Historia ostrołęckiej infrastruktury kolejowej

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Gagarin323 »

Paweł mnie wywołał to też coś napiszę :)

Ostatnio mocno zgłębiłem się w historię D29-29. Udało mi się znaleźć kilka fajnych materiałów szczególnie w AAN w Warszawie, a myślę, że w AGAD też coś znajdę ciekawego. Warto dodać do tego co napisał Adam:

1. Mosty i wiadukty podobnie jak przestanki/stacje/mijanki tez miały zostać poddane ochronie w razie zagrożenia lub mobilizacji wojskowej. Szczególnie most kolejowy nad Bugiem w Wyszkowie.

2. Przetycz i Dalekie były stacjami, gdzie do wybuchu wojny przeładowywano drewno z wąskotorówek na normalny tor. Typowe stacyjki handlowe. Taka ciekawostka, w Przetyczy odsłonięty został stary peron, zapewne z czasów budowy tego punktu (1912 rok). Peron wzmocniony jest dość starymi podkładami i szynami. Na jednej szynie widnieje napis ?G. HUTTE 1886.

3. Jeśli chodzi o"Brzezienko". Historia tej bocznicy została wreszcie odkryta (a dzięki Albumowi Bocznic nie tylko historia tej bocznicy). Dziwi mnie tylko dlaczego w terenie nie ma nic, po za lekko poszerzonym nasypem na 29. W wolnym czasie podjadę w tamte okolice.

O Gierwatach/Narwi nie znalazłem dotąd ciekawych informacji, ale wszystko przed nami.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Gagarin323 pisze: Na jednej szynie widnieje napis ?G. HUTTE 1886.
Königshütte, obecnie Chorzów ?
Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Gagarin323 »

Myślę, że to G.H Hütte. Szyny z tej "Huty Dobrej Nadziei" można spotkać w wielu miejscach na D29-29, min. w Wyszkowie w magazynie na rampie czy przy rampie w Pasiekach (odciętej od torów stacji).
Awatar użytkownika
laczor
Pospieszny
Posty: 109
Rejestracja: 19 sty 2011, 20:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: laczor »

Gagarin323 pisze:3. Jeśli chodzi o"Brzezienko". Historia tej bocznicy została wreszcie odkryta (a dzięki Albumowi Bocznic nie tylko historia tej bocznicy). Dziwi mnie tylko dlaczego w terenie nie ma nic, po za lekko poszerzonym nasypem na 29.
O patrz, tyle dziesiątek razy byłem w tej okolicy a nie zwróciłem na to uwagi :wink:

Według albumu bocznica do żwirowni "Brzezienko" została rozebrana w 1933 r. Nie dotarliśmy jeszcze do informacji kiedy bocznica przestała być użytkowana, ale mogło to być równie dobrze wcześniej.
Dziś okolica jest niemalże w 100% pokryta polami uprawnymi. Przez tyle lat raczej może być ciężko doszukać się jakichś śladów, a szczególnie przy tak intensywnej działalności człowieka. Potocznie można powiedzieć, że wszystko już dawno zostało "zaorane".
Dlaczego bocznica została rozebrana? Na mój rozum było to po prostu wyczerpanie zasobów tego zakładu, co spowodowało, że bocznica stała się niepotrzebna. Raczej przy czynnej dobrze prosperującej żwirowni w tamtych czasach nikt by nie likwidował bocznicy która zapewniała sprawny transport surowca "w świat".

PS. Już za rok mamy 120-lecie linii kolejowej 29 :wink: Może do tej pory dowiemy się jeszcze innych ciekawych faktów z jej dziejów :smile:

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, 20:27 przez laczor, łącznie zmieniany 3 razy.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Może i tak, ale poprzednio napisałeś " ?G. HUTTE" a nie "G?. HUTTE", no więc usiłowałem odpowiedzieć na złe pytanie :lol:

Skądinąd gdzie była ta G.H Hütte ?
Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Gagarin323 »

Stellwerk, niestety czasem ciężko jest odczytać skróty na szynie. Szyny trzymają podkłady, które służą (chyba) jako krawędź ziemnego peronu. Jednak cała ta konstrukcja jest w beznadziejnym stanie i ma być rozebrana w ramach czyszczenia skrajni i pasa kolejowego. Niestety nie wiem gdzie była G.H Hütte.

laczor, co do informacji o szerszym nasypie oraz wykopie, posłużę się cieniowaną mapką przedstawiającą D29-29 w okolicach Pasiek - miejscu gdzie odchodziła bocznica do żwirowni.
Załączniki
maps.jpg
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

Ciekawe jest też, że chociaż bocznica należała do kolei, to jako użytkownik wpisany jest właściciel pobliskiego majątku Czernie. Wygląda też na to, że było tak już w momencie opracowania Albumu.

Z ciekawostek (typu: Przypadek? Nie sądzę...) znalezionych na temat bocznicy warto jeszcze wspomnieć o Przepisach o ruchu pociągów na zasadzie zgłoszeń z 1930 roku ;).
§ 19. Wyprawienie pociągu ze stacji na bocznicę z posterunkiem bocznicowym, wymaga wymiany następujących zgłoszeń pociągowych:
1) zapytania o wolną drogę, nadanego do stacji sąsiedniej i do posterunku bocznicowego;
2) zezwolenia drogi, najpierw od stacji sąsiedniej i następnie od posterunku bocznicowego;
3) zawiadomienia o odejściu, nadanego do stacji sąsiedniej i do posterunku bocznicowego;
4) zawiadomienia o przybyciu, nadanego do obydwóch stacyj przez posterunek bocznicowy po wejściu pociągu w pełnym składzie na bocznicę i zamknięciu zwrotnicy w torze głównym w kierunku tego toru.
Kolejność i brzmienie zgłoszeń pociągowych w wypadku powyższym będzie:
1. Droga pc 1287 na bocznicę Brzezienko?
2. a) odpowiedź stacji sąsiedniej:
Wolna pc 1287 na bocznicę Brzezienko.
b) odpowiedź posterunku bocznicowego:
Wolna pc 1287.
3. Pc 1287 na bocznicę Brzezienko od 9 m 12.
4 Pc 1287 tu 9 m 34.
§ 20. Wyprawienie pociągu z bocznicy do jednej ze stacyj sąsiednich, jak również chwilowy wyjazd jego poza ukres zwrotnicy bocznicowej toru głównego, wymaga otrzymania zezwolenia drogi od obydwóch stacyj sąsiednich, nadanego do posterunku bocznicowego i do stacji następnej, przyczem stacja, do której ma wyjść pociąg z bocznicy, może zezwolić na wolną drogę tylko po uprzedniem otrzymaniu zezwolenia od stacji wstecz położonej.
Kolejność i brzmienie zgłoszeń pociągowych przy wyprawianiu pociągu z bocznicy będzie:
1. Zapytanie posterunku bocznicowego Brzezienko do obydwóch stacyj sąsiednich:
Droga pc 1287 do Ostrołęki?
2. a) odpowiedź stacji Pasieki:
Wolna pc 1287 do Ostrołęki,
b) odpowiedź stacji Ostrołęka:
Wolna pc 1287.
3. Zawiadomienie o odejściu, nadane przez posterunek Brzezienko do obydwóch stacyj:
Pc 1287 do Ostrołęki od 14 m 7.
4. Zawiadomienie o przybyciu, nadane przez st. Ostrołęka do stacji Pasieki i posterunku Brzezienko:
Pc 1287 z Brzezienka tu 14 m 30.
Sam ślad po bocznicy najwyraźniej faktycznie zaorano. Pozostało chyba ukształtowanie terenu w miejscu odgałęzienia od toru szlakowego (Mapka na Geoportalu). [kolega Stellwerk mnie uprzedził ;)] Dalej może coś udałoby się znaleźć na terenie samej żwirowni (Mapka).
Awatar użytkownika
laczor
Pospieszny
Posty: 109
Rejestracja: 19 sty 2011, 20:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: laczor »

Tak. Dla potwierdzenia zapodam najprostszą mapkę google. TO jest miejsce odgałęzienia bocznicy. Paradoksalnie zjeździłem okoliczne dróżki i pola i nasypów nie znalazłem. Ale w to konkretne miejsce z bliska nie zajrzałem a to błąd :oops: Trzeba by będąc w okolicy zbadać, czy w tym charakterystycznym miejscu są jeszcze jakiekolwiek ślady. Być może ten "ogonek" widoczny na mapie satelitarnej to jedyna dziś pozostałość. Nie zdziwiłbym się gdyby tak było.

@2xm - wczoraj też natrafiłem na ten tekst i nie powiem bo zaciekawił mnie.
2xm pisze: Zawiadomienie o odejściu, nadane przez posterunek Brzezienko
To i posterunek tam był :shock: Ładne rzeczy :!:
Załączniki
brzezienko1.jpg
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

To i posterunek tam był :shock: Ładne rzeczy :!:
Pewnie gniazdo wtykowe na słupie ;).
§ 16. Dla umożliwienia zwolnienia szlaku w czasie postoju pociągu na bocznicy szlakowej, otwiera się przy odgałęzieniach torów bocznicowych posterunki telegraficzne, zwane posterunkami bocznicowemi. Posterunki bocznicowe mogą być czynne stale lub w pewnych okresach doby, w których odbywają się zajazdy pociągów na bocznice.
§ 17. O otwarciu i zamknięciu posterunku bocznicowego, dyżurny ruchu na tym posterunku nadaje adresowany do obydwóch stacyj sąsiednich telegram pociągowy według wzoru:
Posterunek (nazwa jego lub kilometr) otwarty, lub
Posterunek (nazwa jego lub kilometr) zamknięty.
§ 18. Posterunki bocznicowe przyjmują udział w wymianie zgłoszeń pociągowych, dotyczących tylko tych pociągów, które idą na bocznicę lub z niej odchodzą. O ruchu tych pociągów porozumienie powinno nastąpienie tylko pomiędzy sąsiedniemi stacjami, lecz i pomiędzy każdą z tych stapyj a posterunkiem bocznicowym.
Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Gagarin323 »

Zastanawia mnie jedna rzecz. W Atlasie Kolejowym Polski (http://www.atlaskolejowy.pl) przez pewien czas w wykazie punktów na D29-29 istniała - bocznica szlakowa między Pasiekiami a Goworowem. Teraz tej informacji nie ma. Szkoda bo podany był dokładny kilometraż na którym znajdowało się odgałęzienie. Ponad to były podane dane dotyczące budowy i likwidacji bocznicy. Niestety nie zdążyłem zapisać.

Tutaj bonusik - mapka z 1915 roku przedstawiająca w.w bocznicę.
Załączniki
1915.jpg
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Kilka fotografii dworca w Łochowie, głownie z lat 1980-81.

Zwracam uwage na "Semafory kryształowe" :roll: :mrgreen:
ksiezyc
Przyspieszony
Posty: 99
Rejestracja: 08 lut 2008, 12:52
Lokalizacja: Ciecierzyn
Kontakt:

Post autor: ksiezyc »

Gagarin323 pisze:Zastanawia mnie jedna rzecz. W Atlasie Kolejowym Polski (http://www.atlaskolejowy.pl) przez pewien czas w wykazie punktów na D29-29 istniała - bocznica szlakowa między Pasiekiami a Goworowem. Teraz tej informacji nie ma. Szkoda bo podany był dokładny kilometraż na którym znajdowało się odgałęzienie. Ponad to były podane dane dotyczące budowy i likwidacji bocznicy. Niestety nie zdążyłem zapisać.
Wuala.

Pozdrawiam serdecznie i francusko.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Załączniki
Brzezienko.jpg
rubryki.jpg
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie podejrzewałem, że na świecie jest tak wielu idiotów (C) Stanislaw Lem (1921-2006)
Awatar użytkownika
Gagarin323
Osobowy
Posty: 73
Rejestracja: 02 cze 2012, 20:32
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Gagarin323 »

ksiezyc, wielkie dzięki :)
ODPOWIEDZ