Nidzica - ciekawe zdjęcie

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Nidzica - ciekawe zdjęcie

Post autor: PAdam »

dopiero, co się zalogowałem na tym forum i żeby nie tylko brać , ale i dawać :wink: zamiezsczę fotkę, którą niedawno znalazłem. Interesuję się Nidzica i przy okazji znalazłem to zdjęcie.
Załączniki
NIZICA.jpg
Awatar użytkownika
Romo
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:01
Lokalizacja: Murowana Goślina

Post autor: Romo »

Witam
Też jestem z Nidzicy i ucieszyłem się ogromnie z tego zdjęcia. Kompletnie nie mam pojęcia co to za "zug" ale podejrzewam, że to bana na Szczytno. Budynek dworca pewnie zniszczony przez wojnę. Poproszę o więcej informacji na jego temat i nie tylko tego, wspaniałego zdjęcia.
Roman Boczkowski
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nidzica - ciekawe zdjęcie

Post autor: Piotr Janik »

PAdam pisze:dopiero, co się zalogowałem na tym forum i żeby nie tylko brać , ale i dawać [...]
Kolega, znaczy się, taki wiency Janosik?
PAdam pisze:[...] zamiezsczę fotkę, którą niedawno znalazłem. Interesuję się Nidzica i przy okazji znalazłem to zdjęcie.
Ale jak to? Tak sobie leżała? Gdzie :?:

Lyck, nie szukaj, pozwól mi być raz Asystentką Dyrektora :idea: :mrgreen: .
Załączniki
Nidzica 367-090-003.jpg
Freien Strecken für freien Menschen!
Awatar użytkownika
pucior
Towos
Posty: 43
Rejestracja: 17 lut 2007, 19:22
Lokalizacja: Pozezdrze / Sopot
Kontakt:

Post autor: pucior »

Spisek wykryty :wink:

Aby rozwinąc wątek dorzucę 2 fotki, obie z netu. Pierwsza jak mniemam przedstawia okolice dworca, na co wskazuje wieża ciśnień. Zastanawia mnie flaga, którą rozwija wojak (?) w lewym dolnym rogu - jakieś sugestie? Drugie zdjęcie jakie jest każdy widzi :)

Widok tego, co znajduje się obecnie w miejscu dworca można znaleźć tutaj:
http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial ... toid=19157
Załączniki
Źródło: ebay.de
Źródło: ebay.de
lotnicze02.jpg
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

Piotr Janik pisze:Kolega, znaczy się, taki wiency Janosik?
Niestety nie odpowiem na to pytanie, bo nie wiem co znaczy "wiency", ale jak szanowny kolega wyjaśni to chetnie to zrobię!
Piotr Janik pisze:Ale jak to? Tak sobie leżała? Gdzie
Na to pytanie juz jednak odpowiem, choc odpowiedź widzę jest i ponizej. Owszem fotka ta "leżała sobie" w jednej z teczek w olsztynskim archiwum, w zespole Prow. Kons. Zab. Sygnatura widzę jest w nazwie pliku, który szanowny kolega zamiescił nad zdjęciem, które też widzę "sobie leżało", ale już na płytce wydanej przez ISPAN. :wink:
Oryginalną kolorystykę zdjęcia oddaje zamieszczone te przeze mnie. No i na moim wiecej widać :wink:
a, no i trzymam kciuki w razie objęcia posady asystenta!
pzdr.
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

pucior pisze:Pierwsza jak mniemam przedstawia okolice dworca, na co wskazuje wieża ciśnień
To rzeczywiscie najbliższe okolice dworca. TEj wieży niestety juz nie ma. Do ubiegłego roku jeszcze słało ok. 1/2 nakryte dachem, ale wiattrzysko zerwalo dach i bezczelnie rzuciło nim o elewację budynku stojącego po drugiej stronie ulicy, skutkiem czego resztke budowli rozebrano. Na szczęście została druga wieża, na którą PKP szuka kupca - oby z pozytywnym rezultatem.
Drugie zdjęcie to już lata 40 - te. Mam skan oryginału od własciciela.
pzdr.
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nidzica - ciekawe zdjęcie

Post autor: lyck »

Piotr Janik pisze:
Lyck, nie szukaj, pozwól mi być raz Asystentką Dyrektora :idea: :mrgreen: .
Nie łapie, bo nie wiem kto się podaje za Dyrektora... ;)

Co do zdjęcia. To jest wagon silnikowy pruskich kolei państwowych (KPEV) z silnikiem benzolowym. Benzol (właściwie to benzen) to rodzaj paliwa pierwszych kolejowych silników spalinowych. Uzyskiwano go przy produkcji koksu z węgla. Co ciekawe pojazdy te miały przekładnię elektryczną czyli silnik spalinowy napędzał prądnicę, a ta dawała prąd dla silnika elektrycznego w wózku. Wówczas było to bardzo nowoczesne rozwiązanie. W latach 1912-1916 dwa wagony (VT 9 i VT 11) stacjonowały w Działdowie (Soldau). Jeździły do Lidzbarka Welskiego i Iławy. Ich przebieg na tych liniach wyniósł 36700 km. Ponieważ zdjęcie jest z Nidzicy, to jest na nim prawdopodobnie jeden z wagonów olsztyńskich. W Olsztynie od ok. 1913 r. stacjonowały 4 fabrycznie nowe wagony tego typu: VT 12, VT 13, VT 14, VT 15. Na zdjęciu jest pewnie jeden z nich. W Działdowie istnieje do dziś wagonownia tych wagonów - charakterystyczny budynek z muru pruskiego, naprzeciwko dworca - trochę na północ. Widać na nim zarys bramy wjazdowej o ściętych rogach.

Dworzec w Nidzicy został poważnie uszkodzony przy okazji spalenia śródmieścia miasta po wejściu Rosjan w 1945 r. Jednak na "szpiegowskim" planie miasta z sierpnia 1956 r. istnieje jako budynek uszkodzony. Szkoda, że go rozebrano, bo obecny dworzec wygląda w porównaniu jak kupa. :(
Wagony benzolowe opiszę dokładniej przy okazji opisu Działdowa. Niestety nie wiem kiedy - czas na dokładniejsze opracowania skurczył się drastycznie.
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

PAdam pisze:Niestety nie odpowiem na to pytanie, bo nie wiem co znaczy "wiency", ale jak szanowny kolega wyjaśni to chetnie to zrobię!
Nie ma potrzeby, znak zapytania pojawił się tam pro forma.
PAdam pisze:Na to pytanie juz jednak odpowiem, choc odpowiedź widzę jest i ponizej. Owszem fotka ta "leżała sobie" w jednej z teczek w olsztynskim archiwum, w zespole Prow. Kons. Zab. Sygnatura widzę jest w nazwie pliku, który szanowny kolega zamiescił nad zdjęciem, które też widzę "sobie leżało", ale już na płytce wydanej przez ISPAN.
Prawidłowo. Mój załącznik nie wymaga wyjaśnień. "Dokumentacja historycznej prowncji" skutecznie zareklamowana przez małgoś, weszła do kanonu źródeł naszego forum i wielokrotnie służyła za podstawę do rozważań. Logo IS PAN jest identyfikowane jednoznacznie z tą płytą, zmiana nazwy pliku nie miała uzasadnienia.
PAdam pisze:Oryginalną kolorystykę zdjęcia oddaje zamieszczone te przeze mnie. No i na moim wiecej widać
Boh trojcu lubit. Może jeszcze jeden argument? :wink:
Pucior pisze:Aby rozwinąc wątek dorzucę 2 fotki, obie z netu. Pierwsza jak mniemam przedstawia okolice dworca, na co wskazuje wieża ciśnień.
Nie można wykluczyć też, że kolega fotograf ustawił się na stojącej na torach platformie. Cały ten "piknik lotniczy" odbywał się na drodze ładunkowej. W załączeniu kompozycja z dwóch wyjebayonych pocztówek.
PAdam pisze:TEj wieży niestety juz nie ma. Do ubiegłego roku jeszcze słało ok. 1/2 nakryte dachem,
Istnieje prawdopodobieństwo, że wraz z wybudowaniem dużej wieży (na planie koła), w ośmiobocznym cokole starej wieży umieszczono pompy. Jeszcze co najmniej w 2003 r. nad dachem sterczał pokaźny komin.
Załączniki
Od podjazdu, karta wydana w 1907 r. Skan z któregoś z serwisów aukcyjnych - stawiam na rodzimy, bo Niemcy rzadko tak chojnie darzą pikselami :).
Od podjazdu, karta wydana w 1907 r. Skan z któregoś z serwisów aukcyjnych - stawiam na rodzimy, bo Niemcy rzadko tak chojnie darzą pikselami :).
Załadunek aeroplanu, gra wstępna.
Załadunek aeroplanu, gra wstępna.
Freien Strecken für freien Menschen!
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Lyck napiał/a:
Dworzec w Nidzicy został poważnie uszkodzony przy okazji spalenia śródmieścia miasta po wejściu Rosjan w 1945 r.
Poniżej zdjęcie ( najprawdopodobniej z 1945 lub 1946 roku ) dworca od strony miasta.
Załączniki
Nidzica 1.jpg
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

bastard pisze:Lyck napiał/a:
Dworzec w Nidzicy został poważnie uszkodzony przy okazji spalenia śródmieścia miasta po wejściu Rosjan w 1945 r.
Poniżej zdjęcie ( najprawdopodobniej z 1945 lub 1946 roku ) dworca od strony miasta.
Hmmm... czy aby na pewno? Jak dla mnie to Morąg. Nawet komin po prawej pasuje...

Obrazek
źródło
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Rzeczywiście, mój błąd. Zdjęcie z którego był wykonywany skan miało podpis Nidzica i dokładnie nie analizowałem go. Sprawdziłem teraz z innym powojennym zdjeciem zniszczonego dworca w Morągu ( od strony torów ) i feyg ma rację.
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

Piotr Janik pisze:PAdam napisał/a:
Niestety nie odpowiem na to pytanie, bo nie wiem co znaczy "wiency", ale jak szanowny kolega wyjaśni to chetnie to zrobię!
Nie ma potrzeby, znak zapytania pojawił się tam pro forma.
OK, choc przyznam, że to słowo dalej mnie intryguje.
Piotr Janik pisze: Prawidłowo. Mój załącznik nie wymaga wyjaśnień. "Dokumentacja historycznej prowncji" skutecznie zareklamowana przez małgoś, weszła do kanonu źródeł naszego forum i wielokrotnie służyła za podstawę do rozważań. Logo IS PAN jest identyfikowane jednoznacznie z tą płytą, zmiana nazwy pliku nie miała uzasadnienia.
a to ciekawe, bo ja jakoś logo ISPAN, na tym zdjęciu nie dostrzegam?! Co do kanonu obowiązującego na forum to zauważyłem już, że od pierwszych postów w tym temacie kolega próbuje mnie z nimi zaznajamiać, ale OK odbiję piłeczkę...
Piotr Janik pisze:Boh trojcu lubit. Może jeszcze jeden argument?
Jakoś kolega nie zauważył, że mój post to był żart (i uśmiechniętej mordki nie zacytował), dla jasności to był "żart na wesoło"
:wink:
A co do kolejnego argumentu to proszę bardzo - dzięki temu, ze zerknąłem do teczki w archiwum wiem, co oprócz tego zdjęcia w niej było ciekawego. :wink:
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

Dworzec w Nidzicy ma dość bogata ikonografię historyczną. Zerknałem do kompa i wybrałem kilka moim zdaniem ciekawych.
Poniżej zdjęcie pierwszego, XIX-wiecznego dworca. BUdyne mieszkalny widoczny po lewej stronie do dzis ma zachowane oryginalne okna, drzwi, schody posadzki itp...
Załączniki
01.jpg
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

Na zdjęci powyżej zdaje się przyjechał właśnie pociąg z Działdowa. Chyba musiał być dzień targowy, bo sporo ludzi zmierza w kierunku centrum miasta i na dworcu panuje duży ruch.
Poniżej kolejne zdjęcie, też ciekawe, bo są na niej budynki, ludzie , lokomotywa, a więc wszystko, co powinno być :smile:
Załączniki
02.JPG
PAdam
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:55

Post autor: PAdam »

Następne w kolejności zdjęcie, wg. mnie także ciekawe, tym razem zniszczonego dworca nidzickiego. To rezultat pierwszowojennych działań...
Załączniki
03.JPG
ODPOWIEDZ