Wspólne z Benkiem wędrowanie śladami dawnej WĘGLÓWKI

Planowane imprezy i wycieczki, relacje oraz fotoreportaże;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Wspólne z Benkiem wędrowanie śladami dawnej WĘGLÓWKI

Post autor: Adam Dąbrowski »

Hej!

16 września bieżącego roku wybraliśmy się z Benkiem na pieszą wycieczkę śladami dawnej "węglówki" w Gdańsku. Marsz rozpoczęliśmy w Owczarni, by następnie starym torowiskiem magistrali węglowej, wykorzystanym obecnie jako droga osiedlowa przy zabudowaniach jednorodzinnych, dotrzeć do bocznicy Gdańsk Osowa - Rębiechowo, obecnie wykorzystywanej jedynie na krótkim fragmencie z Osowy do Przesypowni (brutta z cementem z Ożarowa, prowadzone najczęściej lokomotywami ST44). Na naszym odcinku tor był jednak mocno zarośnięty, zwłaszcza w ostępach leśnych. Niestety, paliwa do lotniska nie wozi się już koleją.

Po dotarciu do okolic Portu Lotniczego imienia "Lecha Walesy" zmuszeni byliśmy obejść go na około, co trwało dobrą godzinę. Dość ciężki marsz przy palącym słońcu urozmaicały startujące i lądujące od czasu do czasu samoloty. Po ominięciu lotniska wróciliśmy na stare torowisko, wiodące w stronę stacji Gdańsk Kokoszki. Doskonale zachowane nasypy przypominały dzieje świetności okolicznych dróg żelaznych. Wreszcie ujrzeliśmy Kokoszki. Stacja ta, do dziś używana w ruchu towarowym (kilka zdawek w miesiącu), urzeka swoim klimatem. Pociągi towarowe odjeżdżają stąd do Kartuz, z Kartuz przez Somonino do Gdyni, a potem do Zajączkowa Tczewskiego. Gdyby istniała linia kolejowa do Wrzeszcza, marszruta uległaby znacznemu uproszczeniu. :)

Myślę, że kilka szczegółów krótkiej, ale treściwej, wycieczki przedstawi również Benek, któremu w tym miejscu bardzo dziękuję za wspólne wędrowanie! :)

Pozdrawiam serdecznie!

PS: W okolicach stacji Kokoszki zobaczyliśmy dużą budowę. Ktoś wie, jaki zakład tam powstaje i czy być może nie będzie kolejnym chętnym do korzystania z usług kolei? ;)
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

admk1985 już dosyć szczegółowo przedstawil nasz wyjazd :)

Ciekawe wrażenie robi stacja w Kokoszkach. Obecnie dawny tor w stronę Rębiechowa, służy jako wyciągowy. Tor w stronę Kiełpina jest kompletnie zarośnięty oraz podsiąknięty wodoą z niedrożnych rowów. Jeżlei uda mi się wyskanować zdjecia to coś wstawimy.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
Janek
Przyspieszony
Posty: 94
Rejestracja: 16 kwie 2005, 09:59
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Janek »

Bernard pisze:admk1985 już dosyć szczegółowo przedstawil nasz wyjazd :)

Ciekawe wrażenie robi stacja w Kokoszkach. Obecnie dawny tor w stronę Rębiechowa, służy jako wyciągowy. Tor w stronę Kiełpina jest kompletnie zarośnięty oraz podsiąknięty wodoą z niedrożnych rowów. Jeżlei uda mi się wyskanować zdjecia to coś wstawimy.
Do powyższego opisu ja dołączę fotkę z zeszłego roku:

Obrazek

oraz widoczek z tego samego miejsca na stację w Kokoszkach:

Obrazek

To na zachętę i czekamy Benek na foto relację.



Pozdrawiam
Pozdrawiam
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Na zdjęciu widać obecny tor wyciągowy. Zwracają uwagę niedrożne rowy.

PS. Niestety skończył mi się dostęp do skanera i na fotorelację przyjdzie poczekać.

Janek, możesz śmiało wklejać swoje zdjęcia z Kokoszek, bo ja zrobiłem tylko jedno.

Na stacji Kokoszki widac ślady drobnego, bieżącego utrzymania. Odmalowane ukresy, oznaczone elementy rozjazdów. Wymieniane niektóre podrozjezdnice. Strasznie zniszczone sa styki, a dokładnie spróchniałe podkłądy i często niekompletne przytwierdzenia.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
ODPOWIEDZ