Międzynarodowe połączenia kolejowe w Olsztynie

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Sebastian

Międzynarodowe połączenia kolejowe w Olsztynie

Post autor: Sebastian »

Czy kiedykolwiek kursował pociąg z Olsztyna do Odessy?Słyszałem,że taki pociąg jeździł jeszcze po drugiej wojnie światowej,ale chyba z Ełku?!
Ostatnio zmieniony 03 sty 2016, 14:49 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
daniel
Pospieszny
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2006, 20:46
Lokalizacja: Iława/Poznań

Post autor: daniel »

A jakie w ogóle pamiętacie połączenia międzynarodowe Olsztyna? Czy oprócz:

1)popspiesznego w rozkładzie 1989/90 Olsztyn Główny - Berlin Lichtenberg, o przedziwnej trasie przez Ilawę, Toruń, Bydgoszcz, Wierzchucin, Chojnice, Szczecienk, Runowo Pomorskie, Szczecin;

2) pospiesznego MARE BALTICUM Ełk - Mikołajki - Olsztyn - Elbląg - Gdynia - Koszalin - Szczecin - Berlin;

3) popsiesznego Grodno - Biełystok - Ełk - Korsze - Olsztyn - Elblag - Gdynia;

były w historii olsztynskiego węzła jeszcze jakieś połączenia sięgające poza granice naszego kraju????
Sebastian

Post autor: Sebastian »

daniel pisze:A jakie w ogóle pamiętacie połączenia międzynarodowe Olsztyna? Czy oprócz:

1)popspiesznego w rozkładzie 1989/90 Olsztyn Główny - Berlin Lichtenberg, o przedziwnej trasie przez Ilawę, Toruń, Bydgoszcz, Wierzchucin, Chojnice, Szczecienk, Runowo Pomorskie, Szczecin;

2) pospiesznego MARE BALTICUM Ełk - Mikołajki - Olsztyn - Elbląg - Gdynia - Koszalin - Szczecin - Berlin;

3) popsiesznego Grodno - Biełystok - Ełk - Korsze - Olsztyn - Elblag - Gdynia;

były w historii olsztynskiego węzła jeszcze jakieś połączenia sięgające poza granice naszego kraju????
Trudno tu jednoznacznie powiedzieć,ale te wagony,które jechały właśnie nie wiem czy z Ełku,czy z Olsztyna były gdzieś w trasie doczepiane do innego pociągu.A może funkcjonowało połączenie Kaliningrad-Odessa?Obecnie funkcjonują bezpośrednie połączenia kolejowe Kaliningradu z: Berlinem i Gdynią, Adlerem, Brześciem nad Bugiem, Charkowem, Czeliabińskiem, Homlem, Kijowem, Moskwą, Murmańskiem, Odessą, Symferopolem, Sankt Petersburgiem, większość przez Wilno i Mińsk.W tamtych czasach było ich na pewno więcej i jest to możliwe,że Mazury miały połączenie z Odessą.
XxX
Pospieszny
Posty: 166
Rejestracja: 19 lip 2005, 13:01
Lokalizacja: Ostróda

Post autor: XxX »

daniel pisze: 1)popspiesznego w rozkładzie 1989/90 Olsztyn Główny - Berlin Lichtenberg, o przedziwnej trasie przez Ilawę, Toruń, Bydgoszcz, Wierzchucin, Chojnice, Szczecienk, Runowo Pomorskie, Szczecin;
a on nie jechał z Kaliningradu ?? a może to jeszcze jakies inne połaczenie.
Awatar użytkownika
daniel
Pospieszny
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2006, 20:46
Lokalizacja: Iława/Poznań

Post autor: daniel »

XxX pisze:a on nie jechał z Kaliningradu ?? a może to jeszcze jakies inne połaczenie.

Pospieszny GEDANIA Kaliningrad - Berlin Lichtenberg jeździł linią nadbałtycką przez Trójmiasto w późniejszym okresie. Poza tym wtedy (89/90) chyba jeszcze przejście Braniewo/Mamonowo nie było czynne dla ruchu pasażerskiego.
Awatar użytkownika
KSICHU
Przyspieszony
Posty: 84
Rejestracja: 02 sty 2007, 21:39
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: KSICHU »

XxX pisze:a on nie jechał z Kaliningradu ?? a może to jeszcze jakies inne połaczenie.
To był na pewno pociąg relacji Olsztyn - Berlin Lichtenberg, kursował w sezonie letnim :grin:

Pozdrawiam

Krzysztof Werner
Dwa do przodu, trzy do tyłu...
Sebastian

Post autor: Sebastian »

Pospieszny Grodno-Gdynia Główna to chyba kursował przez Lapy,Ostrołękę,a nie jak kolega pisze przez Ełk :!:
Awatar użytkownika
daniel
Pospieszny
Posty: 104
Rejestracja: 15 kwie 2006, 20:46
Lokalizacja: Iława/Poznań

Post autor: daniel »

Sebastian pisze:Pospieszny Grodno-Gdynia Główna to chyba kursował przez Lapy,Ostrołękę,a nie jak kolega pisze przez Ełk

Przez Ostrołękę pociag ten kursował w rozkładzie 89/90 (w innych okresach nietety nie wiem,gdyż nie posiadam takich danych). Jednak w poźniejszym okresie, pod koniec jego żywota(chyba 1997 rok) przekierowano go przez Korsze.
Awatar użytkownika
Maro
Przyspieszony
Posty: 86
Rejestracja: 02 cze 2006, 15:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Maro »

Już w roku 1995 pociąg Grodno - Gdynia kursował przez Korsze, Ełk. Później skrócono jego relację do Kuźnicy Białostockiej. Jeszcze w 1992 roku jeźdźił przez Szczytno, Ostrołękę. Jadąc do Grodna, ze Szczytna wyjeżdżał równo o północy, a w Wielbarku nie zatrzymywał się!
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

W ramach ciekawostki - w rozkładzie jazdy 1994/1995 pociąg Grodno - Gdynia - Grodno kursował wg następującego rozkładu:


Grodno - Gdynia:
Grudno 9:40
Ełk 14:17/14:30
Korsze 15:57/16:09
Olsztyn Gł. 17:09/17:22
Gdynia Gł. 20:45

Gdynia - Grodno:
Gdynia o. 19:25
Olsztyn Gł. 22:57/23:07
Korsze 23:58/0:10
Ełk 1:49/2:24
Grodno 8:12
M.Szymański
Towos
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2007, 08:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: M.Szymański »

Maro pisze:... Jeszcze w 1992 roku jeźdźił przez Szczytno, Ostrołękę. Jadąc do Grodna, ze Szczytna wyjeżdżał równo o północy, a w Wielbarku nie zatrzymywał się!
W lipcu 1992 jechał już przez Korsze - wiem bo jechałem nim z Giżycka do Gdańska Oliwy :grin:
W maju 1992 była zmiana rozkładu i od tego czasu po dziś dzień mam około 14:30 bezpośredni pociąg z Giżycka do Gdańska. :grin:

Mam pytanie do Paweł_RN: czy jesteś pewny odjazdu z Ełku o 14:30 i przyjazdu do Korsz o 15:57? Mamy w końcu 99 km, 2 przystanki, krzyżowanie z osobowym Olsztyn-Ełk w Sterławkach Wielkich lub Giżycku no i trochę ograniczeń. Pamiętam wolno przejeżdżany odcinek Ełk-Woszczele no i zwolnienie na "kanałem" łączącym tzw. Mały Dejgun z Tajtami :?:
Kotłów parowych nie ma już na kolei, ale nadal
nie brak ich na statkach
Awatar użytkownika
Paweł Wagner
EuroCity
Posty: 455
Rejestracja: 16 maja 2005, 22:45
Kontakt:

Post autor: Paweł Wagner »

Tak, jestem pewien podanych godzin. W rozkładzie 94/95 kursował jeszcze jeden bezpośredni pociąg na trasie Ełk (- Korsze -) Gdynia, którego czas przejazdu na odcinku Ełk - Korsze jest porównywalny do tego z Grodna i wynosi 1 godz. 37 minut. Mowa o pospiesznym relacji Białystok - Szczecin.

Dla porównania, nawet dzisiaj, "najszybszy" pociąg na rzeczonym odcinku pokonuje go w czasie 1 godz. 38 min. Co ciekawe jest to pociąg osobowy (!) obsługiwany szynobusem. Ale już np. rekordzista POGORIA z Ełku "jedzie" (20 minut postoju w Giżycku) aż 40 minut dłużej od tejże osobówki.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Witam,

chciałem odgrzać ten temat, a dokładniej wątek dotyczący pociągu Gdynia - Grodno przez Szczytno, Ostrołękę.
M.Szymański pisze:
Maro pisze:... Jeszcze w 1992 roku jeźdźił przez Szczytno, Ostrołękę. Jadąc do Grodna, ze Szczytna wyjeżdżał równo o północy, a w Wielbarku nie zatrzymywał się!
W lipcu 1992 jechał już przez Korsze - wiem bo jechałem nim z Giżycka do Gdańska Oliwy :grin:
Pociąg ten w rozkładzie jazdy 28.05.1989 - 26.05.1990 kursował jako osobowy, zaś w rozkładzie jazdy 27.05.1990 - 30.05.1992 - jako pospieszny. W aktualizacji rozkładu jazdy 1990/1992, wydanej jako nowa "cegła" 1991/1992 (02.06.1991 - 30.05.1992), pociąg został wykazany już tylko na odcinku Olsztyn - Grodno - Olsztyn, przy czym na odcinku Białystok - Kuźnica jako osobowy. Czy należy traktować to jako błąd w druku, a w praktyce pociąg grodzieński do końca swojego kursowania wyruszał z Trójmiasta i tam docierał?

Dodam, że ostatnio umieściłem na Forum listę pociągów zawieszonych od połowy września 1991 r. (klik!) - wśród zawieszonych wymieniono również pociągi grodzieńskie na odcinku Gdynia - Białystok - Gdynia. To potwierdzałoby, że kursował przez Ostrołękę do połowy września 1991 r. w pełnej relacji.

Prośba do osób pamiętających ten pociąg o wyjaśnienie powyższych wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie,

Adam Dąbrowski
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
ODPOWIEDZ