Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Uporządkowany zbiór archiwalnych rozkładów jazdy pociągów pasażerskich i towarowych wraz dodatkami;

Moderator: kuba_mk

Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: Rainy31 »

Niniejszym chcę się odwdzięczyć wszystkim, którzy mi pomagali i pomagają w moich dociekaniach. Dlatego informuję, że zeskanowałem instrukcję R11 o rozkładzie jazdy pociągów, wydanie 2 wg stanu na dzień 31 lipca 1979 r. Aby nie obciążać serwera forum dałem ją na chomikuj http://chomikuj.pl/Rainy31 Zeskanowany plik jest w folderze dokumenty. Jeżeli będzie tam napis "Nie ma plików w tym folderze", to dotyczy on innego folderu.

Co zawiera R 11? Oprócz przepisów normujących wydawanie wszelkich kolejowych rozkładów jazdy są tam wzory służbowych rozkładów i dodatków do nich, wykres ruchu pociągów na trasie Lębork-Gdynia-Gdańsk-Tczew ważny od dnia 27 maja 1979 r. oraz arkusz IVD ze ściennego rozkładu z liniami Nasielsk-Toruń, Toruń-Grudziądz-Malbork, Kornatowo-Chełmno, Prabuty-Kwidzyn, Jabłonowo Pom.-Prabuty
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: fastcracker »

R11 z 1979 to zaktualizowana wersja z 1960. To co się rzuca w oczy to wielkość załączników: w wydaniu z 1960 są to dwie płachty formatu A2, inny wykres ruchu, a mianowicie Warszawa Otwock.
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: Rainy31 »

Faktycznie, ze skanów trudno odczytać wymiary. Uzupełniam, że dla R11 z roku 1979 rozmiar kartki to:
20,04 cm x 14,5 cm
Wzór rozkładu ściennego dwa razy większy.
Wzór wykresu ruchu pociągów (łącznica: Tczew-Zajączkowo Tczewskie + linia: Tczew-Gdańsk- Lębork):
45,8 cm x 32,4 cm
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: fastcracker »

Ale i tak fajnie, że wrzuciłeś, bo "moja" R 11 jest bez poprawek.
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: fastcracker »

Numeracja zeszytów służbowych/wewnętrznych rozkładów jazdy
do 1956 do 1968 aktualnie
1 Warszawa Warszawa Warszawa
2 Lublin Lublin Lublin
3 Kraków Kraków Kraków
4 Katowice Katowice Katowice/Sosnowiec
5 Łódź Olsztyn Gdańsk
6 Wrocław Wrocław Wrocław
7 Poznań Poznań Poznań
8 Szczecin Szczecin Szczecin
9 Gdańsk Gdańsk
10 Olsztyn

Źródła Instrukcje R17 1948
R11 1960
R11 1978
Pierwsza cyfra była rzymska do 1989 potem arabska druga trzecia - arabska czasem na czwartym miejscu litera
Cyfry 00-19 , 60 Pasażerskie
15, 65 Turystyczne
20-29 70-75 Towarowe
30-50 Mieszane
80 Lokomotywy luzem
90-99 Obcych przewoźników
Litery
A B C Kolejne tomy
K Zdawcze
L Lokomotywy luzem
O Opole zeszyt 617O
W Wrocław zeszyt 617W
Z zastępczy rozkład jazdy lub korekta
od 2010 nie ma zasad i tak np zeszyt 103 oznacza PKP CARGO Warszawa a przez lata oznaczał pasażerskie do Terespola
Awatar użytkownika
Rainy31
Pospieszny
Posty: 162
Rejestracja: 17 lip 2010, 01:49
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: Rainy31 »

Na koncie Rainy31 na serwisie "Chomikuj" zamieściłem instrukcję o rozkładach jazdy pociągów R51 obowiązującą od 1 stycznia 1952.

http://chomikuj.pl/Rainy31/Dokumenty

Są to zdjęcia z egzemplarza w bibliotece Ministerstwa Komunikacji. Niestety dwie strony przeoczyłem. Kilka załączników dołączonych luzem do książeczki posiada naturalną wielkość. Lepiej byłoby je zatem zeskanować, a tak czytelność szczegółów jest niewielka. Jakość psują też zniekształcenia perspektywiczne.

Oprócz wykresów ruchu w instrukcji znajduje się arkusz IV E ściennego rozkładu z lata 1951 r. Skopiowałem we fragmentach.

Na "Chomikuj" dostaje się tygodniowo 50 MB do darmowego ściągania. Ten plik ma 41,3 MB.
fastcracker
Pospieszny
Posty: 116
Rejestracja: 25 gru 2011, 20:59
Lokalizacja: koło łodzi

Re: Instrukcje o rozkładzie jazdy pociągów

Post autor: fastcracker »

Spokojnie, materiał zawsze można poprawić. Natomiast do łączenia fragmentów obrazów w jeden obraz służy np. program ArcSoft Scan-n-Stitch Deluxe.
ODPOWIEDZ