KMK Olsztyn rozpoczął budowę kolejnych segmentów makiety

Informacje na temat działań modelarzy kolejowych z Warmińsko - Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei w Olsztynie;

Moderator: Sebastian Marszał

Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Obrazek
Obrazek
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Reaktywacja modułów

Post autor: Sebastian Marszał »

Zostały przerwane prace nad budową modułów gdyż tor był źle ułożony, źle zrobiona podsypka więc dalsza budowa nie miała sensu i w zeszłym roku zerwaliśmy tor oraz styropian z modułów. Skrzynki przeleżały cały rok i nikt się nimi nie interesował.

W lipcu stwierdziłem, że jednak przydał by się kawałek szlaku choćby po to aby połączyć stację Kadyny - Przemka z inną stacją. Wziąłem sprawy w swoje ręce i zabrałem się do pracy skręciłem moduły razem wypoziomowałem porobiłem pomiary i zacząłem budowę.
Zostały ułożone listwy drewniane a na nich przechyłka a dziś montowałem tor oraz elektrykę. Kolejnym etapem będzie kształtowanie terenu, a potem przyklejenie toru cyjanoakrylatem, następnie wikolowanie i podsypkowanie - czyli zabawa w Plassera.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Dziś odbyły się kolejne prace nad modułami.
Rozkręciłem je i zabrałem się za montowanie elektryki. Jak wiadomo makieta ma spełniać wymogi Polskiej Makiety Modułowej stąd jest budowana według normy. Cała magistrala zasilająca mam być wykonana przewodem 1,5mm² - to zostało dziś zrobione. Moduły są już przejezdne bo potem skręciłem je ze sobą połączyłem przewody ze sobą - bo jeszcze nie są zamontowane gniazda i wtyki XLR Canon, dokonam tego w przeciągu kilku dni.
Kilka zdjęć makiety
Załączniki
Widok na 5 modułów
Widok na 5 modułów
Próby lokomotywy z wagonem platformą
Próby lokomotywy z wagonem platformą
Podczas prób lokomotywą 101 Metropolitan
Podczas prób lokomotywą 101 Metropolitan
Widok na moduły
Widok na moduły
Łączenie obydwu modułów - tor jest jeszcze nie rozcięty.
Łączenie obydwu modułów - tor jest jeszcze nie rozcięty.
Moduł nr 2
Moduł nr 2
Moduł nr 1 oraz widoczne przewody do zasilania torowiska
Moduł nr 1 oraz widoczne przewody do zasilania torowiska
mgr inż. Sebastian Marszał
Leszek Lewiński
EuroCity
Posty: 425
Rejestracja: 24 wrz 2004, 20:13
Lokalizacja: Reda

Post autor: Leszek Lewiński »

Sebastian Marszał pisze:Moduły...
W kwestii formalnej:
MODUŁ jest tutaj JEDEN, za to SEGMENTÓW aż 5.
L.L.
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Panie Leszku dziękuję za uwagę zawsze się myliłem ale teraz już nie będę :smile:

Prace posuwają się powoli do przodu dwa segmenty uzyskały już podsypkę i zgodnie z tym co mówi Norma Makiety Modułowej przy profilu przejściowym jest to posypka Heki, a dalej wykorzystałem tłuczeń firmy Polak. Trzy segmenty otrzymały już styropian, a na jednym wykonana został już rzeźba terenu, a wczoraj przystąpiłem do wyklejania zieleni.
Załączniki
Segment z profilem przejściowym. Na niebiesko zamalowane tereny przygotowane pod wylanie wody.
Segment z profilem przejściowym. Na niebiesko zamalowane tereny przygotowane pod wylanie wody.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Po dłuższej przerwie napiszę co zostało wykonane. Segment prawy z profilem LL 250mm jest już zazieleniony, czeka tylko na wylanie wody, zamontowanie pomostu, i ludzików. Segment następny jest wyklejony gazetą pomalowaną na biało, ma wypodsypkowany tor i dziś nakleiłem trochę trzciny teraz trzeba zazieleniać. Natomiast trzy kolejne segmenty posiadają już rzeźbę terenu wykonaną ze styropianu i styroduru pozostało tylko wypodsypkowanie i zielenienie. Po weekendzie zrobię kilka fotek.
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Obecnie moduł (5 segmentów) jest na wykończeniu, a pokazanie już w pełni planowane jest na targach Hobby w Poznaniu w październiku 2010r.
mgr inż. Sebastian Marszał
ODPOWIEDZ