Braniewo i okolice widziane z satelity
Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard
Braniewo i okolice widziane z satelity
Jak zapewne niektórzy wiedzą, od pewnego czasu wyszukiwarkowy monopolista o nazwie Google udostępnia zdjęcia satelitarne ziemi. W większości nie grzeszą one jakością, ale miejscami są chlubne wyjątki, w tym te na terenie Polski. Takim wyjątkiem są dla naszego terenu Żuławy i zaledwie od ok. miesiąca - Braniewo. Do obejrzenia tych bardzo ciekawych i stosunkowo świeżych fot niezbędny jest program o nazwie GoogleEarth. Więcej o nim piszę niżej.
Braniewo jest w dobrej jakości tylko w części wschodniej. Akurat stacja jest komplecie i widać na niej mnóstwo drobnych szczegółów o rozmiarach nawet ok. 2-5 m w tym oczywiście też wagony. Budynek dworca:
Cześć towarowa jest naprawdę wielka:
Dawny trójkąt do obracania parowozów:
"Kwadrat" (zdjęcie) w dobrej jakości sięga niecałe 20 km na wschód od Braniewa. Załapuje się m.in. znaczny odcinek autostrady, np. skrzyżowanie z linią Braniewo-Olsztyn - drzewa rzucają potężne cienie:
Programik GoogleEarth można ściągnąć stąd (11 MB):
http://dl.google.com/earth/GoogleEarth.exe
Nie jest jakoś specjalnie trudny w obsłudze. Po instalacji i uruchomieniu w polu "Fly to" wpisujemy "Braniewo, Poland". Widok powinien płynnie przeskoczyć z Ameryki w znajome pielesze. Prawym przyciskiem myszy łatwo zmienić skalę powiększenia, lewy przesuwa zdjęcie. Jednym z najciekawszych "ficzerów" Google Earth'a jest możliwość zmierzenia długości dowolnego obiektu (Length). Można w przybliżeniu zmierzyć np. stację, budynek czy most. Wybieramy Tools > Measure i klikamy w 2 punkty. Długość linii pokaże się w okienku. Jednostki (km, m) są do wyboru. Tak zmierzyłem np. most "nadzalewówki" na Pasłęce:
Jak widać niebieskie przęsło jest długie na ok. 65m.
Obecnie GoogleEarth oferuje dokładne zdjęcia tylko w paru miejscach Polski, ale systematycznie widać postęp. Jest duża szansa że w najbliższych latach pojawią się też Mazury. W końcu jeszcze miesiąc temu nie widziałem np. okolic Obwodu Kaliningradzkiego na północ i zachód od dawnego Królewca - a teraz jest cała Sambia w tym lotniska wojskowe na których stoją bojowe wiertalioty (helikoptery - widać jak na dłoni) .
Obecny zasięg dobrych zdjęć widać poniżej - to te brązowawe kwadraty i prostokąty:
Ta dziwaczna nazwa - niemiecko-angielski zlepek: Danzig-Bay (Zatoka Gdańska) to dość częsty przypadek w Google. Mieli lekko "przeterminowaną" bazę danych... . A może "Gdansk" za mocno łamie język anglosasa...
I jeszcze na koniec Malbork:
Widać istniejącą szopę wachlarzową i pusty plac po drugiej rozebranej. Gdy się stoi na miejscu nie jest to tak jaskrawe - z góry widać lepiej!
pozdr
lyck
Braniewo jest w dobrej jakości tylko w części wschodniej. Akurat stacja jest komplecie i widać na niej mnóstwo drobnych szczegółów o rozmiarach nawet ok. 2-5 m w tym oczywiście też wagony. Budynek dworca:
Cześć towarowa jest naprawdę wielka:
Dawny trójkąt do obracania parowozów:
"Kwadrat" (zdjęcie) w dobrej jakości sięga niecałe 20 km na wschód od Braniewa. Załapuje się m.in. znaczny odcinek autostrady, np. skrzyżowanie z linią Braniewo-Olsztyn - drzewa rzucają potężne cienie:
Programik GoogleEarth można ściągnąć stąd (11 MB):
http://dl.google.com/earth/GoogleEarth.exe
Nie jest jakoś specjalnie trudny w obsłudze. Po instalacji i uruchomieniu w polu "Fly to" wpisujemy "Braniewo, Poland". Widok powinien płynnie przeskoczyć z Ameryki w znajome pielesze. Prawym przyciskiem myszy łatwo zmienić skalę powiększenia, lewy przesuwa zdjęcie. Jednym z najciekawszych "ficzerów" Google Earth'a jest możliwość zmierzenia długości dowolnego obiektu (Length). Można w przybliżeniu zmierzyć np. stację, budynek czy most. Wybieramy Tools > Measure i klikamy w 2 punkty. Długość linii pokaże się w okienku. Jednostki (km, m) są do wyboru. Tak zmierzyłem np. most "nadzalewówki" na Pasłęce:
Jak widać niebieskie przęsło jest długie na ok. 65m.
Obecnie GoogleEarth oferuje dokładne zdjęcia tylko w paru miejscach Polski, ale systematycznie widać postęp. Jest duża szansa że w najbliższych latach pojawią się też Mazury. W końcu jeszcze miesiąc temu nie widziałem np. okolic Obwodu Kaliningradzkiego na północ i zachód od dawnego Królewca - a teraz jest cała Sambia w tym lotniska wojskowe na których stoją bojowe wiertalioty (helikoptery - widać jak na dłoni) .
Obecny zasięg dobrych zdjęć widać poniżej - to te brązowawe kwadraty i prostokąty:
Ta dziwaczna nazwa - niemiecko-angielski zlepek: Danzig-Bay (Zatoka Gdańska) to dość częsty przypadek w Google. Mieli lekko "przeterminowaną" bazę danych... . A może "Gdansk" za mocno łamie język anglosasa...
I jeszcze na koniec Malbork:
Widać istniejącą szopę wachlarzową i pusty plac po drugiej rozebranej. Gdy się stoi na miejscu nie jest to tak jaskrawe - z góry widać lepiej!
pozdr
lyck
Ciekaw jestem z którego roku są te zdjęcia.Ze zdjecia "trójkat do odwracania parowozów" wniosuje że był one robione kilka lat temu.Jeśli sie nie myle to teraz na tym zdjęciu byłoby widac rampy i hale PolFrostu a wielka stacja towarowa w Braniewie byłaby jeszcze wieksza.
Ciekawe zdjęcia i nawet bardzo dobrej jakości
Ciekawe zdjęcia i nawet bardzo dobrej jakości
Na północnej gowicy rozjazdowej za Br2 po prawej stronie masz Chemikals. Trójkąt jest po lewej stronie tam gdzie jeszcze są pola i działki. Niedługo ma to się zmienić bo z tego co mi wiadomo tam ma powstac kolejna baza przeładunkowa. Dlatego też na głowicy południowej przy Br1 są prowdzone inne prace budowlane bo na północy tereny są już sprzedane.
- Adam Dąbrowski
- DYŻURNY RUCHU
- Posty: 1140
- Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
- Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn
Tak, od dłuższego czasu także bawię się Google Earth. Postęp geomatyki jest naprawdę niesamowity i nam, prostym ludziom, pozwala rozkoszować się takimi obrazami, jak te zaprezentowane przez Lycka. Doskonałe przybliżenia są także w Trójmieście, gdzie można obejrzeć sobie a choćby i stare torowisko linii z Wrzeszcza do Kokoszek. Spójrzcie, jak wyraźnie rysuje się zarośnięty nasyp idący wśród bloków...
Pozdrowienia z:
PS: Co do czasu wykonania - jest to prawdopodobnie zlepek fot wykonywanych w różnych okresach. Możliwe, że nawet sąsiednie klatki różnią się od siebie czasem wykonania. Wszak satelita krąży nieustannie i daje możliwość wielokrotnego kadrowania.
Pozdrowienia z:
PS: Co do czasu wykonania - jest to prawdopodobnie zlepek fot wykonywanych w różnych okresach. Możliwe, że nawet sąsiednie klatki różnią się od siebie czasem wykonania. Wszak satelita krąży nieustannie i daje możliwość wielokrotnego kadrowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski
Własnie dorzucili kolejne zdjęcia. Są okolice Młynar!!! Słobity jak na dłoni
Z Obwodu też dorzucili sporo. Jest Bałtijsk no i Kaliningrad. Ależ tam mają stację.
Jest też Czerniachowsk (widać ich słynna rezerwę a własciwie to co z niej zostało ) i Sovietsk (gdzie mało co do nas nie strzelali)
Bardzo podoba mni sie radziecki sposób na rozbudowę grup torowych. Ni patyczkują się. Byle pole to grupa torów (Czerniachowsk). A ja myślałem że jak grałem kiedyś w Bahn czy Tycoona to budowałem dziwne układy torowe.
Z Obwodu też dorzucili sporo. Jest Bałtijsk no i Kaliningrad. Ależ tam mają stację.
Jest też Czerniachowsk (widać ich słynna rezerwę a własciwie to co z niej zostało ) i Sovietsk (gdzie mało co do nas nie strzelali)
Bardzo podoba mni sie radziecki sposób na rozbudowę grup torowych. Ni patyczkują się. Byle pole to grupa torów (Czerniachowsk). A ja myślałem że jak grałem kiedyś w Bahn czy Tycoona to budowałem dziwne układy torowe.
Na kilku fotkach widać postęp prac przy budowie nowej rampy przeładunkowej. Na pozostałych są przedstawione odgałęzienia przy Ost Bahnie w okolicy wiaduktu (tuneliku) na "berlince"Martel pisze:... na głowicy południowej przy Br1 są prowdzone inne prace budowlane ...
http://kolej.martel.pl/tmp/martel/braniewo_2006.04.23/