Skansen Kościerzyna

Książki, filmy, dokumenty, zabytkowe eksponaty;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Bodek pisze: To obraz totalnej porażki i rozkładu kolejowego muzealnictwa na Pomorzu! I to przy milczącej aprobacie stosunkowo licznego jak na polskie warunki grona miłośników kolei w 3-Mieście i okolicach, wśród których jest m.in. dziennikarz GW i syn premiera zarazem.
Wszyscy siedzą cicho i milczą. Masakra!
Jak dla mnie to skandal!
To liczne grono chyba w czasie przeszłym? Bo po odjęciu modelarzy i fotografów (nie mam nic do obu tych grup) i ludzi którzy niegdyś działali na tym polu, a dziś po prostu muszą ciężko pracować na utrzymanie założonej rodziny, zostaje garstka. Prawa jest brutalna: ludzi którzy coś robią raczej ubywa niż przybywa...
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Bodek pisze: Martwi mnie to co widzę na tych zdjęciach powyżej. To obraz totalnej porażki i rozkładu kolejowego muzealnictwa na Pomorzu
Oprócz Chabówki i nielicznych placówek prywatnych (np. Skierniewice) muzealnictwo kolejowe jest w formie rozkładu w całej Polsce. Zaczynając do MK w Warszawie, a kończąc na WL.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Bodek
Pospieszny
Posty: 129
Rejestracja: 12 lip 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia / Szczecin

Post autor: Bodek »

Co do powyższych wypowiedzi pełna zgoda.
Ale pisząc o reakcjach w żadnym wypadku nie myślałem o siedzeniu w skansenie i pilnowaniu jego eksponatów, czy nawet ich skrobaniu - choć to oczywiście też bardzo ważne. Miałem na myśli przede wszystkim nagłaśnianie tych spraw w mediach regionalnych, zgłaszanie opisanych tu przypadków w odpowiednich urzędach itp. bo to może zapewnić spokojny byt skansenu i jego eksponatów w przyszłości (dopiero po tym będzie czas na "skrobanie" eksponatów).
Tego typu interwencje można podjąć nie wychodząc z domu. Szczególnie media są tu moim zdaniem ważne, bo mają ogromną siłę opiniotwórczą i sprawczą - jeżeli tylko odpowiednio opisze się nurtujący temat i wykaże indolencję np. urzędników, pracowników skansenu czy innej jego nadrzędnej komórki itp.

Wiem że temat dla dziennikarza może wydawać się mało medialny, ale trzeba spróbować, bo inaczej za kilka lat, gdy w skansenie nie będzie już żadnego wagonu (odnoszę wrażenie, że zdaniem jego włodarzy wagony - zwłaszcza 4 osiowe, nie są godne ochrony) nawet te resztki parowozów zgniją.
USAMORZĄDOWIĆ regionalne linie kolejowe!!!
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=62563#62563
Pozdrowienia z Pomorza!
B. Jędrzejewski
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Bodek pisze:Miałem na myśli przede wszystkim nagłaśnianie tych spraw w mediach regionalnych
zdziwiłbyś się :mrgreen:
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

adinet pisze:No i po wagonie... LINK :cry: :evil:
A było tak pięknie...
http://www.youtube.com/watch?v=jXQgRvYH ... ature=plcp
adinet
Towos
Posty: 40
Rejestracja: 28 gru 2011, 21:45
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Post autor: adinet »

feyg pisze:
adinet pisze:No i po wagonie... LINK :cry: :evil:
A było tak pięknie...
http://www.youtube.com/watch?v=jXQgRvYH ... ature=plcp
Fajnie, że przynajmniej mogę sobie obejrzeć tamte imprezy na YT... Ja niestety dołączyłem do PTMKŻ'u pod koniec 2004, a więc już po "Ganzach..." i innych ciekawych wycieczkach :neutral:
Pozdrawiam.Adam.
http://www.adamflorin.pl/
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
Kolins
Pospieszny
Posty: 119
Rejestracja: 19 gru 2006, 16:51
Lokalizacja: Wejherowo

Post autor: Kolins »

adinet pisze:Żeby nie było całkiem OT - zapytam o kościerską SP45... Czy ktoś wie czy jest to tylko wydmuszka, czy też ma w środku silnik (ew. w jakim stanie się on znajduje) ?
Mimo częstych odwiedzin skansenu jakoś nigdy nie udało mi się tego ustalić :wink:
Niby wszystko jest w środku, ale się tego nie uruchomi.
Zdjęcie z 17.07.2013.

Nieco odświeżam temat.
Załączniki
SP45-139 17.07.2013
SP45-139 17.07.2013
Kolins
Łukasz
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 lip 2006, 14:55

Post autor: Łukasz »

Widzę, że w Kościerzynie sporo się dzieje! Ostatnio byłem tam w lecie 2012r i od tamtego czasu przestawiono tabor stojący za terenem skansenu w inne miejsce, tutaj znalazłem zdjęcie na stronie stacjatczew.cba.pl SN61-86 Czy ktoś z szanownych użytkowników tego forum ma może więcej zdjęć obecnego układu eksponatów na stacji oraz w skansenie w Kościerzynie i mógłby napisać pokrótce, co zmieniło miejsce swojego dotychczasowego postoju? Pozostaje pytanie czy tabor stojący po przeciwej stronie stacji na odciętym kawałku toru też będzie w jakiś sposób stamtąd przenoszony?
DorotaDoda
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2013, 17:13

Post autor: DorotaDoda »

Witajcie w tym wątku!
W moim zdaniu, jest nawet dobrze, bo to jeden z niewielu eksponatów które są potencjalnie do uzdatnienia do jazdy. Tylko czekam aż obydwa się spalą - będzie święty spokój. Mam zdjęcia na telefonie, jakby ktoś je potrafił umieścić tutaj - mogę przesłać.
Pozdrawiam!
___________________________
zaginione i znalezione cała Polska- gielda ogłoszeń
GENERAŁ
Pospieszny
Posty: 126
Rejestracja: 27 sty 2013, 23:53
Lokalizacja: małopolska

Post autor: GENERAŁ »

No i mamy miłośniczkę kolei , która czeka na spalenie eksponatów !
Może najpierw nauczy się pisać po polsku.
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Post autor: M.Jarząbek »

GENERAŁ pisze:Może najpierw nauczy się pisać po polsku.....
..... i zaśpiewa. :wink:
thorgi
Towarowy
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2013, 21:36

Post autor: thorgi »

W długi majowy weekend odwiedziłem Kościerzynę. W skansenie odbywał się piknik związany z Ue, kampania europosłów i podobne bzdury. Fakt faktem widać, że skansen 'wyszarpał' trochę unijnej kasy. Cały budynek parowozowni jest odnowiony, dach wymieniony. Przed parowozownią pojawiły się odlewy z brązu Ol49 i Ok1 umożliwiające niewidomym wyobrażenie sobie parowozu. Parowóz Ok1 jest w trakcie renowacji. Ostro wzięli się za renowacje EW90 -był w opłakanym stanie. Teren skansenu został powiększony, wraki Ty2/Ty42 przeniesiona na bocznicę (wyglądają coraz gorzej :-((( ) . Szkoda tylko że pozbyli się Pu29, Sn52 i tego wagonu pocztowego... ten Pu29 jest nieodżałowany. W hali pojawił się odnowiony wagon sanitarny oraz ekspozycja związana z pociągami sanitarnymi. Ogólnie zmiany na +. Nie mogę się doczekać jak odnowią skład EW90...
ODPOWIEDZ