Rozkład pomieszczeń w budynkach dworców

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

ziemot
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2008, 19:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Rozkład pomieszczeń w budynkach dworców

Post autor: ziemot »

Witam!

Czy ktoś z Was był może w środku budynku dworca, takiego typowego, pruskiego, z czerwonej cegły jak np w Puchałowie czy Rudziskach?

W sieci znalazłem mnóstwo zdjęć fasad takich dworców, sam mam sporo zdjęć, ale gdy przyszło do rozrysowania środka... to kompletnie nie mam pojęcia jaki jest rozkład pomieszczeń w takim budynku, które pomieszczenie do czego służyło...

Może ktoś ma zdjęcia lub jakieś plany takich budynków?

Pozdrawiam
ZiemoT
Awatar użytkownika
Peter Gondeck
Towarowy
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2009, 14:47
Lokalizacja: Berlin

Taki sobie dworzec znalazlem w sieci.

Post autor: Peter Gondeck »

Die Heimat heißt Westpreussen.
ziemot
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 17 cze 2008, 19:53
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: ziemot »

Dzięki..., mi raczej chodzi o małe dworce, takie charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, ze spadzistymi dachami ze sterczynami - takie właśnie z rejonu Warmii i Mazur budowane na bocznych liniach.

Ale Twoja odpowiedź naprowadziła mnie na poszukiwania w niemieckich zasobach sieci - co dla mnie osoby nie władającej językiem niemieckim jest dość ciężkie. Niestety nie udało mi się wiele znaleźć.
Jakich zwrotów używać, żeby znaleźć projekt, schemat budynku małego dworca z rejonu Warmii i Mazur (Ostpreussen)?

Pozdrawiam
ZiemoT
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

Swego czasu w Świecie Kolei zamieszczone były plany dworca w Sierakowicach. Myślę, że ogólnie odpowiada on Twoim założeniom.
Według źródła powinien być to numer 12/2000 (Plany modelarskie - Dworzec z magazynem 1) i któryś z następnych: 1/2001 lub 2/2001.
Niestety starsze numery SK leżą sobie w innym mieszkaniu i w tej chwili nie mogę się upewnić.
W pierwszej części są plany budynku dworcowego, w drugiej magazynu.
Zdaje się, że tematu dotyczy też "Mały dworzec" z numeru 9/2000 - coś w rodzaju dworca w Garczu z tej samej linii, ale tutaj mogę się mylić.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Peter Gondeck
Towarowy
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2009, 14:47
Lokalizacja: Berlin

Szukanie w niemieckich zasobach.

Post autor: Peter Gondeck »

Powiem Ci tylko tyle, ze niestety trzeba znac jezyk. Mozesz szukac otrzywiscie w zasobach bibliotek elektronicznych jak np. Zentralblatt der Bauverwaltung. Tam jest sporo materialow, ktore tutaj zreszta przy okazji opisu mostu w Opaleniu juz ktos wykorzystal. Mankamentem tego zasobu jest gotycka czcionka nie dla wszystkich czytelna. Sproboj troche pod tym linkiem, moze sie przyda. Pozdrawiam serdecznie z Berlina.
http://opus.kobv.de/zlb/abfrage_collect ... =238&la=de
Die Heimat heißt Westpreussen.
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozkład pomieszczeń w budynkach dworców

Post autor: lyck »

ziemot pisze:Czy ktoś z Was był może w środku budynku dworca, takiego typowego, pruskiego, z czerwonej cegły jak np w Puchałowie czy Rudziskach?
Powoli przybywa opuszczonych ruin i półruin tego typu budynków. Kojarzę ze 2 takie przypadki na linii Kowalewo - Brodnica: dworzec Kawki, w środku rozbebeszony i pozbawiony wszelkich mebli, ale rozkład pomieszczeń jeszcze czytelny, brak większości drzwi (tak było latem 2 lata temu). Bardzo ciekawe poddasze. Drugi przypadek to dworzec Ostrowite Golubskie. Ogólny stan znacznie lepszy i mimo niezamieszkania górna kondygnacja zamknięta. Dół z poczekalnią niezamknięty i wyszabrowany. Obecny stan może być znacznie gorszy bo dewastacja niestety stale postępuje. Oczywiście ewentualne zwiedzanie tego typu miejsc wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko. Oba dworce należą do mniejszej wersji typu ś.p. Słonecznik - mają krótszą bryłę, ale większość detali i budowa poddasza ta sama.
ODPOWIEDZ