Spis inwentarza Eisenbahndirektion Danzig 1846-1944 - plany

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Krzysztof Labudda
Towarowy
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2006, 14:23
Lokalizacja: Rumia

Spis inwentarza Eisenbahndirektion Danzig 1846-1944 - plany

Post autor: Krzysztof Labudda »

Dość często na forum pojawiają się pytania o pomoc w znalezieniu archiwalnych żródeł. Dotyczy to archiwalnych planów stacji, przystanków, odcinków linii. Na stronie:

http://rozklady.prusy.info/

został umieszczony spis inwentarza Eisenbahndirektion Danzig 1846-1944 - plany (sygn 1081.2), który zawiera opis zbioru planów kolejowych Dyrekcji Kolei w Gdańsku, będących w zbiorach Archiwum Państwowego w Gdańsku - Oddział w Gdyni (ul. Hutnicza).
Jeśli tylko uda mi się wklepać dane z akt to na tej stronie umieszczę spis teczek akt z tego samego inwentarza (sygn 1081).

Z poważaniem
Krzysztof Labudda
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Re: Spis inwentarza Eisenbahndirektion Danzig 1846-1944 - pl

Post autor: kuba_mk »

Wszyscy razem: DZIĘKUJEMY!!!

Mam jeszcze tylko pytanie jak jest z dostepem do tych planów i innych akt pochodzących z dyrekcji kolejowej w Gdańsku? Każdy przeciętny człowiek może tam zajrzeć, czy trzeba spełniać jakieś specjalne warunki?

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje
Awatar użytkownika
Marcin Przegiętka
Pospieszny
Posty: 155
Rejestracja: 10 lip 2006, 14:53
Lokalizacja: Warszawa / Toruń

Post autor: Marcin Przegiętka »

Wprawdzie z archiwum w Gdańsku nie korzystałem, jednak byłem w kilku innych i co nieco mogę na ten temat powiedzieć. Z reguły zajrzeć może każdy, wystarczy wypełnić jeden niewielki formularz i po sprawie. Jeśli jednak zamierzasz coś skserować najlepiej jest mieć jakiś glejt lub pismo polecające, które zaświadczy, że te archwalia są Ci potrzebne do pracy naukowej. Wówczas płacisz za ksero o 60% mniej. Biorąc pod uwage fakt, że cena kopii A4 wynosi 2 złote (!!!), taka żniżka to bardzo dużo....
Pozdrawiam,
Marcin

"Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją."
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Poniżej znajduje się link do inwentarza z planami stacji w formie zwykłej strony WWW (zamiast oryginalnego pliku mdb z Access'a). Chodzi o plany stacji dawnej dyrekcji gdańskiej, czyli z Pomorza, Powiśla i zachodnich Mazur. Mimo dużo większych rozmiarów spis powinien dać się całkiem wygodnie obejrzeć w oknie zwykłej przeglądarki.

By dowiedzieć się jakie plany istnieją do danej stacji, najlepiej najpierw ją znaleść w poniższym spisie alfabetycznym...

http://tinyurl.com/2jfj6d

... a następnie spisać sygnatury (numery) z ostatniej kolumny i sprawdzać po kolei każdą sygnaturkę w poniższym spisie ogólnym w pierwszej kolumnie:

http://tinyurl.com/2c7mkb

Uwaga - duży plik (5,5 megabajta). Może się ładować dobrych parę minut i w tym czasie ciężko się przewija. Ale po załadowaniu tych 4835 sygnatur wszystko powinno się ładnie przesuwać. Każda sygnatura oznacza plan ze szczątkowym opisem: z datą, skalą, lakonicznym typem, a czasem uwagą o braku legendy.

Może te linki trochę ułatwią dostęp do morza informacji zawartych w tych planach.
Piotr_J
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2006, 21:12

Post autor: Piotr_J »

Znalazłem błąd na liście. Pozycja 157 i 160 Liebenthal to podkwidzyńska Miłosna a nie Nicponia.
Krzysztof Labudda
Towarowy
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2006, 14:23
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Krzysztof Labudda »

Błędów i nieścisłości naliczyłem się więcej, ale zamieszczam w oryginale, tak jak mają w inwentarzu. Z tego co pamiętam - warto uwarzać na plany Garnsee - niektóre pod tą nazwą to Dziwno. Fakt, że w 20-leciu międzywojennym tak nazywała się stacja po stronie niemieckiej. Brak w zbiorach planów Juraty. Prawdopodobnie nie odnalazły się po przeprowadzce w 2001 roku.
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Post autor: kuba_mk »

Fakt i ja błędów spotkałem kilka. Parę razy przekręcono nazwę stacji, dzięki czemu plany z tego samego miejsca są pod różnymi nazwami. Ostatnio okazało się również, że brakujące plany o sygnaturze 7xx znalazły się pod numerami 34xx. Być może i tam gdzieś błąka się zaginiona Jurata...

Mam jeszcze pytanie natury technicznej do korzystających ze zbiorów w Gdyni. Czy próbował ktoś kopować duże plany, które nie mieszczą się na ksero? Podobno w Gdańsku robią zdjęcia... Wiecie może jak to wychodzi i ile kosztuje?
Krzysztof Labudda
Towarowy
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2006, 14:23
Lokalizacja: Rumia

Post autor: Krzysztof Labudda »

Na ogół robię ksero, a następnie skanuję i składam poszczególne skany w Corelu. Ze względu na posiadane znajomości czasami usaje mi się zrobić foto lub kolorowy skan.

Krzysztof Labudda
kuba_mk
DYŻURNY RUCHU
Posty: 122
Rejestracja: 21 paź 2005, 18:31
Lokalizacja: Lidzbark Welski
Kontakt:

Post autor: kuba_mk »

No ja do tej pory miałem identyczną taktykę. Niestety plan Iławy Głównej nijak nie chce zmieścić się na ksero, a zgiąć go nie można bo jest podklejony tekturą. Trzeba będzie rzeczywiście pokombinować z aparatem...
grzebacz
Osobowy
Posty: 53
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:01
Lokalizacja: prabuty

Post autor: grzebacz »

chciałem plan zobaczyć ale strona nie istnieje, ktoś pobrał wszystko może?
ODPOWIEDZ