Budowa obiektu w skali H0

Informacje na temat działań modelarzy kolejowych z Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Budowa obiektu w skali H0

Post autor: Sebastian Marszał »

Czy są jacyś chętni aby napisać w tym wątku o budowie obiektu w skali H0??
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Postanowiłem opisać jak zabrać się za budowę oraz waloryzację budynku firmy Auhagen nr 11 411 Oschatz.

Na początku parę wskazówek:
1. Pamiętajmy o tym aby nie od razu brać się za trudny obiekt bo możemy coś zepsuć a to jednak są rzeczy kosztowne.
2. Wycinajmy a nie wyłamujmy kawałki budowli aby nie uszkodzić szczegółów budowli.
3. Przydatne narzędzia to : skalpel, obcęgi do cięcia, pilnik, podkładka do cięcia i klej.

Zacznijmy od obejrzenia naszego kupionego modelu. W pudełku znajduje się pełno wytłoczek instrukcja, elementy papierowego wnętrza, koperta z listowiem, oraz folia na okna.
Załączniki
Pudełko, w którym znajduje się modle budynku zostanie on wyposażony we wnętrze oraz oświetlenie
Pudełko, w którym znajduje się modle budynku zostanie on wyposażony we wnętrze oraz oświetlenie
Tak wyglądają ściany przygotowane do montażu w bryłę budynku.
Tak wyglądają ściany przygotowane do montażu w bryłę budynku.
Wycięcie i dopasowanie drobnych elementów jest bardzo ważne przed sklejeniem. Czasem trzeba coś przeszlifować i podciąć. Potem dopiero przyklejamy. Ja do klejenia elementów plastikowych używam kleju firmy Humbrol w tubce tylko dla wygody przelany został d
Wycięcie i dopasowanie drobnych elementów jest bardzo ważne przed sklejeniem. Czasem trzeba coś przeszlifować i podciąć. Potem dopiero przyklejamy. Ja do klejenia elementów plastikowych używam kleju firmy Humbrol w tubce tylko dla wygody przelany został d
Budynek został wyposażony w dwa rodzaje wykończenia jedna wersja to czerwona a druga to żółta. Przedstawione elementy które należy wkleić w wolne miejsca na elewacji ściany. Są to ozdobne łuki i gzymsy.
Budynek został wyposażony w dwa rodzaje wykończenia jedna wersja to czerwona a druga to żółta. Przedstawione elementy które należy wkleić w wolne miejsca na elewacji ściany. Są to ozdobne łuki i gzymsy.
Tak wygląda zawartość pudełka z wytłoczkami, które będzie trzeba złożyć w całość
Tak wygląda zawartość pudełka z wytłoczkami, które będzie trzeba złożyć w całość
mgr inż. Sebastian Marszał
Zbigniew Łęgowski
Osobowy
Posty: 72
Rejestracja: 28 lis 2004, 13:29
Lokalizacja: Terespol Pomorski

Post autor: Zbigniew Łęgowski »

Więc, podglądam wątek i kibicuję :smile:
Awatar użytkownika
Anrep
Pospieszny
Posty: 193
Rejestracja: 03 lis 2005, 20:42

Post autor: Anrep »

Czy gdzieś u nas jest podobny (bliźniaczy) obiekt?
ruszyła maszyna po szynach ospale
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Bliźniaczego to nie widziałem ale może gdzieś i jest. Odpowiada mi jego wykonanie Auhagen robi bardzo ładnie odwzorowane cegły nie są przeskalowane, a w modelarstwie to się bardzo liczy.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Na razie prace nad nastawnią wstrzymane z braku czasu. Znalazło się parę chwil na wykończenie już rozpoczętych budowli i tak przedstawiam na poniższych zdjęciach budynki:
1. Budynek gospodarczy gdzie mieści się magazyn oraz składziki - producent Auhagen nr 11389. Budynek mam w nie których pomieszczeniach zrobione wnętrze i tak np widoczna jest kupka siana, węgiel i przewrócona taczka.
2. Budynek Dróżnika - Auhagen 11382 - u mnie pełni rolę nastawni wykonawczej. Wnętrze budynku jest podświetlane szafa na dokumenty, biurko, ława nastawcza, aparat blokowy, piec koza i (będzie krzesełko).
Załączniki
DSC00069.JPG
DSC00068.JPG
DSC00063.JPG
DSC00071.JPG
DSC00067.JPG
DSC00064.JPG
DSC00062.JPG
DSC00060.JPG
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Po długiej przerwie zacząłem robić dalej budynek nastawni. Sklejone zostały ściany, na których wcześniej były przyklejone łuki i cegły. Po sklejeniu wybrałem okna, które zostały zaślepiłem (tylne i przednie prawe-inne niż oryginał). Następnie cały budynek został pomalowany rozcieńczoną jasnoszarą farbą Humbrol 126 aby nadać charakterystyczny wygląd fugi. Nadmiar farby, któy pozostał na cegle ścierałem patyczkami do uszu. Po wyschnięciu farby za pomocą patyczka nanosiłem farbę Humbrol Matt 100-ceglasty na cegły tak aby nie zamalować cegły. Dzięki temu otrzymałem ładną cegłę i fugę. Pozostało tylko pobrudzić budynek oraz cegły. Poniżej kilka zdjęć budynku.
Załączniki
Pomalowane cegły kolorem ceglastym
Pomalowane cegły kolorem ceglastym
Zamalowane  fugi bez pociągnięcia farbą ceglastą - widoczne szare cegły.
Zamalowane fugi bez pociągnięcia farbą ceglastą - widoczne szare cegły.
Pomalowane na kolor ceglasty oraz fugi jasnoszare.
Pomalowane na kolor ceglasty oraz fugi jasnoszare.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Budynek nastawni został wyposażony w okna oraz część drzwi i dach. elementy muru pruskiego trzeba teraz pomalować na kolor brązowy i wyposażyć nastawnie we wnętrze i podświetlenie. W zestawie nie ma komina więc taki komin wykonałem z elementów dołączonych do zestawu. Teraz jeszcze trzeba nanieść na budynek ślady eksploatacji i wpływy warunków atmosferycznych. Poniżej kilka zdjęć budynku.
Załączniki
P2140203.jpg
P2140202.jpg
P2140201.jpg
mgr inż. Sebastian Marszał
ODPOWIEDZ