Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Post autor: Leszek Lewiński »

Szanowni Forumowicze,
Rozpocząłem przygotowania do budowy makiety odcinka linii kolejowej Mareza - Kwidzyn w km 0,3 - 0,6 z mostem na rzece Liwa i estakadą nad ul. Drzymały.
Mam już mapę sytuacyjną z lat 60-tych. Mam kilka fotografii. Niebawem dokonam stosownych oględzin i pomiarów w terenie.
Ale wiedząc, że zagląda tu wielu kolejowych historyków i archiwistów, zapytam Was: czy ktoś posiada jakieś materiały dotyczące tego tematu? Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na rysunkach mostu i wiaduktu (estakady), ale także na fotografiach (szczególnie tych starszych).
W modelu chcę stylizować na lata 60-te XX wieku.
Bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
plan.pdf
(29,09 KiB) Pobrany 625 razy
L.L.
Stellwerk

Re: Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Post autor: Stellwerk »

Leszek Lewiński pisze:z mostem na rzece Liwa
W książce Pokropińskiego "Koleje wąskotorowe Polski północnej" jest fotografia tego mostu (i cały rozdział na temat tej kolei).
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Re: Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Post autor: Leszek Lewiński »

Stellwerk pisze:W książce Pokropińskiego (...) jest fotografia tego mostu (i cały rozdział na temat tej kolei).
Tak, wiem. Książkę oczywiście mam.
Z fotografii tej nie da się, niestety, odczytac szczegółów konstrukcji, a co do całego rozdziału... No, cóż, nie za bardzo wierzę w to, co pisze Pan Pokropiński.
Tym niemniej za wskazówki - bardzo dziękuję.
L.L.
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Re: Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Post autor: Leszek Lewiński »

Stellwerk pisze:W książce Pokropińskiego (...) jest fotografia tego mostu (i cały rozdział na temat tej kolei).
Tak, wiem. Książkę oczywiście mam.
Z fotografii tej nie da się, niestety, odczytac szczegółów konstrukcji, a co do całego rozdziału... No, cóż, nie za bardzo wierzę w to, co pisze Pan Pokropiński.
Tym niemniej za wskazówki - bardzo dziękuję.
L.L.
Hamburger
Pospieszny
Posty: 168
Rejestracja: 07 lip 2008, 10:02

Post autor: Hamburger »

Załączam dość kiepskiej jakości zdjęcie z Eisenbahn-Kurier Special 52 (1999 r.)
Załączniki
kwidzyn 001.jpg
nowmir
Osobowy
Posty: 70
Rejestracja: 24 paź 2006, 08:31
Lokalizacja: Kwidzyn

Post autor: nowmir »

Widok z katedralnej wieży.
Załączniki
Mareza - Kwidzyn Wąskotorowy (2012).jpg
Awatar użytkownika
Marcin Przegiętka
Pospieszny
Posty: 155
Rejestracja: 10 lip 2006, 14:53
Lokalizacja: Warszawa / Toruń

Re: Wąskotorowa linia kolejowa Mareza - Kwidzyn

Post autor: Marcin Przegiętka »

Leszek Lewiński pisze:czy ktoś posiada jakieś materiały dotyczące tego tematu? Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na rysunkach mostu i wiaduktu (estakady), ale także na fotografiach (szczególnie tych starszych).
Dzień dobry Panie Leszku,
Warto zajrzeć do Archiwum Państwowego w Gdańsku - w aktach Naczelnego Prezydium Prus Zachodnich (Oberpräsidium der Provinz Westpreussen in Danzig 1808-1940) jest teczka o takim tytule:

sygnatura: 10/7/0/192
tytuł i daty: Kleinbahnen im Kreise Marienwerder 1897-1918

Poza tym można sprawdzić w aktach Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku, które są w oddziale w Gdyni gdańskiego archiwum, ale pewnie to Pan już zna. Nie pamiętam, czy jest tam dokumentacja dotycząca kolejki kwidzyńskiej, która nie podlegała bezpośrednio EBD Danzig, ale dyrekcja sprawowała zapewne nad nią nadzór techniczny.
Pozdrawiam,
Marcin

"Podróż pociągiem skraca czas przejazdu koleją."
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

nowmir pisze:Widok z katedralnej wieży.
Dzięki. Ta fotka bardzo mi pomogła!
Marcin Przegiętka pisze:Warto zajrzeć do Archiwum Państwowego w Gdańsku (...) Poza tym można sprawdzić w aktach Dyrekcji Kolejowej w Gdańsku, które są w oddziale w Gdyni gdańskiego archiwum
Tak, te namiary już dostałem od Lyck'a.
Szkopuł w tym, że grzebanie w aktach AP wymaga sporo czasu. Będę musiał go wygospodarowac. Ale to już raczej w nowym roku.
Jeszcze raz DZIĘKUJĘ.
L.L.
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Z dekadę temu przeglądałem niektóre teczki. Generalnie nie liczyłbym na jakąkolwiek dokumentację techniczną, ale cuda się zdarzają. Z tego co pamiętam najciekawszy (i najłatwiejszy w lekturze) był zbiór wycinków prasowych o budowie kolejki...
kanita
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2014, 07:28

Post autor: kanita »

Serdeczne dzięki za sprostowanie. Nie jestem znawcą tematu. Na zdjęciu widać wyraźnie pustą podstawę bramki. Zdjęcie może pochodzić z 1915. Być może bramka została zniszczona w czasie działań wojennych? Czy fragment kratownicy, który widać na zdjęciu może pochodzić z konstrukcji bramki?
kanita
Awatar użytkownika
feyg
Ekspres
Posty: 247
Rejestracja: 18 gru 2006, 18:29
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: feyg »

Uprzejmie donoszę że user Kanita to bot a rzekomo jego post post to kopia postu Dzejdzeja z wątku o Orzyszu
ODPOWIEDZ