wagon

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

nowomieszczanin
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 17 mar 2009, 22:07

wagon

Post autor: nowomieszczanin »

Może ktoś coś więcej napisze o tym wagonie. Ciekawe jest to że oznaczenia są polskie a mundur niemiecki.
Załączniki
Photo0bvvvcccc35.jpg
Photo03jjjfj5.jpg
Photo035dfg.jpg
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Po zajęciu Polski w 1939 roku przez Niemcy, przez pewien czas funkcjonowały takie oznaczenia z napisem Deutsch i polskimi oznaczeniami.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-ciekawy bardzo przykład tego wagonu lodowni , gdyby nie to zdjęcie to o tej DOKŁADNIE konstrukcji wagonów PKP(A) nic by nie było wiadomo , nie sprawdzałem co prawda jak na razie w innych wszystkich mi dostępnych żródłach oprócz internetu i takiej DOKŁADNIE konstrukcji jak na razie nie znalazłem , - ale w poszukiwaniach trafiłem na na wagon konstrukcji HCP bardzo podobny Obrazek foto z http://www.simp-poznan.pl/dokumentacja- ... -inne.html ale z dobudówka wzdłuż dachu -? ,- jest na tej stronie SIMP-u info ,że to wagon specjalny cyt."Wagon specjalny dla inż. Stanisława Sokołowskiego. " - jak na razie jedyny przykład konstrukcji , która to ma po obu stronach pomosty i na ścianach wzdłużnych poręcze ( tak jak ten na zdjęciu) ciekawe czemu to miało służyć ,-hamulcowym podczas biegu składu ? , trafiłem na zdjecia innych chłodni PKP(A) z ochroną przed nagrzewaniem się dachu dokładnie taka jak na zdjęciu , -dalej szukając trafiłem na taki sam tekst "wagon lodownia",....- ale jak na razie brak przykładu zdjęcia DOKŁADNIE takiego wagonu i wytwórcy,- na tej fotografii wyrażnie widać napis po niemiecku "gewicht" i zamalowanego orła , co do okresu czasu to tu też jest ciekawie , na przykład jeden z dżentelmenów ma na głowie czapkę moim zdaniem jest to czapka marynarska ,-wyrażny wieniec lisci ale bez elementu wewnatrz wieńca , czapka podobna do takich , które nosiło kriegsmarine w randze stopnia bosmana - oczywiście bez wrony - i to jedyny element stroju umundurowania niemieckiego moim zdaniem na tej fotografii , reszta strojów nic nie "mówi" o niemieckości - może to jest zdjęcie gdzieś wykonane "u nas" podczas okupacji na terenie jakiejś bazy rybołóstwa,niekoniecznie morskiego , kobiety wyrażnie z działu bezpośredniego kontaktu z żywnością -białe kitle - tu jeszcze "na luzie" odziane pozujące do nie lada sensacji -ktoś ma aparat fotograficzny i fotografuje nas -ale za chwilę zaczyna się druga zmiana i faruchy beda zapięte a ich trzej koledzy wezmą się do stosownej pracy na placu przetwórni ... tropimy dalej - a co może o tym wagonie na zdjęciu Kolegi nowomieszcanina powiedzieć nam zainteresowanym specjalista od wagonów Kolega Krzysztof Koj ?-(jeżeli czyta to forum..)
twilk
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2015, 14:24

Post autor: twilk »

Nie wiem czy wagon z pierwszego postu i ten z postu Hoarta to takie same wagony (tylko np. po przebudowie) bo są wspólne elementy jak podest wzdłuż wagonu, poręcz, ale na NAC'u znalazłem poniższą fotografię (chodzi o tę chłodnię - a raczej lodownię - na drugim planie):
Ciekawi mnie też umieszczona na prawo do budki drabinka. Czyżby była odchylana na bok gdy się otwierało drzwi do budki?
Załączniki
chlodnia.png
ODPOWIEDZ