Prostki - mała stacja z Wielką przeszłością...

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Post autor: fastcracker »

Nie wiem czemu w dodatku 4B CDOKP z 1990 stację Prostki określono jako otrzymującą materiały szczególnie niebezpieczne.
fox35
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 16 gru 2013, 08:25
Lokalizacja: Olsztyn

Prostki - mała stacja z Wielką przeszłością...

Post autor: fox35 »

Witam wszystkich. Jestem tu nowy chociaż od dawna przeglądam to forum. Co do pytania kolegi powyżej to zdarzyło mi się zwiedzić kiedyś te strony w wakacje (lata '85 do '88) i z tego co pamiętam w lesie za Prostkami znajdowała się tzw. wytwórnia chemiczna. Ze stacji Prostki wychodziła do niej bocznica , biegłą wzdłuż toru szlakowego do Ełku po jego prawej stronie za mostem na rzece Ełk odchodziła na wschód. Z rozmów z mieszkańcami Grajewa dowiedziałem się że produkowano tam wcześniej amunicję lub nawet broń chemiczną. W końcowym okresie poprzedniego ustroju produkowano już tylko (podobno) maski p/gaz. Na produkcję jakiejś broni wskazuje rozmieszczenie składów i magazynów które dodatkowo były obwałowane. Cały teren był strzeżony chyba przez straż przemysłową (byłem wtedy jeszcze dzieciakiem i wydaje mi się że na bramie stały jakieś dziadki ze strzelbami więc raczej wojsko to nie było). Pracownicy mieszkali na miejscu (stały tam jakieś bloki) pozostali dojeżdżali komunikacją którą zapewniał ZKM Grajewo. (tak tak za komuny w Grajewie były "empeki" chyba nawet 8 linii). Tak więc to by wyjaśniało ładunki niebezpieczne na stacji Prostki. Może ktoś zna więcej szczegółów z historii w.w. zakładu bo na necie jakoś nie można nic znaleźć poza paroma zdjęciami ogrodzenia. Pzdr.
Mario-C
Towarowy
Posty: 22
Rejestracja: 22 sty 2013, 18:20
Lokalizacja: Grajewo, D29-38

Post autor: Mario-C »

Witam. ZKM Grajewo też historia (na phototransie widziałem jedna sztuka jeździ aż miło) wraz z autosanami a mówisz bodajże o linii 8B. Tak teraz tam znajduje się tartak w raz paroma blokami oczywiście zamieszkałymi. pamiętam jeszcze w latach 90 odchodził tam jeszcze tor. bodaj 2 lata temu penetrowałem tą bocznicę, były ślady po mostkach ale i zdażały się ,,pourywane" nasypy. Na drodze dojazdowej do wytwórni nie ma już śladu po przejeździe kolejowym. Jak będę miał chwilę i transport przede wszystkim to postaram się porobić pare zdjątek jak to teraz wygląda. Pozdrawiam
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Post autor: fastcracker »

Dzięki wielkie za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ