Co to jest?

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Łukasz W.
Towos
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2010, 19:21
Lokalizacja: Olecko/Olsztyn

Co to jest?

Post autor: Łukasz W. »

Chciałbym zapytać szanownych forumowiczów do czego służyły takie obiekty jak ten, na poniższym zdjęciu? Takie okrągłą betonowe płyty na słupach zauważyłem na wielu stacjach, występują w bardzo różnych miejscach i były/są w różny sposób wykorzystywane (jeśli znajdowały się na peronach to widziałem je w roli siedzenia, kwietnika). Ta, z Olecka znajduje się przy północnej nastawni, z dala od peronów. Kilka razy przeszukiwałem internet, ale nic na ten temat nie znalazłem...

Obrazek
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co to jest?

Post autor: lyck »

Dawno temu, gdy jeszcze miałem więcej czasu, też interesowały mnie te dziwne budowle.
Wiele wskazuje na to że są to schrony przeciwodłamkowe (Splitterschutzbunker) lub schrony służące do ochrony przeciwpożarowej pobliskiego budynku w razie nalotów lotniczych (Brandwachenstände). Praktyczny brak informacji na ich temat wynika z lokalnego charakteru, jakoś poza Prusami Wschodnimi nie przyjął się taki kształt, a zagłada prowincji sprawiła, że większość światków lub budujących podobne schrony albo nie przeżyła, albo nie była zainteresowana spisaniem wspomnień ze wstydliwych czasów. Stąd ta informacyjna dziura.
Być może coś na ich temat jest w tym opracowaniu:
http://www.libreka.de/9783613027480/FC# ... FnZT1GQw==

Za to czas budowy tych mini-bunkrów jest dość łatwy do określenia: intensywna rozbudowa wszelkich umocnień na terenie Prus miała miejsce przez cały 1944 rok, a już szczególnie latem.
Łukasz W.
Towos
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2010, 19:21
Lokalizacja: Olecko/Olsztyn

Post autor: Łukasz W. »

Dziękuję za informacje, ale osobiście wątpię, że były to schrony. Wiem, że takie same obiekty są jeszcze na przystanku Olecko Małe, gdzie nie ma i chyba nie było dworca, oraz w Kowalach Oleckich. Nie sądzę, że ktoś planował bombardować te stacje. Poza tym, jeśli założyć, że to schrony, to mogły mogły służyć co najwyżej do ochrony z góry - nie widać pod spodem żadnego zagłębienia.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Łukasz W. pisze:nie widać pod spodem żadnego zagłębienia.
Zasypali??
Łukasz W.
Towos
Posty: 25
Rejestracja: 20 maja 2010, 19:21
Lokalizacja: Olecko/Olsztyn

Post autor: Łukasz W. »

Wątpię, nie ma żadnej podmurówki, słupy są po prostu wkopane w ziemię. Ten w Olecku znajduje się przy byłej nastawni wykonawczej, natomiast te w Olecku Małym i w Kowalach Oleckich są przy peronach.
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Może to tylko podstawy do ustawienia tam owych schronów. Pytanie czy ustawienia ich faktycznie doszło...
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr Janik »

Dawno temu, gdy jeszcze miałem więcej czasu
Dobrze, że tu pobrzmiewa wyłącznie chłodna konstatacja, bez cienia histerii - to budujące. Temat już się pojawił - u nas, tzn. tutaj oraz na forum o nazwie... majtel? marmel? może kartel?, gdzie w dziale 'Skala 1:1' nosił tytuł 'Zagadki infrastruktury' i też nie przyniósł rozstrzygnięcia ale na pewno dodatkowy materiał zdjęciowy. Zagłębienia (studnie) pod płytami nie podlegają kwestii, dodatkowe pytanie dotyczy ich pierwotnej głębokości.
Ekhm... cała nadzieja w zmianie pokoleniowej. :idea: Ale też w indywidualnych skłonnościach (np. lęk przed wyszukiwarką kompensowany ufnością w szpadel).
Freien Strecken für freien Menschen!
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Piotr Janik pisze: Temat już się pojawił - u nas, tzn. tutaj oraz na forum o nazwie... majtel? marmel? może kartel?, gdzie w dziale 'Skala 1:1' nosił tytuł 'Zagadki infrastruktury'
http://www.forum.martel.pl/viewtopic.php?t=6037
Ale jest dostępny tylko dla, za przeproszeniem, członków (tegoż forum)
ODPOWIEDZ