"... :) Wiem, że Olsztyn ma, Elbląg, Iława... ale nie mam pewności co do innych stacji. Proszę o info, na których dworcach to jeszcze działa :)
XxX
Pospieszny
Posty: 166
Rejestracja: 19 lip 2005, 13:01
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: XxX »

w Ostródzie jak najbardziej jest tekst na ok 7min przed przyjazdem informującu o przyjeździe pociągu, potem już o wjeździe pociągu na peron no i tekst Tu stacja Ostróda, ... . Wiem, że i kiedyś w Starych Jabłonkch była zapowiedź o przyjeżdżającym pociągu jak to teraz wygląda nie wiem.

pewnie jest i w Morągu, Suszu, Działdowo.
Radek
InterCity
Posty: 306
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Post autor: Radek »

Hufi, w Ostródzie jeden z panów zapowiadających dość niewyraźnie wypowiada "r" - z czego wychodzi tekst np: Tu stacja Ost(r)óda, pociąg osobowy do To(r)unia odjedzie z to(r)u d(r)ugiego przy pe(r)onie d(r)ugim.

Z kolei w Iławie - jak w moim podpisie - jedna z pań zapowiadających ma zwyczaj zapowiadać dość dramatycznym głosem np: Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna, pociąg osobowy "Łyna" z Gdyni do Olsztyna przez Ostródęę... Obecnie chyba wszystkie z pań przeszły już kursy języków obcych, bo zapowiadają np: pociąg Intersyty spółki PKP Intersyty ;-)

Ciekawe dlaczego na jednych stacjach zapowiadają wyłącznie panie, na innych zaś panowie? Podobnie jest np. w Warszawie.

W razie czego mogę podesłać kilka interesujących tekstów, które udało mi się nagrać;-)
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
Radek
InterCity
Posty: 306
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Post autor: Radek »

Będąc ostatnio w Iławie zdziwiłem się słysząc, że pociągi zapowiada męski głos. Głos ten był na tyle monotonny i jednostajny, że od razu zorientowałem się, że zapowiedzi nie są podawane "na żywo", ale z AUTOMATU!!!
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

U nas w Olsztynie raz mówi Pan a raz Pani.
"A najlepsze jest Autobus szynowy ze Szczytna wiedzie na to 5 przy peronie 2. Pociąg kończy bieg"
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
daniel
Pospieszny
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2006, 20:46
Lokalizacja: Iława/Poznań

Post autor: daniel »

Radek pisze:Będąc ostatnio w Iławie zdziwiłem się słysząc, że pociągi zapowiada męski głos. Głos ten był na tyle monotonny i jednostajny, że od razu zorientowałem się, że zapowiedzi nie są podawane "na żywo", ale z AUTOMATU!!!
Nie wydaje mi się, żeby to był automat, gdyż zapowiedź jest dynamiczna, bez charakterystycznych przerw między poszczególnymi wyrazami, jak ma to miejsce w na stacji Poznań Główny. Zapowiadacz iławski intonuje w taki sposób a nie inny. Trzeba mu jednak oddać, że zapowiedzi są wyraźne.

Radek pisze:Obecnie chyba wszystkie z pań przeszły już kursy języków obcych, bo zapowiadają np: pociąg Intersyty spółki PKP Intersyty
Pomijając wymowę zapowiadaczki, czy zapowiadaczek w Iławie:lol: wydaje mi się, że ta forma zapowiedzi nie jest poprawna. Chyba zamiast np.: "Pociąg Intericty, Spółki PKP Intercity Norwid z Gdyni..." prawidłowo winno być: " Pociag Intercity Norwid, Spółki PKP Intercity z Gdyni...". Z pierwszej formwy wynika, jakby to Społka Intercity nazywała się Norwid, Lajkonik, Neptun, Małopolska itd. :lol:
ramirez
Towarowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 lis 2007, 08:37

Post autor: ramirez »

W nawiązaniu do słowa Intercity, zauważyłem dziwną przypadłość wszystkich kolejowych pracowników posługujących się służbowo głosem ludzkim. Czy to na dworcach, czy w pociagach - wszyscy uparli się by słowo to wymawiać: Intersyty A przecież powinno ono brzmieć Inters(y/i)ti z wyraźnym "i" na końcu ! No wieś !
Awatar użytkownika
phaedra
Osobowy
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2007, 19:55
Lokalizacja: Toruń

Post autor: phaedra »

W Toruniu jest różnie, raz mówią przez "y", a raz mówią przez "i". W Bydgoszczy już zapowiadają lepiej W Warszawie i w Poznaniu jest tylko wysoki poziom.
ramirez
Towarowy
Posty: 22
Rejestracja: 17 lis 2007, 08:37

Post autor: ramirez »

Nie jestem pewien na 100% , ale o piwo bym się załozył że automatyczny Pan Spiker Poznański również jedzie : "intersyty"
Radek
InterCity
Posty: 306
Rejestracja: 18 paź 2004, 12:52
Lokalizacja: Ostróda / Kraków

Post autor: Radek »

Ten automat iławski to jakby trochę ulepszona wersja tego poznańskiego (nie wymawia "osobnych wyrazów"). Jakby ktoś nagrał płynne zapowiedzi i tylko podmienia się nazwy, trasy pociągów i perony, tory.
Tu stacja Iława, tu stacja Iława Główna...:-)
ODPOWIEDZ