Dworzec Główny przed 1945r.

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Jakie mają państwo oczekiwania w związku z przyszłością dworca głównego w Olsztynie?

Wyburzyć i odtworzyć wygląd dworca sprzed 1945r.
7
44%
Przebudować budynek tworząc w nim nowoczesne centrum handlowe
5
31%
Pozostawić stan obecny odświeżając elewacje i wnętrze
4
25%
Pozostawić bez zmian
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 16

Lucarch
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, 12:08

Dworzec Główny przed 1945r.

Post autor: Lucarch »

Witam serdecznie! Nazywam się Łukasz, jestem nowum użytkownikiem forum. Koleją podróżuję i interesuję się od najmłodszych lat w związku z bogatą tradycją rodzinną ;)

Ostatnimi czasy natknąłem się na liczne komentarze w sieci oraz na samym dworcu dotyczące przebudowy dworca zachodniego oraz planów przebudowy dworca głównego, z których wynika, że społeczność Olsztyna jest przywiązana do "starej" architektury miasta i sprzeciwia się w mniejszym bądź większym stopniu planom przebudowy owych obiektów zaproponowanych przez PKP. Ludziom podoba się dworzec z pocztówek. Osobiscie zetknąłem się z opiniami podróżnycj, że fajnie byłoby odtworzyć te budynki. Stare dworce to piękne dworce, niepowtarzalny klimat i pierwsze wrażenie dla turystów.
Nadszedł dla mnie czas wyboru tematu pracy dyplomowej. Zainteresowany tematem kolejnictwa i mentalnym przywiązaniem chcę na podstawie zdjęć, starych pocztówek i innych dostępnych mi materiałów odtworzyć wygląd i zaprojektować budynek dworca głównego w nawiązaniu do pierwotnego kształtu i architektury.
Zdaję sobię sprawę, że projekt pozostanie w sferze marzeń w związku choćby nawet sprawami czysto finansowymi czy obecną zabudową otaczającą dworzec - pomijając inne aspekty. Istnieje również druga opcja - wykonanie rewitalizacji obiektu i terenu przyległego. Istnieją conajmniej dwa (jeśli więcej, proszę o informację?) projekty przebudowy dworca głównego. Chciałbym zaproproponować coś ze swojej strony, przeciwstawić się współczesnemu pojęciu budowania i przebudowy obiektów niegdyś będących wizytówką a dziś odstraszających. Chcę pokazać, że można projektować zgodnie z opinią mieszkańców miasta i użytkowników dworca.

Przechodząc do sedna. Potrzebuję jak już wcześniej wspominałem jak najwięcej zdjęć i innych materiałów, opisów starego dworca sprzed 1945r. Przydatne byłyby dla mnie informacje, gdzie mógłbym się zwrócić w celu uzyskania informacji o dworcu - lokalni historycy, miłośnicy, może jakieś archiwa? Z góry dziękuję za wszelkie materiały, pozdrawiam, Łukasz
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Ciekawe, że chcesz zrobić dworzec jeszcze wcześniejszy niż ja. Ale ten sprzed 1945 to chyba ten sam co stał do 1971. Jakieś plany powinny być do odnalezienia w archiwum państwowym w Olsztynie. Szukam wszystkiego o dworcu po 1971 r. Jeśli masz cokolwiek, prywatne zdjęcie z choćby fragmentem dworca, albo pocztówkę z tego okresu, daj mi znać, proszę.
Lucarch
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, 12:08

Post autor: Lucarch »

Czytałem Pański wątek, jednak niestety, nie posiadam materiałów Pana interesujących. Być może w domu się coś znajdzie, ale zweryfikuję to dopiero za 2-3 tygodnie, gdy będę miał taką możliwość.
Dworzec stał po wojnie, jednak został przebudowany. Poniżej zamieszczam wygląd dworca sprzed 1945r. Niestety, w internecie jest zbyt mało materiałów, na podstawie których możliwe byłoby wykonanie projektu architektonicznego. Ujęcia przedstawiają frontową elewację. Nie mam pojęcia jak wyglądały pozostałe. Tak samo z wnętrzem dworca. Czy ktoś z użytkowników forum pamięta czasy dworca - oczywiście po przebudowie? Takie materiały też się przydadzą. Ucieszyłbym się nawet z prostego szkicu wykonanego na kartce odręcznie z orientacyjnym układem pomieszczeń. Opisu, wspomnień. Potrzebuję jak najwięcej danych, dlatego jeszcze raz proszę o cokolwiek.
Widzę również, że wyświetleń wątku jest kilkadziesiąt, a głosów w ankiecie tylko 2. Zapraszam serdecznie do udziału. To dla Państwa tylko jeden klik, a dla mnie ważna informacja.
Załączniki
60033162-418C-037B-E1D8-7F11FCB44EDB.jpg
Allenstein_Bahnhof.JPG
bahnhof.jpg
gda000010762_1.jpg
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

Może pózniej coś jeszcze wynajdę :wink:
Załączniki
b07064941a784cc0med.jpg
album_13[1].jpg
121062[1].jpg
22436_YdYIq2sSWH7LEZ9FFsNEBR[1].gif
24878_dCiN1ZwrFwJTfF7rRG_rpt[1].gif
24883_7A7qyMDD4yenSUsFTZpBUo[1].gif
24932_bjpYxRdgCpZpMYeugQLHYS[1].gif
26141_pqmb8v3YIIEIpoPkgd8VKi[1].gif
26142_OZRjM5WE_eLbc0XVUyuelI[1].gif
Awatar użytkownika
Terebesz68
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2012, 14:25

Post autor: Terebesz68 »

Witam serdecznie i na dzień dobry gratuluję Koledze pomysłu i odwagi, których mi zabrakło, gdy w roku 1993 wybierałem temat swojej pracy dyplomowej na PG (ostatecznie zrobiłem projekt rozbudowy dworca we Wrzeszczu). Inna sprawa, że w tamtych czasach dostęp do poniemieckiej ikonografii był znacznie gorszy, niż obecnie.
Olsztyński dworzec jest bliski memu sercu, gdyż dzieciństwo i młodość spędziłem w jego okolicy, niestety starego budynku nie pamiętam, byłem za mały.
Parę być może pomocnych sugestii:
- duża przebudowa dworca miała miejsce pod koniec lat 30, nie znam precyzyjnej daty, ale na pewno jeszcze przed wojną. Pojawiły się wówczas wysokie dachy, wieża zegarowa i otynkowano elewację. Taki dworzec uległ częściowemu spaleniu po "wyzwoleniu" i bez większych zmian został odbudowany. Co ciekawe, zachowano przy tym sporo oryginalnego detalu - pamiętam elewację frontową podczas rozbiórki i zaskakujący widok ozdobnych płycin z rozetami poniżej okien parteru, stolarka też musiała być oryginalna.
- warto przejrzeć "Stawkę większą niż życie" - w którymś odcinku pojawia się wnętrze dworca.
- istotną pomocą w wymiarowaniu i odtwarzaniu fragmentów bez dokumentacji jest to, że dworzec zbudowany był według projektu typowego. Podobne budynki w niezłym stanie zachowania mamy np. w Ostródzie i Starogardzie Gd.
Życzę powodzenia i będę śledził wątek, jak znajdę jeszcze jakieś materiały, podeślę z przyjemnością :grin:
Załączniki
a043.jpg
i tu też
(8,18 KiB) Pobrany 10345 razy
a044.jpg
tu jeszcze stan oryginalny
(11,59 KiB) Pobrany 10345 razy
a045.jpg
dworzec po przebudowie
(10,45 KiB) Pobrany 10345 razy
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

Jeszcze to znalazłem. Co do wnętrz to nie mogę ich znalezć i chyba szybko nie znajdę. Kiedyś tylko widziałem na Ebayu wnętrze dworca, ale niestety nie zarchiwizowałem :cry:
Oczywiście to zdjęcie teraz po kliknięciu już nie ma tych kratek :grin:
Załączniki
img016.jpg
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

Jak chcesz zdjęcia w powiększeniu to wejdz tutaj bo większość zdjęć jest z tej strony. Tylko musisz sobie poszukać zdjęć dworca bo tam są różne http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/su ... xte.text#1
tropiciel
Towarowy
Posty: 3
Rejestracja: 27 paź 2008, 21:46

Post autor: tropiciel »

z wnętrza znalazłem tylko jedno zdjęcie pokoju w hotelu dworcowym
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/su ... i&id=26614
Załączniki
dworzec Olsztyn.gif
Awatar użytkownika
Terebesz68
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2012, 14:25

Post autor: Terebesz68 »

Ale zwróćcie uwagę, Panowie, że nie jest to wnętrze dworca. Bahnhofshotel to był taki duży budynek w stylu Art Deco po drugiej stronie ulicy - po wojnie mieściły się w nim biura i chyba przychodnia, a obok w obskurnej budzie było... kino Dworcowe! Czy ktoś pamięta kino Dworcowe?
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Poniżej dwa zdjęcia dotyczące dworca i okolic (najprawdopodobniej z okresu jego przebudowy) oraz jedno z nieistniejacego kina Dworcowego - znalezione jakiś czas temu w internecie - chyba na forum o Olsztynie.
A kino Dworcowe pamiętam doskonale. Często tam chodziłem na filmy. Pamiętam, że był nietypowy układ siedzeń. Ekran był stosunkowo blisko pierwszego rzędu, kolejne rzędy były niżej (co czasami uniemożliwiało wręcz oglądanie). Jednak było coś za coś. Bilety w pierwszych 4 rzędach były tańsze.Od piatego rzędu pochylenie było już właściwe (do góry) i tutaj mozna było normalnie oglądać. Ilość miejsc chyba nie przekraczała 200.
Załączniki
Kino Dworcowe.jpg
0000001-11.JPG
0000001-2.JPG
Awatar użytkownika
Terebesz68
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2012, 14:25

Post autor: Terebesz68 »

Mam nadzieję, że Autor tego wątku nie będzie miał żalu za zaśmiecanie, ale mam jeszcze parę ujęć z okolic dworca i pozwolę sobie je tu załączyć. Po poprzednim wpisie kol. bastarda uświadomiłem sobie, że da się odtworzyć przeciwległą pierzeję ul. Partyzantów i ogarnęła mnie obsesyjna myśl wykonania dioramy, oczywiście z tramwajem.
Załączniki
Trochę dalsza okolica - wiadukt Al. Wojska Polskiego. Tę stalową konstrukcję jeszcze pamiętam, jej otynkowane przyczółki dźwigały do niedawna żelbetowe przęsła z lat 70. Kamienica w głębi przy ul. Curie - Skłodowskiej nie przetrwała wojny.
Trochę dalsza okolica - wiadukt Al. Wojska Polskiego. Tę stalową konstrukcję jeszcze pamiętam, jej otynkowane przyczółki dźwigały do niedawna żelbetowe przęsła z lat 70. Kamienica w głębi przy ul. Curie - Skłodowskiej nie przetrwała wojny.
Widok z wiaduktu w kierunku dworca. W głębi wieża ciśnień pierwszej parowozowni, jeszcze nie tak dawno stała...
Widok z wiaduktu w kierunku dworca. W głębi wieża ciśnień pierwszej parowozowni, jeszcze nie tak dawno stała...
Budynek poczty obok dworca, przed I wojną światową. Obecna poczta ma identyczny rzut, może zawierać w sobie relikty tego budynku.
Budynek poczty obok dworca, przed I wojną światową. Obecna poczta ma identyczny rzut, może zawierać w sobie relikty tego budynku.
Wspomniany Hotel Dworcowy od frontu. Jego tyły widać na fot. 0000001-11 bastarda.
Wspomniany Hotel Dworcowy od frontu. Jego tyły widać na fot. 0000001-11 bastarda.
Początek ul. Lubelskiej (obecnie stoi tu skrzydło dworca PKS). Willa po prawej miała adres przy ul. Kościuszki.
Początek ul. Lubelskiej (obecnie stoi tu skrzydło dworca PKS). Willa po prawej miała adres przy ul. Kościuszki.
Lucarch
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, 12:08

Post autor: Lucarch »

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem i za tyle załączonych obrazów. Oczywiście, że się nie obrażę za fotografie okolicy dworca. Odtworzenie obrazu otoczenia poszerza moje myślenie, stwarza możliwość przeniesienia się choćby na chwilę do minionych czasów i daje szersze wyobrażenie całej okolicy dworca. Niezmiernie cieszę się, gdyż właśnie o takie z życia wzięte historie mi chodziło (czasy dzieciństwa, wypady do kina). Panowie, Terebesz68 i bastard, serdecznie dziękuję za dzielenie się swoimi wspomnieniami. komel11, tropiciel, dziękuję za załączniki. To wszystko bardzo mi się przyda.
Wiem już, że odcinek 7. "Stawki większej niż życie" zawiera obrazy dworca, właśnie znalazłem go na stronie pewnego gryzonia ;) Podejrzewam, że jest tam kilka scen, ale być może nie wystarczająco ukazujących wnętrze. Zerknę na to mając cały odcinek. Rezerwuję wolny dzień, by wybrać się do Ostródy w celu szukania wskazówek, zrobienia zdjęć.

Czy istnieją książki na temat początków kolejnictwa na terenach Allenstein? Znają Państwo takie pozycje? Albumy, kroniki. Jeśli znacie Państwo kawałek historii związanej z miejscem dworca, również zachęcam do podzielenia się.

Jest mi niezmiernie miło w związku z zainteresowaniem tematem. Zauważyłem, że Pan Terebesz68 specjalnie zarejestrował się na forum, by uczestniczyć w wątku. Poczułem jeszcze większą odpowiedzialność za doprowadzenie do skutku tego projektu, gdy przeczytałem, że Pan również miał podobne plany co do pracy dyplomowej. W nadchodzącym tygodniu idę na spotkanie z prowadzącym w celu omówienia szczegółów i przedstawienia zebranych informacji. To dopiero początek, a już czuję, jak wciąga mnie temat. Dobrej nocy
Awatar użytkownika
Terebesz68
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2012, 14:25

Post autor: Terebesz68 »

Miło, że mogłem pomóc. Szczerze mówiąc, usiłowałem zarejestrować na tym Foru już jakiś czas temu, ale zawsze coś było nie tak z loginem i zapytanie kol. Lucarch'a zmusiło mnie do rejestracji na nowo.
Z wydawnictw książkowych polecam absolutny niezbędnik: Siegfried Bufe: Eisenbahnen in West- und Ostpreussen. Po polsku Andrzej Rzempołuch: Architektura i urbanistyka Olsztyna (choć tam o samym dworcu niewiele, ale daje kontekst historyczno - urbanistyczny).
Załączniki
Taka panoramka mi się skleiła wczoraj w nocy
Taka panoramka mi się skleiła wczoraj w nocy
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

Jeszcze mozna polecić album Pana Bętkowskiego "Olsztyn jakiego nie znacie" z widokówkami dawnego Olsztyna tam też jest parę znanych pocztówek dworca z opisami. Ale też są przedwojenne plany miasta i można zobaczyć jak wówczas był usytuowany dworzec. Są dwa wydania. 1 to 2003 r., 2 to 2010 r. Ten drugi lepszy bo tam jest plan z niemieckich lat 40 tych. I chyba zadziałała cenzura wojskowa bo okolice dworca jak i koszary to białe plamy :mrgreen:
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Z książek polecałbym następujące pozycje:
1. Stanisław Piechocki - "Dzieje Olsztyńskich Ulic"
2. Stanisław Piechocki - "Olsztyn Magiczny"
W obu książkach jest rozdział poświęcony dworcowi i początkom kolei w Olsztynie. W pierwszej pozycji jest opisana cała ulica Partyzantów (przed wojną ul. Dworcowa).
3. "Szkice Olsztyńskie" - praca zbiorowa pod redakcją Janusza Jasińskiego - jest kilka stron historycznych
4. Stanisław Piechocki - "Olsztyn Styczeń 1945 - Portret Miasta"
5. "Olsztyńskie Korzenie - Rok 1945"
w poz. 3-5 nie jest tego dużo, jednak więcej nie ma w innych książkach. Przynajmniej ja się nie spotkałem.
Niestety nie ma oddzielnej publikacji książkowej traktującej wyłącznie o historii kolei w Olsztynie.
ODPOWIEDZ