Kętrzyn-Węgorzewo

Obecne oblicze stalowych szlaków;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
smopi
Osobowy
Posty: 51
Rejestracja: 27 paź 2005, 16:04
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Kętrzyn-Węgorzewo

Post autor: smopi »

Plany reaktywacji nieczynnej od lat linii kolejowej Węgorzewo - Kętrzyn stają się realne. W weekend członkowie Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych czyścili torowisko. - Usuwamy gałęzie, drzewa z torów i dawnych peronów - mówi Michael Kremer, członek zarządu stowarzyszenia w Warszawie.
- Tory są w dobrym stanie, bo w latach 80. przeprowadzono ich kapitalny remont. Po drobnych remontach konserwacyjnych pociągi mogą tu jeździć jeszcze przez około 30 lat - dodaje Kremer.

Stowarzyszenie Hobbystów Kolejowych opracowało jedyny w Polsce projekt rewitalizacji nieczynnej kolei parowej. Ostatni pociąg przejechał nią w 2003 r. Linia została oddana do użytku w 1907 r. Hobbyści chcieliby, żeby była atrakcją turystyczną.

Pociągi miałyby jeździć z maksymalną prędkością 30 km/h. - Pierwsze pociągi mają ruszyć w trasę już w maju przyszłego roku. Tabor miałby kursować trzy razy w ciągu dnia. Jeden skład zabierze nawet do 200 pasażerów - wyjaśnia Michael Kremer.

Tory nadal są własnością PKP. Trwają negocjacje w sprawie nieodpłatnego przejęcia linii przez samorządy powiatowe Węgorzewa i Kętrzyna, te z kolei wydzierżawią torowisko stowarzyszeniu.
Obrazek
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

8) Ten temat wałkujemy już od długiego czasu. Więcej o naszych skromnych działaniach:

http://www.anduril.linuxpl.com/kmk/viewtopic.php?t=147

Ale informacje bezpośrednio od zainteresowanych (jak mniemam)? Bo z tymi władzami to róznie bywało! Powodzenia, powodzenia!!! Przyjedziemy bankowo zaliczyć tę piekną traskę.
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

CM pisze:Ale informacje bezpośrednio od zainteresowanych (jak mniemam)?
Też bym się chętnie dowiedział. :)

A tak poza tym to nic, tylko się cieszyć. Ta linia aż prosi się o wznowienie ruchu, przede wszystkim pod kątem turystów. Interesuje mnie, jaki tabor będzie kursował, czyżby wspomniany już kiedyś "Śląsk"?

Powodzenia!
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Jaco
Osobowy
Posty: 61
Rejestracja: 15 wrz 2005, 11:22
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Jaco »

Ja tam jeździłem jeszcze z Ty2 z MD Korsze. W tej chwili pozostaje mi tylko życzyć powodzenia Romkowi W., Michaelowi K. i WARSikowi...
Jacek Jaco Chiżyński
skórek
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 06 paź 2005, 22:24
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: skórek »

:D
Poprostu Super !!!!!
Od lat czekałem na takie wieści. No to trzeba zarezerwować sobie w maju wekendzik . Oby wszystko to stało się faktem w przyszłym roku.
Jutro wyślę mojego szpiega aby oblukał stację i potwierdził te prace.
.
Ryflak
Towarowy
Posty: 16
Rejestracja: 05 maja 2005, 19:46
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Ryflak »

Trzymam kciuki, aby udało się wreszcie uruchomić pociągi turystyczne na linii nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo.

Ciekaw natomiast jestem z jakim to zabytkowym wagonem będzie kursował parowóz "Śląsk" ?

Czyżby z jednym z Donnerbuchsenów lub też boczniaków?
Ostatnio zmieniony 31 paź 2005, 12:47 przez Ryflak, łącznie zmieniany 1 raz.
Bodek
Pospieszny
Posty: 129
Rejestracja: 12 lip 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia / Szczecin

Post autor: Bodek »

Chłopaki, wstrzymajcie się z tymi ochami i achami do czasu pojawienia sie oficjalnego komunikatu o inauguracji ruchu! O starym przysłowiu "Nie chwal dnia przed ..." już nie będe nic mówił i nie żebym był jakimś malkontentem, czy niedowiarkiem, ale polskie realia i zdrowy rozsądek każą mi się wstrzymać z zachwytem jeszcze na jakiś czas.
A tak w ogóle, to dziwi mnie brak zainteresowania W-M UM reaktywacją tej linii do planowego ruchu pasażerskiego.
Szynobusów już kilka jest, następne zdaje się już zakontraktowane, a oni na miłośników czekają! Dla mnie to niezbyt zrozumiałe.
Podobnie sądze o odcinku/ach Szczytno - Nidzica.
USAMORZĄDOWIĆ regionalne linie kolejowe!!!
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=62563#62563
Pozdrowienia z Pomorza!
B. Jędrzejewski
Ryflak
Towarowy
Posty: 16
Rejestracja: 05 maja 2005, 19:46
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: Ryflak »

Interesuje mnie, jaki tabor będzie kursował, czyżby wspomniany już kiedyś "Śląsk"?

Ma to być parowóz TKp 6041 (KWK Powstańców Śląskich nr 5) z Zabrza.

Aktualnie trwają rozmowy na temat jego remontu. Parowóz "Śląsk" jak i zabytkowy wagon (dwuosiowy) są już własnością Stowarzyszenia Hobbystów Kolejowych.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2005, 12:50 przez Ryflak, łącznie zmieniany 1 raz.
Bernard
High-speed
Posty: 701
Rejestracja: 02 paź 2004, 10:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Bernard »

Bodek pisze:Chłopaki, wstrzymajcie się z tymi ochami i achami do czasu pojawienia sie oficjalnego komunikatu o inauguracji ruchu! O starym przysłowiu "Nie chwal dnia przed ..."A tak w ogóle, to dziwi mnie brak zainteresowania W-M UM reaktywacją tej linii do planowego ruchu pasażerskiego.
Szynobusów już kilka jest, następne zdaje się już zakontraktowane, a oni na miłośników czekają! .

Na Kętrzyn-Węgorzewo naiwerzchnia jest poprostu fatalna, pomijając liczne ubytki w torze. Tam potrzebna jest NG linii, bez niej puszczanie szynobusu nie ma sensu.

Co do ruchu turystycznego: Zgadzam się z Tobą, że należy dać sobie na wstrzymanie i poczekać na fakty. Nie zdziwiłbym się gdyby ten projekt nie doczekał się finalizacji.
"Uwaga Grupa! Kierunek wschód! Tam musi być jakaś cywilizacja!"
Awatar użytkownika
CM
Ekspres
Posty: 270
Rejestracja: 05 cze 2005, 15:23
Lokalizacja: Arys-Posen-Bromberg
Kontakt:

Post autor: CM »

W nowym numerze ŚK pojawiło się niepozorne ogłoszenie Pana Romana Witkowskiego z SHK. Może mieć ono ścisły związek z planowanym rozpoczęciem ruchu turystycznego na linii Kętrzyn-Węgorzewo. "Hobbyści" poszukują książki kotłowej, względnie innych dokumentów parowozu "Śląsk" TKp 6041 (nr 5 z KWK im. "Powstańców Śląskich"), rok prod. 1961, Chrzanów.
Zgodnie z wcześniejszym info tendrzak ten miał być przeznaczony właśnie do obsługi ruchu do Węgorzewa. Widać, z braku tych papierów, występują jakieś problemy z dopuszczeniem do ruchu, ewentualnie remontem... Jeśli ktoś z czytelników forum dysponuje taką dokumentacją (ewentualnie wiedzą - gdzie ona może być ukryta), to może zgłosić się po nagrodę 8) i jednocześnie dopomóc pięknemu przedsięwzięciu - ratowaniu zagrożonej rozbiórką mazurskiej linii kolejowej.

Namiary na SHK 02-495 Wwa, ul. Orląt Lwowskich 38/61 tel. 0226674346
Kolejowy elementarz Warmii i Mazur! www.torowiskiem.prv.pl
skórek
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 06 paź 2005, 22:24
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: skórek »

Mam nadzieję , że jednak im się uda bo jak nie to możemy się pożegnać z następną linią która popłynie do Chin w formie złomu !!!!!
skórek
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 06 paź 2005, 22:24
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: skórek »

Może ktoś ma jakieś najnowsze wieści dotyczące tej linii ????
Czekam na nie z utęsknieniem i nie wyobrazam sobie likwidacji fizycznej tego połączenia.
.
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

Rozmawiałem w piątek z Panem Michałem Kremmerem. Są poważne problemy natury urzędniczej (gminy niby chcą przejąć linię, ale... właściwie nie chcą) oraz finansowej. Potrzebny jest poważny partner strategiczny z ... gotówką lub choćby z poręczeniem majątkowym.
Zatem na razie w całym przedsięwzięciu więcej jest "chciejstwa" niż konkretów. Ale będę się starał jak mogę, aby im pomóc. Pan Michał to fajny gość :!: I po polsku gada :D
L.L.
Awatar użytkownika
smopi
Osobowy
Posty: 51
Rejestracja: 27 paź 2005, 16:04
Lokalizacja: wawa
Kontakt:

Post autor: smopi »

ja byłem na stacji Węgorzewo we wtorek 2.05. Ładnie odmalowany jest napis od strony peronów a jeden z nich jest wypielony :)

szkoda że aby obejrzeć muzeum trzeba jechac do innego po przewodnika ale warto było :)

polecam!

P.S.

W czasie weekendu byłem też na kilku innych stacjach: Olszewo, Gołdap, Kruklanki. niebawem wrzucę.
Obrazek
Awatar użytkownika
krzysztoforek
Ekspres
Posty: 214
Rejestracja: 22 maja 2006, 14:04
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: krzysztoforek »

Co z reaktywacją linii?Wiadomo coś konkretnego.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ