Fotografie taboru z Olsztyna

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

-w albumie pt."Parowozy"Tomasza Roszaka (właśnie)jest kilka fotografii z MD Olsztyn w tym panorama MD jeszcze z parowozami i jeszcze bez drutu i z kształtami - koniecznie ! = druga książka o kolei http://search.babylon.com/imageres.php? ... bsrc=HP_ss
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Dzięki za te informacje. Na pewno je wykorzystam. Znajdę te książki, choćby do obejrzenia. A co to jest MD?
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

za czasów zbliżającego się końca ery kopciuchów w służbie trakcji na PKP określenie parowozowni a już lokomotywowni , M-Mechaniczne D-Depo- spolonizowany obcy zwrot to wiem od pewnej osoby kompetentnej a skąd to się wzięło - ta osoba nie wiedziała - czyli nie wiem , choć paru kolejnych adekwatnych osób się pytałem - lecz niestety bez rezultatu wiedzy- może tym razem na łamach tego forum ktoś definitywnie to wyjaśni..
SP42-056
Towarowy
Posty: 19
Rejestracja: 06 sty 2012, 20:25
Lokalizacja: D29-218 km75

Post autor: SP42-056 »

MD pochodzi od francuskiego mécanique dépôt. Nie pamiętam z kąd sę dowiedziałem, możliwe, że wyczytane gdzieś w sieci.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Jesli już ma być po francusku, to "dépôt mécanique". Ale nie mogę znależć źródła które by używało takiej nazwy.
Awatar użytkownika
2xM
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 10 wrz 2008, 23:36
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: 2xM »

Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

A więc nie ma co nad tym dłużej debatować. Skrót wziął się z czasów kolei Warszawsko-Wiedeńskiej od rosyjskiego mechaniczieskoje depo. Służył wtedy do szybkiego telegrafowania. Dziękuję Kolegom za pomoc.
hoart
EuroCity
Posty: 460
Rejestracja: 13 wrz 2008, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: hoart »

- mnie zastanawia co było przyczyną powołania tego określenia "MD" ( jak ja pamiętam) w okresie połowy lat siedemdziesiątych do połowy(?) lat osiemdziesiątych ,-określenia oficjalnego a nieżargonowego ( przyp. MD) przynależności jednostek trakcyjnych do danych miejsc - skrót "Lok " ( Lokomotywownia) - i obok nazwa miasta czy miejscowości -przecież jest wystarczająco zrozumiale informujący "co i gdzie " - odpowiedż pewnie jest w branżowych dokumentach ustawowych
jacekZ
Towos
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: jacekZ »

W skrótach telegraficznych na PKP używanych nie tylko w telegrafii M oznaczało służbę mechaniczną(trakcji). MD lokomotywownia a Md to jej naczelnik. Stosowanie skrótu MD lub Lok. albo Lokom. było podyktowane zwyczajami miejscowymi czyli kto miał więcej cierpliwości przy wycinaniu szablonu.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

jacekZ pisze: MD lokomotywownia a Md to jej naczelnik
Telegraf miał tylko duże litery, wiec rozróżnienia miedzy MD i Md nie mogło być.
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Post autor: M.Jarząbek »

Telegraf to miał tylko kropki i kreski - w zależności od czasu przyciśnięcia klucza. Natomiast tylko duże litery były na dalekopisach starszego typu, z wąską papierową podklejaną taśmą a tylko małe literki były na dalekopisach arkuszowych nowszego typu.
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

M.Jarząbek pisze:Telegraf to miał tylko kropki i kreski - w zależności od czasu przyciśnięcia klucza..
Tak, miał kropki i kreski, które zależały od czasu itp. Ale nie było oddzielnych kombinacji wyż. wym. kropek i kresek które by rozrózniały duże i małe litery,
Wszystko ci trzeba tak łopatologicznie tłumaczyć?
M.Jarząbek
Osobowy
Posty: 74
Rejestracja: 31 lip 2007, 12:03

Post autor: M.Jarząbek »

Mnie nie trzeba tłumaczyć - to Ty chciałeś się popisać ale nie wyszło gdyż palnąłeś głupstwo. Na drugi raz troszkę zastanowienia.
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Dla zobrazowania powyższej dyskusji - poniżej przykładowe telegramy: starszy z 1959 r.) z dużą czcionką i nowszy (z 1975 r. ) z małą czcionką - gdzie użyto skrótów MD i md.
Załączniki
telegram 1975 r..jpg
telegram 1959 r..jpg
ODPOWIEDZ