Jablonowo Bahnhof 1871 - poszukuję wszelkich materiałów

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

komtur1960
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:24

Jablonowo Bahnhof 1871 - poszukuję wszelkich materiałów

Post autor: komtur1960 »

Szukam generalnie wszelkich materiałów o miescie Jabłonowo Pomorskie, powiat Brodnica, które to Jabłonowo powstało w zasadzie wokół przystanku kolejowego. Sama mieścinka do 1903 roku nazywała się Sadlinken , Sadlinki, po 1903 Gosslershausen. Jest na tych stronach nieco materiałów ale prosiłbym o kontakt i ewentualne materiały czy źródła także i innych forumowiczów. Zależy mi także na mapie Schroettera 1802-1012 - nigdzie nie moge jej znaleźć lub kupić. Strona z genialnymi mapami została wystawiona na sprzedaż i teraz jakby nie działa...
Dla zainteresowanych przekazuje dobre źródło - cyfrowa biblioteka w Berlinie (Zentral und Landesbibliothek), gdzie jest kilka fajnych rzeczy z zakresu kolejnictwa i budownictwa zwiazanego z koleja. Polecam szczególnie dział czasopisma i roczniki
http://opus.kobv.de/zlb/a...coll_id=1&la=de
to spis poszczególnych czasopism i roczników.
A szczególnie - oprócz polecanej juz na tym forum "Zentrallblatt der Bauverwaltung" - ZBB, także "Zeitschrift fur Bauwesen" - ZfB, za lata 1851-1931. Bardzo dużo materiałów o koleji wschodniej i nie tylko. Planiki dworców i torowisk, opisy szlaków, wagony, genialne rysunki i fotografie, opisy nasypów, prawodawstwo, mosty, odlewnie i fabryki techniki kolejowej, semafory, kasowniki, zasady brukowania peronów i sypania nasypów - a wszystko z niemiecka precyzją. Niekiedy bogactwo materiałów rzuca wprost na kolana.Sugeruję, aby po kliknięciu danego tytułu czasopism - szukać registru, gdzie alfabetycznie wymieniono miasta, fabryki lub dany problem, gdyz przeglądanie "po kolei" jest bez bardzo czasochłonne. Ale poszukiwanych przeze mnie "Sadlinken Bhf" czy "Jablonowo Bhf" - malutko. Polecam.
komtur1960
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:24

Post autor: komtur1960 »

Informacja dla nieżonatych forumowiczów: żona mi wyrywa laptopa, bowiem chce sprawdzic w necie i rozstrzygnąć spór toczony z sąsiadką o jakichs epizod z 238.301 odcinka serialu "Zbuntowana Księżniczka i Don Alonso de Rebelade" czy coś takiego i podałem zły link. Właściwy brzmi:

http://opus.kobv.de/zlb/abfrage_collections.php
komtur1960
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:24

Post autor: komtur1960 »

Hmm, na wszelki wypadek odnawiam temat...Pozdrowienia.
Leszek T.
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2010, 13:36

Post autor: Leszek T. »

również byłbym zainteresowany :wink:
Awatar użytkownika
Marcin Przegiętka
Pospieszny
Posty: 155
Rejestracja: 10 lip 2006, 14:53
Lokalizacja: Warszawa / Toruń

Post autor: Marcin Przegiętka »

Na temat samego Jabłonowa nie napisano zbyt wiele. Podobnie wygląda sprawa historii kolei w Jabłonowie, więc poszukiwania trzeba rozpocząć od materiałów archiwalnych.
Dla porządku podaję podstawowe książki: Born: Die Entwicklung der Königlich Preussischen Ostbahn, 1911, Bufe: Eisenbahnen in West- und Ostpreußen oraz Piątkowski: Kolej Wschodnia w latach 1842-1880).
Nie znajdziecie tam zbyt wielu wiadomości o Jabłonowie, ale może warto zjarzeć...

Poszukiwania trzeba na pewno zacząć od źródeł, na przykład od akt starostwa i wydziału powiatowego w Brodnicy(w archiwum w Toruniu):
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=77609

Co do samej kolei to plany stacji a pewnie i więcej można znaleźć w archiwum w Gdańsku, oddział w Gdyni (blisko SKM Gdynia Cisowa), gdzie są akta Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku (do 1945 r.):
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=12322
Inwentarz części zawierającej plany jest w Internecie:
http://prusy.info/Forum/direktion-danzig-spis.html
Inwentarz drugiej części (teczki) jest dostępny na miejscu w Gdyni.

Tematu planowania trasy kolei mazurskiej dotyczą memoriały, które można znaleźć w Elbląskiej Bibliotece Cyfrowej (wystarczy wpisać hasło „Kolej” w wyszukiwarkę tej Biblioteki)
http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dli ... archAction
Na pewno warto zajrzeć do lokalnej prasy (Gazeta Toruńska, Gazeta Grudziądzka, Słowo Pomorskie… dużo jest w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Jeśli ktoś miałyby możliwość wyjazdu do archiwów zagranicznych to polecam Berlin:
Bundesarchiv Berlin (Berlin - Lichterfelde) http://www.bundesarchiv.de/index.html.de
Zespół Reichseisenbahnamt (Urząd kolejowy Rzeszy, do 1918) i Reichsverkehrsministerium (Ministerstwo Komunikacji Rzeszy, od 1918)
Wyszukiwarka jest pod tym adresem (ARGUS): http://www.bundesarchiv.de/recherche/index.html.de

oraz Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz (Berlin-Dahlem)
http://www.gsta.spk-berlin.de/
gdzie znajduje się zespół Ministerium der öffentlichen Arbeiten czyli pruskiego Ministerstwa Robót Publicznych. http://www.gsta.pk.findbuch.net/php/mai ... ce=rechter
Pozdrawiam,
Marcin

"Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją."
Leszek T.
Towarowy
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2010, 13:36

Post autor: Leszek T. »

akta wydziału powiatowego oraz starostwa w latach 1920 - 1939 niewiele wnoszą do tematu. Przeprowadziłem tam kwerendę i za dużo nie było informacji. Odnośnie AP Toruń, to jeszcze wart zajrzeć do zespołu akt Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy, również w tym okresie, tam troszkę informacji również się znajduje.
w prasie lokalnej również szału nie ma ale czasem coś się trafia (awarie pociągów, tranzyt niemiecki i rzekoma dywersja niemieckich pociągów).
Dziękuję za wskazanie innych źródeł
pozdrawiam Leszek
ODPOWIEDZ