Elbląg Myślice

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Fota prowokuje pytania... Jeśli nie tylko w Budwitach ale też w Prakwicach, to czy gdzieś jeszcze - na tej (a może też na Myślice - Elbląg) pojawiła się podobna architektura? Jakie były inspiracje budowniczych?
Chyba nie. Zresztą tak unikalny budynek miał sens tylko w Prakwicach - to miejsce jest najbliżej ulubionych lasów kajzera. Popatrz na mapkę:

http://www.starydzierzgon.pl/foto/kamie ... a_mapa.jpg

Tak lubił to miejsce, że wytrzebił wiekszość miejscowych saren - więcej:

http://www.starydzierzgon.pl/historia_r ... lhelma.htm

Poza tym w pobliżu był prakwicki pałac.
Co do inspiracji tego cuda - to nie mam pomysłu. Dość unikalna budowla. Ten 'namiotowy' dach. Z innych budowli zbudowanych specjalnie dla Wilusia kojarzę tylko poznański dworzec letni - ale to tylko zwykła oszklona hala.

pozdr
lyck
Zbigniew Łęgowski
Osobowy
Posty: 72
Rejestracja: 28 lis 2004, 13:29
Lokalizacja: Terespol Pomorski

Post autor: Zbigniew Łęgowski »

Miło było odpocząć w poczekalni w Budwitach na bogato rzeźbionej-tak,tak!ławce.Dworzec zrobił na mnie ogromne wrażenie,a już w 1995 roku wyglądał nie zaciekawie.Wtedy był jednak zamieszkały.Jak wygląda dziś???Może ktoś z miejscowych forumowiczów zaryzykuje jakieś zdjęcia.
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

Cześć. Miejscowi nie ryzykują - czy zaryzykuje ADmin? Jest nadzieja, że autorki wzmiankowanej książeczki nie wizytują naszego Forum. I jest to nadzieja większa, niż ta, że Koleżeństwo rzuciło się do księgarń:

Obrazek

Wydaje się, że budynki w Budwitach i Prakwicach nie były identyczne, choć podporządkowane jednej stylistyce. Co ocalało w Prakwicach? Może wakacyjne wojaże W.Sz. Kolegów przyniosą jakieś fotomateriały...
A na rzeźbionej ławeczce pewnie jeszcze można zasiąść - po podpisaniu umowy najmu:http://www.pkp-nieruchomosci.pl/article ... _show/3882
Freien Strecken für freien Menschen!
Paweł
Towarowy
Posty: 15
Rejestracja: 24 wrz 2004, 22:36
Lokalizacja: Morąg

Post autor: Paweł »

Zbigniew Łęgowski pisze:Dworzec zrobił na mnie ogromne wrażenie,a już w 1995 roku wyglądał nie zaciekawie.Wtedy był jednak zamieszkały.Jak wygląda dziś???Może ktoś z miejscowych forumowiczów zaryzykuje jakieś zdjęcia.
Mogę się przejechać jako ten miejscowy. Mam nadzieję, że trafię bez większych problemów.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Wydaje się, że budynki w Budwitach i Prakwicach nie były identyczne, choć podporządkowane jednej stylistyce. Co ocalało w Prakwicach? Może wakacyjne wojaże W.Sz. Kolegów przyniosą jakieś fotomateriały...
Teraz widzę, że styl obu budynków jest ten sam. Prakwice to takie Budwity w wersji deluxe ;) (większa wieżyczka, łukowy dach nad wejściem itp.). Kiedy ostatni raz przejeżdżałem przez Prakwice, jeszcze nie wiedziałem co tam stało, więc i nie szukałem śladów perełki. Okolicę trzeba będzie wkrótce odwiedzić. Budwity, jeżeli jeszcze istnieją, to dni mają już policzone... Oby dotrwały chociaż do późnej jesieni... Pora bezlistna zdecydowanie bardziej mi się podoba niż zarośnięte lato...

pozdr
lyck

ps. w Empiku, tej książki nie znają... jest za to dostępna w paru sklepach internetowych...
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: lyck »

Pospieszyłem się z wizytą w Budwitach i warto było:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aż dziw że to ciągle istnieje w takim stanie. Mnóstwo detali, wyszukana stolarka, metalowy chełm wieżyczki. Z rozmowy z dwoma paniami mieszkającymi tuż obok wynika, że kajzer jadał tu podobno śniadania. Ale nic wiedziały o kamieniach Wilhelma w pobliskich lasach. Podobno często zatrzymują się tutaj wycieczki rowerowe z Niemiec. Oficjalnie budynek jest do wynajęcia. Mieszka w nim pewna "babcia".

Obrazek
Po prawej zachował się ostatni rozkład. Przebijają chyba ze 4 różne napisy w tym przynajmniej 2 wersje "Bauditten". Czerwona tabliczka odnosi się chyba do jakiegos dzwonka.

W okolicy jest bardzo ciekawa kolejka torfowa. Wygląda na używaną.
Obrazek

Obrazek

pozdr
lyck
malgos
Osobowy
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2005, 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: malgos »

Nie wiem czy juz wpadliscie na ten link ale pozwole sobie go tu wkleic (interesujace) :wink:

http://www.hans-pfau-elbing.de/98327.html
Awatar użytkownika
Anrep
Pospieszny
Posty: 193
Rejestracja: 03 lis 2005, 20:42

Budwity

Post autor: Anrep »

Witam!

Chcę poinformowac, że w październikowym numerze pisma "Spotkania z Zabytkami" ukazał się artykuł o dworcu w Budwitach (wcześniej w Prakwicach).

Pozdrowienia
ruszyła maszyna po szynach ospale
Andrzej
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2006, 18:10
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Andrzej »

Cześć ja na temat dworca w Budwitach. Na pewno był wybudowany dla Wilhelma II w Prakwicach przez von Dohnów. Po abdykacji Wilusia w całości rozebrano go i przeniesiono do Budwit.
grubus
Andrzej
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2006, 18:10
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Andrzej »

W Prakwicach nie ma już śladu po kolei.
grubus
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

Na najgłośniejszym (w znaczeniu wielorakim) polskim forum kolejowym wklejony został 16 bm. cały tekst ze "Spotków". Jeśli ADam nie ma nic przeciwko, możnaby go wrzucić i u nas - jest niezłym (i chyba nawet: sensacyjnym) uzupełnieniem dyskusji.
Freien Strecken für freien Menschen!
Andrzej
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2006, 18:10
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Andrzej »

Myślę, że można go wkleić.
grubus
Andrzej
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2006, 18:10
Lokalizacja: Dzierzgoń

Post autor: Andrzej »

Przy okazji, jeśli kogoś intereują polowania Wilhelma w Prakwicach, na które w późniejszym okresie przyjeżdżal koleją, to wiem o nich sporo. Opisałem jego pobyty i postawione dla niego kamienie w prakwickich lasach. Znaczna część tych kamieni została pokruszona pod nasyp kolei Dzierzgoń - Małdyty.
grubus
Rudy
Towarowy
Posty: 4
Rejestracja: 19 lut 2007, 21:43
Lokalizacja: BUDWITY

Post autor: Rudy »

jesli chcecie cos wiedziec o dworcu w Budwitach to piszcie,ja mieszkam w Budwitach
Zbigniew Łęgowski
Osobowy
Posty: 72
Rejestracja: 28 lis 2004, 13:29
Lokalizacja: Terespol Pomorski

Post autor: Zbigniew Łęgowski »

Witaj.Jaki jest jego stan.Czy mógłbyś wkleić obecne zdjęcia?
ODPOWIEDZ