Dworzec Główny przed 1945r.

Historia dróg żelaznych;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

Jakie mają państwo oczekiwania w związku z przyszłością dworca głównego w Olsztynie?

Wyburzyć i odtworzyć wygląd dworca sprzed 1945r.
7
44%
Przebudować budynek tworząc w nim nowoczesne centrum handlowe
5
31%
Pozostawić stan obecny odświeżając elewacje i wnętrze
4
25%
Pozostawić bez zmian
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 16

bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Dodam jeszcze fragmenty trzech planów Olsztyna z przełomu XIX i XX wieku, pokazujących dworzec i przyległy teren.
Załączniki
Olsztyn - plan miasta - 1913 r..jpg
Olsztyn - plan miasta - 1904 r..jpg
Olsztyn - plan miasta - 1892 r..jpg
tomwoj777
Towarowy
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwie 2012, 10:03

Post autor: tomwoj777 »

Witam
Mam pytanie trochę z innej beczki. Jestem też oprócz kolejowej miłośnikiem komunikacji miejskiej, czyli tramwaje, trolejbusy.
Otóż bastard dodał wycinek planu Olsztyna przy PKP z 1913r. Czy jest też do dostania obejrzenia ten plan w całości (ewentualnie za dopłatą). Jest tam wykreślone bardzo dokładnie układ szyn tramwajowych, mijanki itp. Sam też kreślę mapkę i będę w szczegółach nanosił torowisko i przystanki w Olsztynie dawnej linii tramwajowej i trolejbusowej...... A chcę by było to jak należy wykreślone.
Ja natomiast pochodzę z Jeleniej Góry...
Tak więc czekam na pomoc.....
Awatar użytkownika
komel11
Towarowy
Posty: 17
Rejestracja: 29 mar 2010, 14:20
Lokalizacja: Dobre Miasto/Olsztyn

Post autor: komel11 »

No to tak :grin: Ja tych mapek nie mam, ale są one w "Olsztyn jakiego nie znacie", Rafał Bętkowski, rok wydania 2003 i 2010. Jest to album z widokówkami dawnego Olsztyna, na końcu są też mapy. Może gdzieś w bibliotece u ciebie będzie do dostania na miejscu. Lepszy jest ten z 2010 r. bo i więcej mapek i widokówek.
Ale teraz daje ci linki do dwóch artykułów jego autorstwa w miesięczniku "Debata" o tramwajach i trolejbusach w Olsztynie. Są tam też zdjęcia, jest bilet z prostym schematem lini tramwajowych i trolejbusowych. Artykuły te są na samym końcu.
http://www.debata.olsztyn.pl/images/sto ... a%2028.pdf
http://www.debata.olsztyn.pl/images/sto ... a%2029.pdf
Warto też poczytać przypisy :smile:
Daję ci też link do mapy dawnych Prus Wschodnich. Tam szukaj miasta Allenstein(Olsztyn). Jak będziesz klikał w to miejsce to mapa będzie coraz bardziej szczegółowa, tak szczegółowa, że zobaczysz linie tramwajowe. Mapa na moje oko jest z okresu mniej więcej I wojny światowej.
http://www.bildarchiv-ostpreussen.de/cg ... gi?lang=pl
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Zaciekawiły mnie zdjęcia zamieszczone przez Bastarda jako że dotyczą interesującego mnie momentu historii dworca. Zamieszczam schematyczny plan rozmieszczenia budynków widocznych na zdjęciach oraz przybliżony wygląd miejsca powstały przez sklejenie fotografii. Nie były zrobione z tego samego miejsca. Fotograf przesunął się i skierował aparat pod tym samym kątem do ulicy, dlatego całkiem nieźle do siebie pasują. Czy była wtedy tam poczta i jak wyglądała, ani co było koło niej, nie wiem, ale umieściłem ją według współczesnego położenia. Widoczne tu przedwojenne budynki mieszkalne zapewne zostały usunięte jednocześnie z hotelem i kinem około roku 1979.
Załączniki
otoczenie dworca w latach 70-tych.PNG
Stellwerk

Post autor: Stellwerk »

Zdjęcie dworca z lat 1937 - 1938, może ci się przyda...
Awatar użytkownika
Terebesz68
Towarowy
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2012, 14:25

Post autor: Terebesz68 »

Poczta stała tu gdzie obecnie od lat 50., tylko była niższa o jedno piętro i miała płaskie dachy.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: Rainy31 »

Dzięki dla Stellwerka za wynalezienie świetnej przedwojennej fotki. Jednak mnie interesuje dworzec stojący obecnie, konkretnie lata 70-te i 80-te. W tym dziale o dworcu przedwojennym trochę przez przypadek się odezwałem, bo Bastard zamieścił zdjęcia budynków, które przez prawie 10 lat otaczały dworzec obecny.
Dzięki, Terebeszu, za wyjaśnienie odnośnie budynku poczty. Jeśli ktoś ma zdjęcia otoczenia dworca z lat 70-tych i 80-tych, proszę o przekazanie mi informacji, bo jak piszę w dziale "Dworzec Główny w Olsztynie" odtwarzam to miejsce komputerowo. Ale proszę o prywatną korespondencję, jeśli nie dotyczy samego dworca, albo o zamieszczanie postów w tamtym dziale, bo ten jest o starym dworcu.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

dworzec po odbudowie

Post autor: Rainy31 »

Na "fotosiku" jeszcze niedawno było zdjęcie przedwojennego dworca po powojennej odbudowie. Nie udało się ściągnąć obrazu w pełnej rozdzielczości ze względu na jakieś prace na tamtym portalu. Nie mam też żadnych danych o osobie, do której to zdjęcie należało, a więc nie sposób dowiedzieć się czegokolwiek o przedstawionej sytuacji.

Obrazek
Lucarch
Towarowy
Posty: 13
Rejestracja: 29 lut 2012, 12:08

Post autor: Lucarch »

Dziękuję za pomoc! Bez Was nie uzbierałbym tylu przydatnych informacji lub byłoby mi o wiele trudniej :)
ODPOWIEDZ