Gdynia Główna dawniej

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Jeszcze kilka zdjęć znalezionych na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego

Obrazek
budowa nowego dworca widziana ze starego

Obrazek
dworzec letni

Obrazek
dworzec letni

Obrazek
dziedziniec dworcowy

Obrazek
restauracja dworcowa
renekk
Towos
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2007, 00:38

Post autor: renekk »

feyg pisze:Wydaje mi się że nastawnia została rozebrana przynajmniej 10 lat później niż około 1954 roku.
Masz rację, z archiwalnych rysunków wynika, że nastawnia w całości mieściła się w obrysie peronu, a tor 501 poprowadzono za jej tylną ścianą. Przez jakiś czas mógł więc funkcjonować krótszy od obecnego dwukrawędziowy peron SKM.
Załączniki
Rysunek pochodzi z projektu realizacyjnego z 1956 roku.
Rysunek pochodzi z projektu realizacyjnego z 1956 roku.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-okolice Gdyni głównej dwa zdjęcia fotografa dokumentującego powstawanie filmu Ścibora Rylskiego pt."Jutro Meksyk" z 1965 roku, na uwagę zasługuje szczególnie to drugie niezwiązane w żaden sposób z robotą dokumentalisty powstawania tego filmu -ja myślę ,że ów dokumentalista mógł mieć słabość do parowozowych "klimatów" a w tamtych latach (1965) Gdynia to było istne siedlisko wszelakich serii w tym Ty4(fotografie z Filmoteki Narodowej), może Ktoś zlokalizuje dokładnie te miejsca z tych dwóch fotografii, na pierwszej reżyser i operatorzy stoją na jakimś wiadukcie w tle na drugim planie "pod drutem" linia SKM i na trzecim planie towarowy na torze szlakowym , na drugiej fotografii Ty4-? z odchylaczami dymu Wagnera ( ciekawie zdekompletowanymi) i z tendrem 2'2'T32 myślę ,że na torze w kierunku Kościerzyny(punkami odniesienia co do miejsca ,z którego sfotografowano są barierka wiaduktu(?) i blok mieszkalny )Obrazek
Obrazek
-być może ,że ten towarowy to jest od tego Ty4( w tle dym lokomotywowy na tym łuku "pasujący" do tego składu)
Bodek
Pospieszny
Posty: 129
Rejestracja: 12 lip 2005, 14:57
Lokalizacja: Gdynia / Szczecin

Post autor: Bodek »

Obie foty wykonano w jednym miejscu, tj. na wiadukcie nad ulicą Podjazd (przedłużenie 10 Lutego).
Na pierwszym zdjęciu widać (w tle) wyjazd z Gdyni Głównej w kierunku południowym (charakterystyczny długi łuk).
Drugie zdjęcie wykonano z tego samego miejsca, tyle tylko że prostopadle do torów. Pokazuje ono wyjazd towara z Gdyni w kierunku Orłowa lub Kacka (trudno dociec). W tle wieżowiec stojący do dziś na Morskiej/Śląskiej oraz zalesione wzgórza dzielnicy Działki Leśne.
USAMORZĄDOWIĆ regionalne linie kolejowe!!!
http://infokolej.pl/viewtopic.php?p=62563#62563
Pozdrowienia z Pomorza!
B. Jędrzejewski
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Jakiś czas temu Archiwum Państwowe w Gdańsku zamieściło na swoim profilu na pewnym portalu społecznościowym takie to sympatyczne zdjęcie z Ty246 z 1962 roku...

Obrazek
Zdjęcie w większej rozdzielczości: http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-a ... 2128_o.jpg

A tak przy okazji linka zapodam:
http://historia.trojmiasto.pl/Historycz ... 67304.html
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-ten sympatyczny Teigrek ma o dwie skrajne cyferki za dużo :wink:
Mecenas
Osobowy
Posty: 68
Rejestracja: 24 wrz 2009, 13:26

Post autor: Mecenas »

Hmm.. miło się zrobiło widząc to zdjęcie. Pamiętam osobiście takie widoki z lat 80' kiedy "stacjonowałem" jako zuch niedaleko miejsca zrobienia tego zdjęcia w nieistniejącym już ośrodku. Chodziliśmy na okoliczną strzelnicę (zdjęcie chyba zrobione ze wzgórza nad strzelnicą) oraz na wieżę widokową na tym wzgórzu. Częstym widokiem były parowozy Ty2/42 ciągnące składy w kierunku Osowy. Widok zapierał dech w piersiach. Zawsze myślałem ze to mój ojciec jechał kopciuchem ale on stacjonował w Kościerzynie i tych rejonów nie obsługiwał. Widok ze zdjęcia wrył się glęboko w pamięć.
Jaco
Osobowy
Posty: 61
Rejestracja: 15 wrz 2005, 11:22
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Jaco »

hoart pisze:-ten sympatyczny Teigrek ma o dwie skrajne cyferki za dużo :wink:
Wg mnie to Ty4...
Jacek Jaco Chiżyński
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Zdjęcie występuje także jako element panoramy nr 2: http://www.easy.webtion.pl/pers/Apgv/gdynia62.html
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

na pierwszej fotografii z lat sześdziesiątych sygnalizacja jeszcze kształtowa dla szlaków głównych jak i SKM w tym dwa semafory wjazdowe jednocześnie dające sygnał wjazdu na główną z ograniczoną prędkością dla pociągu od strony Kościerzyny jak i dla pociągu od strony Gdańska, zresztą tarcza ostrzegawcza dla SKM jest też na "baczność" a żadnego pociągu nie widać ...
-znakomite fotografie
ODPOWIEDZ