Kozioł oporowy

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Andrzej Massel
Osobowy
Posty: 65
Rejestracja: 11 mar 2006, 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andrzej Massel »

ksiezyc pisze:To ja ze swej strony dorzucę trzy sztuki z Kłodzka Głównego.
...
I wedle mojej (niekoniecznie kompletnej) wiedzy to są wszystkie zachowane tego typu urządzenia w Polsce.
ksiezyc_nad_gieesem...
Nie jest tak źle. Kozłów samohamownych w Polsce jest cokolwiek więcej.Na dowód przedstawiam kozioł z Węglińca
Załączniki
Kozioł oporowy na stacji Węgliniec (luty 2008)
Kozioł oporowy na stacji Węgliniec (luty 2008)
Pozdrowienia z Warszawy
Bodek
Pospieszny
Posty: 129
Rejestracja: 12 lip 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia / Szczecin

Post autor: Bodek »

Sytuacja podobna jak w przypadku rozjazdów krzyżowych typu Baesseler'a (nie jestem pewien poprawności pisowni tego nazwiska).
Powszechnie wiadomo że są na wymarciu i prawie ich już nigdzie nie ma. Całkiem niedawno myślałem, że ostatki które widziałem parę lat wcześniej np. w Jedlinie Zdroju, czy Lesznie Górnym były faktycznie ostatnimi zachowanymi, aż pewnego dnia ku mojemu wielkiemu zdziwieniu i zadowoleniu okazało się, że takowe jeszcze istnieją i mają się całkiem dobrze nie dalej jak 5 km od mojego obecnego domu - na całkiem sporej i ruchliwej stacji Szczecin Port Centralny oraz w Lokomotywowni Szczecin PC i oczywiście są stale w użyciu.
Fotki: http://fotokolej.mkm.szczecin.pl/big/20 ... 975297.jpg
http://fotokolej.mkm.szczecin.pl/big/20 ... 245786.jpg

Jeżeli podobne urządzenia da się jeszcze gdzieś spotkać, warto się im dobrze przyjrzeć, bo są dość skomplikowane i sfotografować, bo zapewne z braku części zamiennych niedługo znikną.

A swoją drogą warto byłoby poświęcić im osobny wątek ...
USAMORZĄDOWIĆ regionalne linie kolejowe!!!
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=62563#62563
Pozdrowienia z Pomorza!
B. Jędrzejewski
Andrzej Massel
Osobowy
Posty: 65
Rejestracja: 11 mar 2006, 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andrzej Massel »

Bodek pisze:Sytuacja podobna jak w przypadku rozjazdów krzyżowych typu Baesseler'a (nie jestem pewien poprawności pisowni tego nazwiska).
Powszechnie wiadomo że są na wymarciu i prawie ich już nigdzie nie ma. Całkiem niedawno myślałem, że ostatki które widziałem parę lat wcześniej np. w Jedlinie Zdroju, czy Lesznie Górnym były faktycznie ostatnimi zachowanymi, aż pewnego dnia ku mojemu wielkiemu zdziwieniu i zadowoleniu okazało się, że takowe jeszcze istnieją i mają się całkiem dobrze nie dalej jak 5 km od mojego obecnego domu - na całkiem sporej i ruchliwej stacji Szczecin Port Centralny oraz w Lokomotywowni Szczecin PC...
Podobnie jak z zabytkowymi kozłami oporowymi, także i w tym wypadku trochę takich eksponatów mozna jeszcze znaleźć na sieci kolejowej.
Rozjazd krzyżowy z iglicami poza obrysem czworoboku rozjazdu leży na przykład w Iławie w głowicy od strony Ostródy
Pozdrowienia z Warszawy
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Bodek pisze:Sytuacja podobna jak w przypadku rozjazdów krzyżowych typu Baesseler'a (nie jestem pewien poprawności pisowni tego nazwiska).
Powszechnie wiadomo że są na wymarciu i prawie ich już nigdzie nie ma

Czynny rozjazd tego typu znajduje się w torze głównym, dodatkowym na stacji Kornatowo.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Andrzej Massel napisał:
Rozjazd krzyżowy z iglicami poza obrysem czworoboku rozjazdu leży na przykład w Iławie w głowicy od strony Ostródy
Poniżej zdjęcie tego rozjazdu. Jest to rozjazd nr 147. Wg. wstępnych założeń projektowych przy modernizacji linii 009 rozjazd ten będzie zlikwidowany w związku z przebudową głowicy wjazdowej do Iławy od strony Gdańska.
Załączniki
SANY0066x.jpg
Awatar użytkownika
Stacja Krzepielów
Przyspieszony
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2006, 17:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Stacja Krzepielów »

Wszystko ładnie pięknie, ale...
Gdzie jest w Polsce taki rozjazd ale pojedyńczy a więc z krzyżownicą dwukrotną. W latach 90-tych zlikwidowano taki w Strzegomiu na wjeździe od Jaworzyny Śląskiej/Bolkowa. takiego już chyba nie ma, same podwójne się ostały...

Na obrazkach stacja Tuplice, również w detalu :)
Załączniki
pociąg Forst-Żagań.JPG
krzyżownica trzykrotna.JPG
Muzeum Historii Linii Kolejowych
Stacja Chrzypsko Wielkie
--
Czytaj periodyk "Stacja Chrzypsko Wielkie"
na www.muzeumchrzypsko.pl
ODPOWIEDZ