Dworzec w Olsztynku

Uporządkowany zbiór dokumentów archiwalnych dotyczących sieci kolejowej na Warmii, Mazurach i pozostałych ziemiach byłych Prus Wschodnich;

Moderator: bastard

passaluc26
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2014, 18:12

Dworzec w Olsztynku

Post autor: passaluc26 »

Poszukuję w związku z przygotowywaniem publikacji o międzywojennej architekturze Prus Wschodnich danych dotyczących zabudowań nowego dworca zbudowanego około 1939 r. w Olsztynku. Interesuje mnie w pierwszym rzędzie architektura i wystrój wnętrz - chodzi mi o wiarygodne źródło zawierające takie informacje (także zdjęcia), które będzie można zacytować/powołać się w publikacji. Jak wiadomo budynek dworca uzyskał reprezentacyjną formę i skalę ze względu na jego rolę w obsłudze przyjezdnych odwiedzających pomnik tannenberski. Istotną funkcję pełnił też plac przed dworcem otoczony jednolitą zabudową, mający na swej osi drogę prowadzącą do pomnika. Będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu źródeł dotyczących architektury dworca, ale też np. jego projektanta.
Awatar użytkownika
lyck
InterCity
Posty: 340
Rejestracja: 15 paź 2004, 22:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dworzec w Olsztynku

Post autor: lyck »

passaluc26 pisze:Poszukuję w związku z przygotowywaniem publikacji o międzywojennej architekturze Prus Wschodnich danych dotyczących zabudowań nowego dworca zbudowanego około 1939 r. w Olsztynku. Interesuje mnie w pierwszym rzędzie architektura i wystrój wnętrz - chodzi mi o wiarygodne źródło zawierające takie informacje (także zdjęcia), które będzie można zacytować/powołać się w publikacji. Jak wiadomo budynek dworca uzyskał reprezentacyjną formę i skalę ze względu na jego rolę w obsłudze przyjezdnych odwiedzających pomnik tannenberski. Istotną funkcję pełnił też plac przed dworcem otoczony jednolitą zabudową, mający na swej osi drogę prowadzącą do pomnika. Będę wdzięczny za pomoc w ustaleniu źródeł dotyczących architektury dworca, ale też np. jego projektanta.
"Die Reichsbahn" Heft 38/39, 18-25 September 1940, str. 389-397, duży artykuł z licznymi zdjęciami, też rzut budynku i plan otoczenia.
passaluc26
Towarowy
Posty: 2
Rejestracja: 24 lis 2014, 18:12

Post autor: passaluc26 »

O to mi właśnie chodziło. Wiedziałem, że ktoś pomoże!
Dziękuje serdecznie!
ODPOWIEDZ