Skansen w Ełku

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Ty-51
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 09 lut 2009, 12:56

EŁK....może by tak coś z tym zrobić?

Post autor: Ty-51 »

Tak, dokłądnie....
Jeżeli chodzi o fotografowanie ''Oelek'' - bo takie tam przeważnie stoją to nie ma najmniejszego problemu.
Byłem tam z kumplem i było ok.
W pierwszej kolejności udałem sie do dyżurnego peronowego, żeby w razie czego nie mieć problemu z SOK-istami.
Później udaliśmy się do dyspozytora parowozowni, po kilkudziesięcio minutowej rozmowie - o parowozach itp udalismy sie na zdjecia.

Wynik - 5GB fotek, filmów itp....

PS : Dlaczego nikt się nie zajmuje Ełkiem.
Przecież tam są takie eksponaty, których pozazdrosciłby niejeden skansen!!!
Zorganizujmy coś, spotkajmy sie pogadajmy bo można zrobić coś fajnego...

Co Wy na to ?
Ja deklaruje chęć udziału w takim projekcie, ale sam nie dam rady
Hurragan76
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2010, 08:25

Post autor: Hurragan76 »

SNka (według cyberprzestrzeni - http://www.kolejowaklatka.org/001/index.php?nr=220 ) została oddana do Białegostoku - miejmy nadzieję, że do renowacji a nie kasacji.
MICHDRU85
Towos
Posty: 41
Rejestracja: 31 paź 2010, 19:49
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków

Post autor: MICHDRU85 »

Cześć!

Witam wszystkich!!!

Jestem tu nowy, ale z racji tego, że interesuję się bardziej niż bardzo kolejami w naszym regionie - zwłaszcza tymi z ''epoki pary'' mam takie oto pytanie - na youtube.com znalazlem filmik z transportem Ty2-???? - film jest realizowany z nastawni w Ketrzynie - tak mi sie wydaje - natomiast moje pytanie brzmi - Czy nie byl to czasem Ty2-1279 z Ełckiej szopy??? Jeżeli tak, to gdzie został przetransportowany??? Czy zna ktoś może szczegóły tego transportu? Był prowadzony przez SM42 + 2 wagony towarowe...
Awatar użytkownika
krzysztoforek
Ekspres
Posty: 214
Rejestracja: 22 maja 2006, 14:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: krzysztoforek »

MICHDRU85
Towos
Posty: 41
Rejestracja: 31 paź 2010, 19:49
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków

Post autor: MICHDRU85 »

Dzięki kolego!!! :grin:

Już myślałem, że został przez kogoś zakupiony, albo poszedł ( pojechał ) na pocięcie....
Wróci do Ełku czy raczej pozostanie gdzieś indziej ?
Mecenas
Osobowy
Posty: 68
Rejestracja: 24 wrz 2009, 13:26

Post autor: Mecenas »

Z otrzymanych informacji, wrócił do Ełku.

Oto cytat korespondencji w tej sprawie z FEP:

"Po realizacji zdjęć, powrócił, został zakonserwowany i z powrotem wstawiony do szopy."

Pz.
CarnageLink
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2013, 15:46
Lokalizacja: Wałbrzych - Wrocław

Post autor: CarnageLink »

Witam wszystkich. Jestem nowy na tym forum i jest to mój pierwszy post. Może na początku się przedstawię. Mam na imię Krzychu i pochodzę z Wałbrzycha, lecz obecnie mieszkam we Wrocławiu. Od razu napiszę także, dlaczego piszę w tym temacie. Dlatego, że potrzebuję kilka świeżych zdjęć taboru i kilka informacji na temat tego taboru stacjonującego w Ełku. Zostałem poproszony o pomoc w znalezieniu parowozu. Parowóz ten miałby docelowo stanąć na pomniku we Wrocławiu przy lokomotywowni. Nie wiem czy jako czynny pomnik, czy jako zimny. I miałbym tutaj wielką prośbę do kolegów z Ełku lub okolic. Prosiłbym o zrobienie kilku zdjęć parowozu Ty2-1258, Ty2-1279, Ty2-1285. Prosiłbym bardzo serdecznie o zrobienie zdjęć według takiego przybliżonego schematu. Oto on:
- zdjęcie przodu parowozu,
- zdjęcia kotła po obu bokach,
- zdjęcia osi (parowozu i tendra),
- zdjęcia budy maszynisty (po obu bokach, w środku armatury kotła, miejsca pomocnika, maszynisty, połączenia z tendrem),
- zdjęcia burt tendra,
- zdjęcia końca tendra.
Wiem, że jestem wymagający, lecz mam wielką prośbę by koledzy zrobili te zdjęcia. Mam także prośbę o pewne informacje. Czy ktoś mógłby się dowiedzieć o te informacje (daty) dotyczące parowozów Ty2 o numerach 1258, 1279, 1295:
- Ostatnia Naprawa Rewizyjna z Rewizją Zewnętrzną
- Ostatnia Naprawa Główna z Rewizją Wewnętrzną
- Ostatnia wymiana skrzyni ogniowej
- Następna Naprawa Główna z Rewizją Wewnętrzną (nieprowadzona lub przeprowadzona)
- Następna Naprawa Rewizyjna z Rewizją Zewnętrzną (tak jak wyżej)
- Zakończenie eksploatacji.
Informacje te dotyczą, tylko dat, no chyba, że ktoś posiada nawet miejsce, to też może podać.
Za pomoc z góry dziękuję. Zdjęcia prosiłbym przesłać na mój e-mail, który jest ogólnodostępny. Informacje można przesłać także na e-mail, no chyba, że ktoś wrzuciłby je tutaj. Pozdrawiam Krzychu

PS Za pomoc się odwdzięczę.
Maszynista Uniwersalny
PL-PKP Cargo
Referee
Ekspres
Posty: 211
Rejestracja: 03 lip 2007, 21:10
Lokalizacja: Wasilków

Post autor: Referee »

To teraz podaję link do filmiku, który dopiero co wczoraj wrzuciłem na YouTube. Film - praca dyplomowa z nieistniejącego już Technikum Kolejowego w Białymstoku w którym przedstawiono stację Ełk i Ełk Wąskotorowy, a na niej proces formowania pociągu na transporterach wąskotorowych:

http://www.youtube.com/watch?v=QOV5584x3jY
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Referee pisze: Film - praca dyplomowa z nieistniejącego już Technikum Kolejowego w Białymstoku
Tak z ciekawosci: jaki był temat pracy?
Stellwerk

Muzeum Historyczne w Ełku chce przejąć kolej wąskotorową

Post autor: Stellwerk »

Muzeum Historyczne w Ełku chce przejąć od miejscowego Ośrodka Sportu i Rekreacji kolej wąskotorową i utworzyć Kolejowe Centrum Nauki. Inicjatywa ta - zdaniem muzealników - pomoże wykorzystać potencjał kolejki i utworzyć ciekawe miejsce spędzania wolnego czasu dla rodzin.
"Mamy pomysł na nieco odmienne niż teraz funkcjonowanie tego miejsca. Chcemy pokazać, że dziedzictwo kulturowe kolejki ma w sobie ogromny potencjał i chcemy to wykorzystać do utworzenia Kolejowego Centrum Nauki" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku Kazimierz Bogusz. "Jedną z atrakcji byłaby rozcięta na pół lokomotywa, dzięki której moglibyśmy pokazywać, jak wygląda ten potężny pojazd w środku, jak to się działo, że ciuchcia jechała, chcemy tam pokazywać, jak działał gwizdek parowy i inne tego typu urządzenia" - wyliczył Bogusz.
Pełny tekst
Stellwerk

Ełcka Kolej Wąskotorowa ma więcej pojazdów

Post autor: Stellwerk »

Zakupiono dwie lokomotywy parowe z 1943 oraz 1952 roku oraz trzy tendry. Oferta kupna wyszła od Polskich Kolei Państwowych, które były ich właścicielem. Zabytkowe pojazdy znajdują się na terenie Ełckiej Kolejki Wąskotorowej, wkrótce rozpocznie się ich renowacja.
Żródło
laiokon
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 15 kwie 2014, 10:59
Kontakt:

Post autor: laiokon »

Ciekawe ile teraz zajmie im to czasu, no i czy wystarczy pieniędzy.
ODPOWIEDZ