Iłowo - stanowisko przestawcze

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Szyszymek
Towos
Posty: 32
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:42

Iłowo - stanowisko przestawcze

Post autor: Szyszymek »

Przeglądając ostatnie wydanie magazynu "Świat kolei" (5/2015) natrafiłem na niewielką ilustrację stanowiska przestawczego systemu Breidsprechera w Iłowie.

Breidsprecher był inżynierem na Kolei Malborsko-Mławskiej. Pod koniec XIX wieku eksperymentował on z automatycznym systemem przestawu wagonów z toru 1435 mm na 1524 mm. Udało mu się przekonać do swojego patentu zarządy kolejowe w Rosji i w Niemczech. Zaczęto budować w tych krajach wagony oparte na jego pomyśle.

Czy mógłby ktoś rozwinąć ten temat? Ciekawi mnie ten wynalazek i jego zastosowanie na stacji w Iłowie. Jak długo istniało stanowisko przestawcze systemu Breidsprechera w Iłowie?
tomek1989tadzik
Towos
Posty: 35
Rejestracja: 23 gru 2011, 12:56
Lokalizacja: soldau(działdowo)

Iłowo - stanowisko przestawcze

Post autor: tomek1989tadzik »

No jak by żył mój dziadek to ja bym go się spytał a tak to muszę się spytać mojego ojca chociaż mam jeszcze parę wujków którzy pracowali na kolei i ich stacją gł. było właśnie iłowo za parę dni napiszę co nie co o tym patencie na tej stacji.
Tomasz Krysman (Krysmann)
ksiezyc
Przyspieszony
Posty: 99
Rejestracja: 08 lut 2008, 12:52
Lokalizacja: Ciecierzyn
Kontakt:

Re: Iłowo - stanowisko przestawcze

Post autor: ksiezyc »

Szyszymek pisze: Jak długo istniało stanowisko przestawcze systemu Breidsprechera w Iłowie?
Pewnikiem do sierpnia 1914 r., później była Wielka Wojna i tor szeroki nigdy już nie zagościł w Iłowie (piszę z pamięci więc mogę się mylić). Z pewnością wagony kryte produkowano w Zakładach Putiłowskich w Sankt Petersburgu, platformy prawdopodobnie gdzieś w Niemczech.
Prawdopodobnie również w Iłowie był jedyny taki wynalazek.

Pozdrawiam serdecznie i wynalazkowo.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem, że na świecie jest tak wielu idiotów (C) Stanislaw Lem (1921-2006)
Pawada
Towarowy
Posty: 14
Rejestracja: 16 wrz 2009, 21:34

Re: Iłowo - stanowisko przestawcze

Post autor: Pawada »

Szyszymek pisze:Przeglądając ostatnie wydanie magazynu "Świat kolei" (5/2015) natrafiłem na niewielką ilustrację stanowiska przestawczego systemu Breidsprechera w Iłowie.
Mam pytanie- czy w tym przypadku nie jest to część druga tego artykułu? Pytam, bo nie mogę znaleźć tej ilustracji. Co to za ilustracja- zdjęcie, plan techniczny, rysunek?
ODPOWIEDZ