100-lecie linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo

Planowane imprezy i wycieczki, relacje oraz fotoreportaże;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

100-lecie linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo

Post autor: Paweł Wagner »

1 lipca odbyły się uroczyste obchody 100-lecia linii kolejowej Kętrzyn - Węgorzewo. Z okazji tej uruchomiony został pociąg specjalny na trasie Kętrzyn - Węgorzewo- Kętrzyn.

Zdjęcia z imprezy:

http://www.zdjecia.ruciane-nida.org/cat ... cat_id=168
Awatar użytkownika
daniel
Pospieszny
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2006, 20:46
Lokalizacja: Iława/Poznań

Post autor: daniel »

Bardzo Fajne fotki. Ehh nie ma to, jak mazurskie klimaty: dużo zieleni,urozmaicony i pofałdowany teren, brak elektryfikacji i dworce z czerwonej cegły z malowanymi napisami. Coż więcej chcieć...jedynie, żeby pociągi kursowały.
Zastanawia mnie dobry stan budynku dworcowego i magazynu w Węgorzewie. Czyżby przez te lata, zapomnianych przez kolej,uchronily się przed wandalami, czy może przeszły mały lifting :wink: przed imprezą???
Awatar użytkownika
krzysztoforek
Ekspres
Posty: 214
Rejestracja: 22 maja 2006, 14:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: krzysztoforek »

WITAM !!
ZDJĘCIA REWELACJA , ŻAŁUJĘ :cry: , ŻE NIE BYŁEM OBECNY. :cry:
POZDRAWIAM!! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Hej ja byłem na tej imprezie razem z Tomkiem i Arkiem. Na nie których fotach jestem w żółtej kamizelce a na nie których w pomarańczowej dodatkowo jeździłem motorową drezyną z burmistrzem, starostami, i bylem sędzią zawodów w jazdą drezyną ręczną :D
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

Krótki film z Sebastianem i drezyną w roli głownej:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-s9j51J4-RI[/youtube]
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dzięki Pawle za filmik :mrgreen:
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

sdre pisze:Hej ja byłem na tej imprezie razem z Tomkiem i Arkiem. Na nie których fotach jestem w żółtej kamizelce a na nie których w pomarańczowej dodatkowo jeździłem motorową drezyną z burmistrzem, starostami, i bylem sędzią zawodów w jazdą drezyną ręczną :D
No, hej… ja też byłem na tej imprezie ale chyba najbezpieczniej będzie napisać, że byłem tam sam :grin: . Spóźnioną, subiektywną fotorelację dedykuję wszystkim, którzy chcieli, ba: powinni – a nie byli obecni, np. Przemkowi albo np. CM-owi, który jest chwilowo wyłączony (a włącznik nosi przy sobie w czarnej walizeczce Pani Prezes spółki „B&C Przewozy Oryginalne”).


Obrazek

KMK Olsztyn tworzą ludzie twardzi, zdecydowani na wszystko, nawet na nocleg w namiotach – a jednocześnie subtelni i obdarzeni wyczuciem. Dlatego też nie została odrzucona oferta pana zawiadowcy i klub na noc ulokował się w ogrodowej altance, w granicach parceli stacyjnej. Konsumpcja symboliczna i umiarkowana... W tle odstawiony stary pojazd trakcyjny SHK.



Obrazek

Od rana trwały tzw. ostatnie prace przy drezynie DL-CZ350-03. Jej konstruktor w tym czasie dokonywał drobnej kosmetyki nawierzchni na drugim końcu stacji. Z kolei drezyna ręczna została wyczyszczona zgodnie z najlepszą tradycją tzn. wyropowana – przy pomocy oleju. Olej ten znajdował się w wiadrze na pokładzie drezyny przed jej wykolejeniem. W ren sposób wszystkie założone cele zostały osiągnięte: dostojni pasażerowie drezyn mieli zagwarantowane warunki bezpieczeństwa - a nawet higieny - przejazdów.



Obrazek

Pojawienie się SU42-513 na czele dwuwagonowego na razie składu, wywołuje szok wśród zebranych na peronie w Kętrzynie. Ta maszyna jeździła wzdłuż Zalewu Wiślanego a potem do Pisza… Czy jej udział w inauguracji dobrze wróży przedsięwzięciu? A może ta wróżba ma zupełnie odwrotne znaczenie: po odrodzeniu się linii Węgorzewskiej powrócą pociągi do Pisza a wreszcie także na Nadzalewówkę, niekoniecznie pod dotychczasowym zarządem? A może to w ogóle nie jest wróżba :mrgreen: ?



Obrazek

Skład został przestawiony na tor przy placu ładunkowym i tu włączono platformę. Próba hamulca nieco się przeciąga, pan mechanik jest daleki od paniki, pan kierownik – dokładny i skrupulatny, KMK Olsztyn udziela wsparcia, starsze pokolenie MK z wdziękiem lansuje kratę, szef SHK ogarnia całość i panuje nad sytuacją.



Obrazek

Kętrzyn jako węzeł trzykierunkowy - od lewej pociągi: 51114 do Białegostoku, 981741 do Węgorzewa i 18507 do Szczecina Głównego.



Obrazek

Z rąk do rąk wędruje rozkaz pisemny „O” nr 23 dla pociągu 981741/981742 – dane o tym historycznym dokumencie zawdzięczamy Sebastianowi sdre.



Obrazek

Sto czterdzieści lat temu jako pierwsza wbiła się tu w polodowcowy krajobraz linia Kolei Południowej, wrosła weń jako dwutorowa, przetrwała w postaci takiej, jak widać. Ręka do góry: kto chce elektryfikacji odcinka Korsze-Ełk? Nie widzę… Na pierwszym planie nasyp drogi, przechodzącej niegdyś w poprzek torowisk.



Obrazek

Mimo rozfalowanej aury, na każdym skrzyżowaniu z drogą kołową spotykaliśmy nieprzypadkowych obserwatorów.



Obrazek

Pierwszy raz uczestniczyłem w kolejowej imprezie, stąd kilka słów dla równie zapóźnionych w rozwoju. Fotostop jest zjawiskiem dynamicznym: pociąg zatrzymuje się w miejscu charakterystycznym, atrakcyjnym wizualnie a wyskakująca zeń ekipa natychmiast, instynktownie odnajduje pozycję, uwzględniającą oczywiste wymogi - jak najwięcej obiektów w kadrze i ze światłem – dwa warunki często równocześnie nie do spełnienia. Pociąg cofa się, po czym wykonuje najazd i ponownie staje, by zabrać fotografujących. Fotostop wymaga żelaznej dyscypliny: na zdjęciu op-dalany jest nie fotografujący, lecz maruder za moimi plecami, który: zwlekał z decyzją o opuszczeniu wagonu, nie zatrzasnął za sobą drzwi i w końcu prawie wpadł pod cofający pociąg.

Fotostop pozwala zaspokoić potrzeby artystyczne ale również i społeczne - ekipa fotografujących staje w szeregu, ramię przy ramieniu, co ma zapobiec włażeniu sobie nawzajem w kadr. Świadomość, że wszyscy będą mieli identyczne zdjęcia, dodatkowo wzmaga poczucie integracji z grupą... Poniżej stacje: Parcz, Radzieje Węgorzewskie, Kamionek Wielki i most na Kanale Mazurskim.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jako debiutant, ba, żółtodziób, ganiałem między oknami, próbując wchłonąć jak najwięcej doznań – na długotrwały zapas. U Kolegów z klubu, mimo doskonałej znajomości szlaku, podróż wywołała równie emocjonalne reakcje: od melancholii…

Obrazek


...po ekstazę.

Obrazek


Przystań. Nienagannie przystrzyżony trawnik z iglakami odmienił nieco nastrój zdjęć cykanych na stacjach.

Obrazek



Najfajniejszy i najdłuższy fotostop zorganizowano na początku „ostatniej prostej” pod Trygortem.

Obrazek

Tomasz słusznie zwracał uwagę na słupy linii teletechnicznej, która pozostała w dyspozycji Nieruchomości, co oznacza, że zaokienna melodia krajobrazu wkrótce stanie się mniej zrytmizowana. Fetyszyści zyskają szansę wzbogacenia kolekcji, bo każdy słup to zestaw izolatorów różniących się typem i pochodzeniem.

Obrazek



A w Węgorzewie już wiwatowały tłumy: mężczyźni podrzucali kapelusze, damy ciskały kwiaty w okna i pod koła pociągu, dzieci nie powstrzymywały odruchów fizjologicznych, starsi ukradkiem ocierali łzy…

Obrazek



Obrazek

Kilka minut po przyjeździe – polsat zbiera się do oblotu. Pozostali bohaterowie tej sceny (i całego spektaklu) to polski MK w pełnym oporządzeniu, dalej gość w kamizelce SHK - sympatyczny, otwarty i nie poddający się nerwowym nastrojom (co nie jest regułą w żadnym stowarzyszeniu), najbliżej - i jak zawsze, w cieniu - budowniczy drezyny KMK Olsztyn, bohater sensu stricte, który nie wziął udziału w przejeździe „tam”, bo jego obecność w Węgorzewie do ostatnich chwil była nieodzowna. W tle twórca serwisu ruciane-nida.org i admin naszego forum – przy pracy.



Obrazek

Doniosłą rolę w uroczystościach odegrały baby pruskie…



Obrazek

…oraz szef SHK, który zademonstrował bogatą wiedzę o historii regionu, zwłaszcza jej aspektach militarnych. Jego opowieść zapewne zrobiłaby dużo większe wrażenie, wysłuchana w dużo mniejszym gronie.



Obrazek

Węgorzewo dawno nie oglądało tylu pojazdów trakcyjnych równocześnie.



Powrotowi do Kętrzyna niezmiennie towarzyszyło życzliwe zainteresowanie Tubylców. Nie wszyscy zdawali sobie sprawę z turystycznego charakteru przedsięwzięcia, pytając o terminy i częstotliwość.

Obrazek



Obrazek

Pogoda tym razem zdecydowanie sprzyjała fotografującym na trasie, po wzajemnej wymianie pozdrowień można się było domyślać nastrojów panujących na platformie – i zazdrościć.

To, co się wydarzyło i co nastąpi wkrótce, można traktować jako doskonale trafiony pomysł na produkt turystyczny. I tak to powinno wyglądać - z bliska. Natomiast z daleka można dojrzeć w tym cudowną, symboliczną, zbiorową inkarnację wszystkich „warmińsko-mazurskich” (oraz np. „górnopruskich” i „skrawkowo-południowonatangijskich”) linii, które miały mniej szczęścia w sensie historycznym i geograficznym.

Obrazek


PS. W czasie węgorzewskich uroczystości pewna radio-Stacja wczołgawszy się pod wystawowe plansze, wyemitowała z laptopa audycję dla pl.misc... Szkoda, że nie można liczyć teraz na równie ofiarne inicjatywy, zapadło milczenie - a chyba nie są to wewnętrzne sprawy SHK tylko solidna odtrutka na kolejne informacje o fizycznych likwidacjach w regionie. Czy Ktoś wie, co się dzieje w Węgorzewie, jak prezentuje się manewrówka z odmalowanym wagonem, czy w ten weekend coś ruszy? Tak, jak wszyscy, trzymam kciuki za powodzenie we wszelkich działaniach :!: :!: :!:
Freien Strecken für freien Menschen!
ODPOWIEDZ