KMK Olsztyn rozpoczął budowę kolejnych segmentów makiety

Informacje na temat działań modelarzy kolejowych z Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

KMK Olsztyn rozpoczął budowę kolejnych segmentów makiety

Post autor: Sebastian Marszał »

Wspólnie siłami Kolegów:
Arka,
Przemka „Petrzask”
i Sebastiana „Sdre”
Rozpoczęliśmy budowę pięciu kolejnych segmentów makiety modułowej. Projekt skrzynek został wykonany przez Pana Leszka Lewińskiego. Obecnie zostały wykonane skrzynki,(niebawem zostaną zamieszczone zdjęcia) teraz trzeba przystąpić do wykonywania rzeźby terenu. Dziś z Kolegą Przemkiem wybraliśmy się na pomiary wiaduktu w Cerkiewniku, który będzie odwzorowany na naszych modułach – (foty za kilka dni).
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Zdjęcia modułow
Obrazek
Obrazek
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

UWAGA!!! Trzeba się wziąc za budowę modułów łuku gdyż jak stwierdził Pan Leszek http://www.forum.martel.pl/viewtopic.ph ... &start=420
nic się niedzieje na pomorzu i mazurach. Zadaje więc pytanie gdzie bedzie lepiej
a) Przewieśc je do wieży
b) U mojej Mamy w kinie
Palanuje jakies prace 29 maja ci co nie jada na Parowozowy Show.
mgr inż. Sebastian Marszał
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

:D
L.L.
Przemek
Ekspres
Posty: 218
Rejestracja: 02 paź 2004, 09:55
Lokalizacja: Dobre Miasto

Post autor: Przemek »

Na zebraniu "nibywalnym" ustaliliśmy, że moduły z kina przewieziemy do wierzy, gdzie będzie można prowadzić jakieś systemtyczne i regularne prace, także z udziałem najmłodszych członków klubu.
Ze swej strony proponuję, żeby na w/w modułach zawrzeć jak najwięcej elementów krajobrazu charakterystycznych dla kolei nadzalewowej. Jest to chyba najciekwsza linia związana z naszym regionem, godna tego żeby mieć swoje odwzorowanie w skali HO. :D
pozdrawiam,
Przemek Trzaskowski
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dnia 2 maja 2006 roku moduły opuściły Kino "Kopernik" w Olsztynie gdzie były przechowywane i udały się w podróż do Wieży KMK Olsztyn.Zostały one zmontowane w całość oraz zamontowano profile przejściowe LL na skrajnych skrzynkach.Zgadzam się z Przemkiem, co do krajobrazu.Na jednym z modułów zostanie umieszczony wykonany(na dzień dzisiejszy w 90%) wiadukt, który jest wzorowany na wiadukcie w Cerkiewniku. Natomiast dwa moduły skrajne oraz dwa wewnętrzne są do dyspozycji i można na nich umieścić wybrany krajobraz. Jednak tu powiem, że trzeba mieć na względzie,że istniejący przekop, w którym usytuowany jest wiadukt ciągnie za sobą zrobieni niedużego nasypu (ziemie trzeba było gdzieś wywalić).
W SOBOTĘ CHCEMY SIĘ SPOTKAĆ WCZEŚNIEJ ABY ROBIĆ DALEJ MAKIETĘ propozycja godzinowa - 13:30.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

W dniu dzisiejszym spotkaliśmy się w wieży izaczeliśmy dalej naszą pracę nad modułami.Kolega Przemek pomógł wyzanczyć łuk o promieniu 2000mm a potem sprawdził to kolega Tomek.Reszte co robiliśmy widać na fotkach mam nadzieje że się podobają.Za tydzień dalsza część roboty ale już mnie nie bedzie :( (bede tylko wspierał mailami i telefonicznie)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Czeka nas tych co robią najgorsza praca - układanie toru na przechyłce:)Dziś został ułożony jeden flex
mgr inż. Sebastian Marszał
Martel

Post autor: Martel »

Widzę, że mój pomysł na wypoziomowanie torowiska wprowadziliście u siebie :)
Ja niestety nie mam metra szyny ale dociskam to poprzez belkę drewnianą o znacznych wymiarach przykręcając ją na śróby rzymskie do stołu na którym jest moduł. Przed położeniem toru podtorze wystaje około 1 mm ponad profil ale gdy przykleję tor cyjanoakrylem i zawikoluję i następnie poddam całość (łącznie z torem) prasie tor jest wypoziomowany i nie ma obawy, że kiedyś coś się zapadnie. To co miałoby się poddać zostało sprasowane.

PS: nie obawiacie sie, że styropian pełniący rolę podtorza może w przyszłości sprawiać problemy ?

PS2: jak tam modernizacja elektryki na Waszych istniejących modułach ?
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

A elektrykę to ja bym zrobił ale niewiem gdzie są moduły i nie robie:( Jak bedziemy tu robic to odrazu się tam zrobi i bedzie oki :)
PS Szyna to eksponat muzealnyz roku 1882 :)
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Jutro od godziny 9:00 planujemy z Kolegą Tomkiem robić dalej makiete( tory i jak dobrze pójdzie to rzeźbę terenu) chcących pomóc i mających czas zapraszam do wieży
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dziś z Tomkiem zrobiliśmy jedna z najgorszych rzeczy czyli ułożyliśmy tor - ma małe górki i dołki le zreszto to klaibahn wiec nie może tor leże idealnie równo jak na Cemce do głupio bedzie wyglądać. Teraz przed nami kształtowanie terenu i wypełnianie wikolem
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Troche spożnione fotki ale narazie nic nie robimy wiec tylko foto dodam.To wiadukt, który zrobiłem sam ale nie jest on jeszcze skończony brakuje bariek.Jest to taki jak w Cerkiewniku.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
mgr inż. Sebastian Marszał
Martel

Post autor: Martel »

Dlaczego w taki sposób kable sa przylutowane do szyn ?
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Tak bo był one grube z tego powodu wzielismy i lutowaliśmy na boki (ale pod szyna na nie z boku) i potem zamaskuje sie tłuczniem i zieleniną.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 09:08 przez Sebastian Marszał, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dziś kolejne prace wysypanie makiety tłuczniem (narazie jeden moduł) 10cm zgodnie z normą LL natomiast dalej tłuczeń firmy POLAK.No i dodatkowo Przemek przywiózł ostatni moduł i mogłem dokleić drewienka pod gniazda zasilania.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2006, 09:06 przez Sebastian Marszał, łącznie zmieniany 1 raz.
mgr inż. Sebastian Marszał
ODPOWIEDZ