Dyskusje o Regulaminie Forum Dyskusyjnego WMTMK Olsztyn

Uwagi dotyczące Forum dyskusyjnego WMTMK Olsztyn;

Moderatorzy: Sebastian Marszał, bastard

malgos
Osobowy
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2005, 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: malgos »

Piotr Janik pisze:Mod, czy mógłbyś porzucić szczurzo-strusią taktykę


Wycięłam, a i owszem bo co sobą reprezentuje poniższy, wyrzucony post?
OK, pogadajmy o Bipach.

Jak nazywa się zdeklasowana Bipa ? Oczywiście: Cipa
Co nas różni od pmk? Tam debilowi można napisać: „spierdalaj”. U nas nie wypada.
Po co Naszemu Forum regulamin? Np. żeby sformułować zakaz używania wulgaryzmów.
I po co jeszcze? Żeby za karę dać bana, w nagrodę - banana a flugzeugowi30 – zastrzyk .
To jeszcze o zdeklasowanych Bipach: gówno mnie obchodzi Wasz most drogowy, Cipy.

Gdzie banan?

Ja Ciebie nie obrażam, zaś Ty robisz to zawzięcie przy każdej okazji. Daruj sobie "przysrywki" i zajmij się tym co lepiej Ci wychodzi - pisaniem dobrych i wyczerpujących postów na temat.
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

malgos pisze:
Piotr Janik pisze:Mod, czy mógłbyś porzucić szczurzo-strusią taktykę


Wycięłam, a i owszem bo co sobą reprezentuje poniższy, wyrzucony post?
OK, pogadajmy o Bipach.

Jak nazywa się zdeklasowana Bipa ? Oczywiście: Cipa
Co nas różni od pmk? Tam debilowi można napisać: „spierdalaj”. U nas nie wypada.
Po co Naszemu Forum regulamin? Np. żeby sformułować zakaz używania wulgaryzmów.
I po co jeszcze? Żeby za karę dać bana, w nagrodę - banana a flugzeugowi30 – zastrzyk .
To jeszcze o zdeklasowanych Bipach: gówno mnie obchodzi Wasz most drogowy, Cipy.

Gdzie banan?

Ja Ciebie nie obrażam, zaś Ty robisz to zawzięcie przy każdej okazji. Daruj sobie "przysrywki" i zajmij się tym co lepiej Ci wychodzi - pisaniem dobrych i wyczerpujących postów na temat.
Małgosiu, moim zdaniem w tym przypadku racja leży po stronie Piotra. Te "przysrywki" to próba zwrócenia nam wszystkim uwagi na fakt, że ostatnio na Forum dzieje się coraz gorzej. Mamy coraz więcej przypadków trollowania, floodowania i coś z tym należy zrobić. Dlatego właśnie powstaje Regulamin, który w najbliższych dniach zostanie przedstawiony do konsultacji społecznych. Proszę podać sobie rączki i już się nie kłócić. :-)
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
malgos
Osobowy
Posty: 66
Rejestracja: 20 lip 2005, 14:37
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: malgos »

Adam Dąbrowski pisze:Proszę podać sobie rączki i już się nie kłócić
ależ ja się nie kłócę - nikogo nie obrażam w przeciwieństwie do Piotra :roll:
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

[konsultacje] Wspólnie budujemy Regulamin naszego Forum!

Post autor: Adam Dąbrowski »

Hej!

W gronie moderatorów opracowaliśmy wyjściową wersję Regulaminu naszego Forum. Prosimy o komentarze, propozycje zmian - im więcej uwag, tym lepiej.

1. Pozwól się poznać

Twój internetowy profil to Twoja wizytówka. Miłym zwyczajem jest nazywanie swojego profilu imieniem i nazwiskiem, a nie anonimowym nickiem: świadczy to o Twojej odwadze i odpowiedzialności za słowo. Kompletne wypełnienie danych w profilu pozwoli innym Użytkownikom dowiedzieć się o Tobie trochę więcej. Nie przemycaj w nicku czy awatarze treści mogących obrazić innych bywalców Forum. Zmiana raz wybranego nicka nie jest możliwa, z wyjątkiem dwóch przypadków:

a) wybrany nick jest obraźliwy lub zawiera błąd,
b) zmiana polega na zastąpieniu anonimowego nicka imieniem i nazwiskiem (ZALECAMY!);

Administracja zastrzega sobie prawo do usuwania martwych profili (brak napisanych postów) bez ostrzeżenia.

2. Szanuj innych

Traktuj innych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie. Dyskutuj przede wszystkim merytorycznie, a wszelkie sprawy osobiste załatwiaj w korespondencji prywatnej (PW, e-mail). Używaj kulturalnego języka, nie wywyższaj się oraz nie naśmiewaj z czyichś błędów. Jeżeli zaś tobie zostanie zwrócona słuszna uwaga, przyjmij ją z honorem i najlepiej podziękuj osobie, która skorygowała popełniony przez Ciebie błąd. Uczymy się wszyscy każdego dnia.

3. Nie ilość, lecz jakość

Staraj się nie sprawiać wrażenia, że Twoją główną intencją jest nabijanie licznika postów. Nie wysyłaj masowo krótkich i jałowych postów. Odpowiedzi na podstawowe pytania szukaj w Internecie, chociażby przy pomocy wyszukiwarki www.google.pl. Zastanów się, czy wiadomość, którą chcesz podzielić się z czytelnikami Forum, faktycznie ich zainteresuje. Nie wysyłaj wiadomości typu „w piątek, 13 grudnia przez Susz przejechała lokomotywa EU07-214”. Będą one usuwane.

4. Dbaj o porządek tematyczny na Forum

Forum wyposażone jest w niezwykle pomocną funkcję wyszukiwarki. Skorzystaj z niej, aby sprawdzić, czy temat, który chcesz założyć, nie został już poruszony wcześniej. Zakładane tematy umieszczaj w odpowiednich działach. Czuj się odpowiedzialny za założony przez siebie wątek – masz prawo oczekiwać od innych Użytkowników tego, że nie będą uciekali od tematu. Masz nawet prawo wyegzekwować to od nich, prosząc o pomoc administrację. Szczególną uwagę należy zwrócić na wiadomości prasowe, które z podaniem odpowiedniego źródła mają być umieszczane w wątku "Prasówka".

5. Szanuj język polski

Najpierw przemyśl, co chcesz napisać, a dopiero potem pisz. Przeczytaj wiadomość dwa razy przed jej ostatecznym wysłaniem, usuwając zauważone błędy. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z narzędzi sprawdzających poprawność ortograficzną wpisanego tekstu (przeglądarka internetowa Firefox, edytory tekstowe). Administratorzy i Moderatorzy nie są terapeutami i w związku z tym nie będzie do nich trafiał argument dysortografii, samo zaś pisanie wiadomości to nie dyktando – wszystko można legalnie skorygować. Posty zawierające dużą ilość rażących błędów będą usuwane bez ostrzeżenia.

6. Dbaj o wizerunek postów

Dla poważnych Użytkowników ważniejsza od formy jest treść. Staraj się starannie przygotowywać swoje posty. Dłuższe teksty dziel na akapity. Nie używaj zbyt wielu stylów i kolorów czcionek oraz nie nadużywaj emotikonek. Duża ilość buziek świadczy o niedojrzałości piszącego, a jednocześnie denerwuje czytających.

Czekamy na lawinę uwag i propozycji.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2008, 07:04 przez Adam Dąbrowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Pierwsza wersja Regulaminu i ankieta są już oddane do konsultacji społecznych. :-)

http://www.ruciane-nida.org/kmk/viewtopic.php?t=734
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
Sebastian Marszał
ZWROTNICZY
Posty: 637
Rejestracja: 30 paź 2004, 21:59
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Sebastian Marszał »

Podawajmy także swój wiek nie mam się czego wstydzić

Zdjęcia które są zrobione z peronów i nie przedstawiają nic ciekawego ( po raz n-ty ta lokomotywa lub z pociągiem takim a takim taka lokomotywa) powinno się usuwać po ostrzeżeniu,że takich zdjęć nie wrzucamy na forum robiąc z niego magazyn, a trzymamy u siebie chyba, że komuś będzie potrzebne
mgr inż. Sebastian Marszał
Awatar użytkownika
Romo
Towos
Posty: 38
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:01
Lokalizacja: Murowana Goślina

Post autor: Romo »

O i jest w końcu coś, czego należy się trzymać. Poza ogólnikami typu "nie używać wyrazów uznawanych powszechnie za obelżywe", co jest rzeczą jasną samą w sobie myślę, że powinno się bardziej doprecyzować techniczne zagadnienia stricte dotyczące tego forum.

Ortografia. Pojmowanie jej przez niektórych (sam nie jestem orłem, biję się w pierś ale staram się uważać, naprawdę) woła o pomstę do nieba. Rozumiem, że wiele się zmieniło od czasu jak ja chodziłem do szkoły, ale chyba nie zasady poprawnej pisowni.

Konkretnych pomysłów nie mam, ale np. czy może powstać taki temat typu Hyde Park. Tam by trafiały wszelkiej maści informacje typu "jutro do Olsztyna przyjedzie EP08, kto ma okazję niech zrobi fotkę".

Co do wstawianych zdjęć, nawet tych z peronu. Owszem, ileś takich samych zdjęć jest po prostu przesadą, ale z drugiej strony widok jakieś lokomotywy, składu, który jest "rzadkością" na WiM.....czemu nie.
Na jakiejś galerii wstawiono zdjęcie Ganza z dwoma ryflakami. Takie nudne, w peronach, czarno-białe...Wiecie jak Ci wszyscy młodzi, niewątpliwie najlepsi z najlepszych, cmokali z zachwytu. Bo tego nie widzieli na własne oczy. Zobaczymy co będzie za kilka, kilkanaście lat, jak nie będzie tego taboru, który jeździ teraz. Dużo bym dał, aby mieć takie zdjęcie "szczytniaka" w Nidzicy przy peronie 1.

I już złamałem jedną z zasad regulaminu, aby nie "bazgrolić" tyle za jednym posiedzeniam :roll:
Roman Boczkowski
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

Sebastian Marszał pisze:Podawajmy także swój wiek nie mam się czego wstydzić
...czyli kompletne wypełnienie profilu - patrz punkt 1...
Sebastian Marszał pisze:Zdjęcia które są zrobione z peronów i nie przedstawiają nic ciekawego ( po raz n-ty ta lokomotywa lub z pociągiem takim a takim taka lokomotywa) powinno się usuwać po ostrzeżeniu,że takich zdjęć nie wrzucamy na forum robiąc z niego magazyn, a trzymamy u siebie chyba, że komuś będzie potrzebne
Romo pisze:Co do wstawianych zdjęć, nawet tych z peronu. Owszem, ileś takich samych zdjęć jest po prostu przesadą, ale z drugiej strony widok jakieś lokomotywy, składu, który jest "rzadkością" na WiM.....czemu nie.
Na jakiejś galerii wstawiono zdjęcie Ganza z dwoma ryflakami. Takie nudne, w peronach, czarno-białe...Wiecie jak Ci wszyscy młodzi, niewątpliwie najlepsi z najlepszych, cmokali z zachwytu. Bo tego nie widzieli na własne oczy. Zobaczymy co będzie za kilka, kilkanaście lat, jak nie będzie tego taboru, który jeździ teraz. Dużo bym dał, aby mieć takie zdjęcie "szczytniaka" w Nidzicy przy peronie 1.
Moje zdanie jest takie, że jeśli zdjęcia wstawiane są do odpowiednich wątków i trzymają pewien poziom artystyczny i/lub merytoryczny (tzn. nie są to foty jednostki EN57 wykonane zza płota telefonem komórkowym), to nie należy narzucać jakichkolwiek ograniczeń w ich zamieszczaniu. Zdjęcia z peronu też mogą być ładne i szczerze mówiąc nie przeszkadza mi bardzo, że cały czas to ten sam peron... Wartość dokumentacyjna, o to chodzi.

Być może należy zastanowić się nad moderowaniem także zdjęć? Być może należy wprowadzić moderatora fotograficznego? Są na tym Forum osoby, które dobrze się na tym znają i mogłyby usuwać ewidentne gnioty.
Romo pisze:Ortografia. Pojmowanie jej przez niektórych (sam nie jestem orłem, biję się w pierś ale staram się uważać, naprawdę) woła o pomstę do nieba. Rozumiem, że wiele się zmieniło od czasu jak ja chodziłem do szkoły, ale chyba nie zasady poprawnej pisowni.
...czyli punkt 5...
Romo pisze:Konkretnych pomysłów nie mam, ale np. czy może powstać taki temat typu Hyde Park. Tam by trafiały wszelkiej maści informacje typu "jutro do Olsztyna przyjedzie EP08, kto ma okazję niech zrobi fotkę".
Pomysł jest ciekawy, co na to inni? Czy nie dojdzie do zbytniego rozdrobnienia tematycznego? Czy nie będzie problemów z oceną, jaka wiadomość nadaje się do "Kolej Dziś", a jaka do "Hyde Park"?
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Awatar użytkownika
Piotr Janik
InterCity
Posty: 300
Rejestracja: 29 wrz 2004, 16:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: [konsultacje] Wspólnie budujemy Regulamin naszego Forum!

Post autor: Piotr Janik »

Adam Dąbrowski pisze:1. Pozwól się poznać

Twój internetowy profil to Twoja wizytówka. Miłym zwyczajem jest nazywanie swojego profilu imieniem i nazwiskiem, a nie anonimowym nickiem: świadczy to o Twojej odwadze i odpowiedzialności za słowo. Kompletne wypełnienie danych w profilu pozwoli innym Użytkownikom dowiedzieć się o Tobie trochę więcej.
Dobrze, że propozycja kodeksu łączy zasady o różnym stopniu obligatoryjności. Niech pomysł nr 1 pozostanie sugestią, zaleceniem. Forum to również okazja do autokreacji a nick i awatar są z reguły świadomym, bardzo wyrazistym komunikatem. Są u nas nicki (i awatary), które dawno stały się rozpoznawalną marką i gwarancją jakości.
Sebastian Marszał pisze:Podawajmy także swój wiek nie mam się czego wstydzić
Słusznie. W rezerwie i tak pozostaje masa rzeczy, których będziemy mogli się wstydzić w razie potrzeby. W przyszłym tygodniu mam czterdzieste urodziny.
Adam Dąbrowski pisze:2. Szanuj innych

Traktuj innych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie.
Stąd już blisko do imperatywu kategorycznego, mniej więcej tak blisko, jak z Uniwersytetu w Królewcu do dworca kolejowego w Olsztynie... :wink: Przypuszczam nieskromnie, że miałem skromny, zaoczny udział w powstaniu tego punktu regulaminu, zatem zaproponuję wariant awaryjny: Traktuj innych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie w porównywalnych okolicznościach.
Adam Dąbrowski pisze:Używaj kulturalnego języka, nie wywyższaj się oraz nie naśmiewaj z czyichś błędów.
- chyba, że z góry aprobujesz ten sposób reagowania na ewentualne twoje błędy. Mamy różny wiek, doświadczenia, temperament, poczucie humoru, zmysł prowokacji, próg tolerancji etc. Szanuj innych – zawsze :twisted: - a zwłaszcza wtedy, gdy zasługują na szacunek.
Adam Dąbrowski pisze:3. Nie ilość, lecz jakość
4. Dbaj o porządek tematyczny na Forum

Być może najważniejsze punkty kodeksu – którym bliżej do obowiązujących zasad, niż zaleceń i sugestii. Oczywiste argumenty za ich przestrzeganiem pojawiały się w dyskusjach wielokrotnie.
Adam Dąbrowski pisze:Szczególną uwagę należy zwrócić na wiadomości prasowe, które z podaniem odpowiedniego źródła mają być umieszczane w wątku "Prasówka".

To novum, na pewno przydatne w odniesieniu do materiałów o współczesności. W przypadku archiwalnych materiałów prasowych albo współczesnych o tematyce historycznej, zapewne lepsze będzie dopasowanie ich do odpowiedniego istniejącego wątku lub stworzenie nowego. Czy posty komentujące wiadomości prasowe też znajdą się w „Prasówce’?
Adam Dąbrowski pisze:
Romo pisze:Co do wstawianych zdjęć, nawet tych z peronu. Owszem, ileś takich samych zdjęć jest po prostu przesadą, ale z drugiej strony widok jakieś lokomotywy, składu, który jest "rzadkością" na WiM.....czemu nie.
Na jakiejś galerii wstawiono zdjęcie Ganza z dwoma ryflakami. Takie nudne, w peronach, czarno-białe...Wiecie jak Ci wszyscy młodzi, niewątpliwie najlepsi z najlepszych, cmokali z zachwytu. Bo tego nie widzieli na własne oczy. Zobaczymy co będzie za kilka, kilkanaście lat, jak nie będzie tego taboru, który jeździ teraz. Dużo bym dał, aby mieć takie zdjęcie "szczytniaka" w Nidzicy przy peronie 1.
Moje zdanie jest takie, że jeśli zdjęcia wstawiane są do odpowiednich wątków i trzymają pewien poziom artystyczny i/lub merytoryczny (tzn. nie są to foty jednostki EN57 wykonane zza płota telefonem komórkowym), to nie należy narzucać jakichkolwiek ograniczeń w ich zamieszczaniu. Zdjęcia z peronu też mogą być ładne i szczerze mówiąc nie przeszkadza mi bardzo, że cały czas to ten sam peron... Wartość dokumentacyjna, o to chodzi.
Co do płota i komóry - zgoda ale nie podoba mi się dyskryminacja EZT :wink: . Zgadzam się z ADamem, bo kroniki stacji w dziale „Kolej dziś” są przypadkiem szczególnym, kiedy o jakości bezpośrednio stanowi ilość i systematyczność. Nawiązując jednocześnie do punktu 3. – nie najlepiej by się stało, gdyby kategoryczny zakaz:
Nie wysyłaj wiadomości typu „w piątek, 13 grudnia przez Susz przejechała lokomotywa EU07-214”. Będą one usuwane.
zniechęcił entuzjastów do prowadzenia i upowszechniania obserwacji. Z pewnością takie obserwacje w nieco dłuższym, np. tygodniowym cyklu, wzbogacone o jakieś wnioski (np. co i jak często jeździ a co rzadziej, od kiedy i dlaczego) byłyby bezcenne.
Adam Dąbrowski pisze:
Romo pisze:Konkretnych pomysłów nie mam, ale np. czy może powstać taki temat typu Hyde Park. Tam by trafiały wszelkiej maści informacje typu "jutro do Olsztyna przyjedzie EP08, kto ma okazję niech zrobi fotkę".
Pomysł jest ciekawy, co na to inni? Czy nie dojdzie do zbytniego rozdrobnienia tematycznego? Czy nie będzie problemów z oceną, jaka wiadomość nadaje się do "Kolej Dziś", a jaka do "Hyde Park"?
Jak dotąd nie pojawiło się zbyt wiele postów, potencjalnie kwalifikujących się do hyde parku a stworzenie takiego działu mogłoby się okazać samobójstwem (aktem szczału w kolano z Flugzeugabwehrkanone30 na filarze mostu). Przykład, który podał Romo pod każdym względem pasowałby do „Stacji Olsztyn”. Jestem łagodnie przeciw.

Przy krawędzi ostatniej tabeli na stronie głównej wiszą „Ostrzeżenia użytkowników”. Nie jestem pewien, czy to nowe narzędzie, czy stare ale nieużytkowane. Gdybym był pewien, miałbym odwagę, żeby się odnieść. Tymczasem myślę, że egzekwowanie przestrzegania regulaminu, będzie tradycyjnie dużo trudniejsze, niż jego redagowanie. A Małgoś proszę o wybaczenie. Twardo, po męsku rywalizujemy o Jej życzliwą przychylność i w tych warunkach każdemu może się zdarzyć chwilowy brak elegancji.
Absolutnie nikogo nie obrażam ale czuję się pokrzywdzony, kiedy foruje Pani konkurenta, już na starcie dysponującego naturalną przewagą dodatkowego chromosomu.
Freien Strecken für freien Menschen!
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Re: [konsultacje] Wspólnie budujemy Regulamin naszego Forum!

Post autor: Adam Dąbrowski »

Piotr Janik pisze:Niech pomysł nr 1 pozostanie sugestią, zaleceniem. Forum to również okazja do autokreacji a nick i awatar są z reguły świadomym, bardzo wyrazistym komunikatem. Są u nas nicki (i awatary), które dawno stały się rozpoznawalną marką i gwarancją jakości.
Jest to jasne jak słońce. Jakikolwiek przymus w tej dziedzinie byłby niewskazany, natomiast zachęcać do rezygnacji z nicka na rzecz imienia i nazwiska będę zawsze. Sam też to swojego czasu zrobiłem.
Piotr Janik pisze:W przyszłym tygodniu mam czterdzieste urodziny.
Sto lat, niech Mu gwiazdka pomyślności, niech żyje nam!!! :-)
Piotr Janik pisze:Traktuj innych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie w porównywalnych okolicznościach.
Liberalizujemy? No to dalej: Traktuj niektórych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie w porównywalnych okolicznościach. :)
Piotr Janik pisze:Czy posty komentujące wiadomości prasowe też znajdą się w „Prasówce’?
Dobre pytanie. Ciekaw jestem, jak widzą to inni.
Piotr Janik pisze:Nawiązując jednocześnie do punktu 3. – nie najlepiej by się stało, gdyby kategoryczny zakaz...

Nie wysyłaj wiadomości typu „w piątek, 13 grudnia przez Susz przejechała lokomotywa EU07-214”. Będą one usuwane.

...zniechęcił entuzjastów do prowadzenia i upowszechniania obserwacji. Z pewnością takie obserwacje w nieco dłuższym, np. tygodniowym cyklu, wzbogacone o jakieś wnioski (np. co i jak często jeździ a co rzadziej, od kiedy i dlaczego) byłyby bezcenne.
Dotychczasowe obserwacje wskazują niestety, że w przypadku podobnych wiadomości brak zarówno cykliczności, jak i dodatkowych wniosków. A to utwierdza mnie w przekonaniu, że są wysyłane głównie dla podkręcenia licznika postów.

Prosiłbym Użytkowników o aktywniejsze włączenie się w tworzenie Regulaminu i udział w Ankiecie. Jak kogoś się zawiesi lub wytnie parę postów, to zaraz przychodzą skargi i lamenty na PW, że tak nie wolno, że to nadużywanie uprawnień, że nie mamy racji... A jak jest okazja, żeby ustalić jakieś reguły, to wszyscy siedzą cicho jak myszy pod miotłą. To co: Regulamin, czy nadal no rules? Jak do tej pory jestem zawiedziony... :???:

Czekamy na komentarze, sugestie. Na pewno wiele osób ma jakieś pomysły co do ewentualnych zapisów regulaminowych. Każdy głos jest ważny.
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
Łukasz Jamroz
Pospieszny
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2007, 15:45
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Łukasz Jamroz »

Adam Dąbrowski pisze: Liberalizujemy? No to dalej: Traktuj niektórych Użytkowników Forum w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby traktowano Ciebie w porównywalnych okolicznościach. :)
Pierwotny zapis był dobry - bez żadnych okoliczności - przecież wiadomo że pewien margines odejścia od reguły w wyjątkowych okolicznościach zawsze pozostanie i nie trzeba do tego specjalnego sformułowania w regulaminie.
Adam Dąbrowski pisze: Dobre pytanie. Ciekaw jestem, jak widzą to inni.
Ja bym komentarze pozostawił w dziale prasówek - tam możnaby nieco luźniej dyskutować na temat informacji z prasy - które najczęściej są dość nieprecyzyjne i wymagają sprostowań ze strony fachowców, jakich przecież tutaj nie brak.
Adam Dąbrowski pisze: Dotychczasowe obserwacje wskazują niestety, że w przypadku podobnych wiadomości brak zarówno cykliczności, jak i dodatkowych wniosków. A to utwierdza mnie w przekonaniu, że są wysyłane głównie dla podkręcenia licznika postów.
Niestety ale poza paroma informacjami typu SU45 w Piszu, nie ma nic interesującego. Jak ktoś pisze że przez Iławę przejechał towarowy do Kwidzyna - no to co mozna z tego wyciągnąć, skoro taki pociąg jedzie 3 razy dziennie? Jabym proponował to sformułować w sposób, który pozwala jedynie na pisanie postów o wydarzeń wyjątkowych - a jeśli pisać o pospolitym ruchu, to napisać to raz, w sposób kompleksowy, obejmujący zagadnienie całości ruchu w danym miejscu, np. "w (1)-(5) jeżdżą składy do elektrociepłowni, w (6) do tartaku a w (7) ruch zamiera" - inne sposoby prezentowania informacji nie bardzo mają sens.
kujaw22
Towos
Posty: 36
Rejestracja: 05 mar 2008, 16:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kujaw22 »

Adam Dąbrowski pisze:Administracja zastrzega sobie prawo do usuwania martwych profili (brak napisanych postów) bez ostrzeżenia.
Proponowałbym raczej zwracanie uwagi na datę ostatniego logowania, a nie napisanego postu. Niektórzy z użytkowników forum rzadko włączają się w dyskusje jeżeli ich post nic nie wnosi (co postuluje się w naszym regulaminie). Można przecież być nieaktywnym rok i po roku napisać 1 ale za to porządny post.
Adam Dąbrowski pisze:...zachęcać do rezygnacji z nicka na rzecz imienia i nazwiska będę zawsze. Sam też to swojego czasu zrobiłem
Po 1. Wydaje mi się, że dla większości z nas czy będzie to nick czy pełne imię i nazwisko niewiele zmieni, gdyż i to i to niewiele nam powie, a nie jest to przecież portal społecznościowy typu "nasza-klasa" i w zasadzie nasze pełne dane nie są do niczego potrzebne.
Po 2. Proponowałbym dopisać dla osób zainteresowanych zmianą nicka na pełne dane sposób zrobienia tego - bo jeżeli dobrze się orientuję to w zwykłej edycji profilu tego zrobić nie można.
Adam Dąbrowski pisze:Nie wysyłaj wiadomości typu „w piątek, 13 grudnia przez Susz przejechała lokomotywa EU07-214”. Będą one usuwane
Jeżeli jest to niezwykła rzadkość to czemu nie?
Romo pisze:Konkretnych pomysłów nie mam, ale np. czy może powstać taki temat typu Hyde Park. Tam by trafiały wszelkiej maści informacje typu "jutro do Olsztyna przyjedzie EP08, kto ma okazję niech zrobi fotkę".
Akurat takie info pasuje do "kolej dzis" chyba. Hyde Park służy raczej do tematów nie związanych z tematyką danego forum, a o tych innych rzeczach można pisać na tysiącach innych for-wolałbym chyba za miejsce na hyde park na serwerze dostać np. kolejny interesujący tekst Lycka o tajemniczym dotąd dla mnie moście na jakiejś linii kolejowej.

Poza tym dodałbym tylko jedno od siebie : dla nowych użytkowników i dla osób bardzo młodych mieć więcej wyrozumiałości i raczej dać trochę czasu na przyjrzenie się metodologii pisania postów. Ewentualnie zwrócenia na coś uwagi na PW lub zastosowanie znanych z innych for systemów "ostrzeżeń" użytkowników przy nieprzestrzeganiu reguł forum.

Pozdrawiam Adam Kujawski - lat 24 :)
bastard
ZWROTNICZY
Posty: 362
Rejestracja: 06 mar 2007, 20:29

Post autor: bastard »

Parę moich uwag do regulaminu:

5. Szanuj język polski

Bardzo istotny punkt regulaminu. Odnośnie niego sporo napisano w np. kwestii ortografii, ale chciałem zwrócić uwagę na coś jeszcze . Poniżej parę przykładów ( cytatów ) z postów - nie podaję autorów:
A ktore loki prowadzą te zdawki
czek na zatrudnienie
sfocić
Byk miał opuszczone patyki
Te stonki lotosu to latały wczoraj po Olsztynie jak głupie
stonki dwie się spieły cuda niewidy się działy
przyjeżdża wieczornym Wrockiem
Pozdro.
fotka zrobiona tóż po wparowaniu na dworzec
W- M i Kujpomie
Zarzucam kilka fot
Czy język polski musi być zaśmiecany takimi „skrótami czy słowami” ? Czy ciężko napisać po prostu lokomotywa, zdjęcie lub pozdrawiam ? Myślę że nie, choć niektórym może to przyjść z trudnością - chyba szczególnie wśród młodszej części użytkowników forum. Jest to efekt przenoszenie potocznej mowy ( najbardziej to widać przy pisaniu sms-ów ) na wypowiedzi i chyba chęć pokazania, ile to zwrotów z potocznej terminologii kolejowej już się zna. Dochodzi do tego pisanie postów „na tempo”, co w efekcie wybitnie nie służy ich czytelności.

Zrobiłem małe doświadczenie. Wydrukowałem parę odpowiedzi na postach i dałem do przeczytania ojcu ( przepracował na kolei ponad 40 lat ) i nie zdziwiłem się, że w większości miał trudności z ich zrozumieniem.

Dlatego proponuję dodać – pisz post tak aby ktoś inny ( nawet początkujący miłośnik lub osoba nie znająca się na kolei) to zrozumiał – przynajmniej w ogólnej treści. Język polski jest wystarczająco bogaty, aby swobodnie i z pełnym zrozumieniem wypowiadać się – bez niepotrzebnych skrótów.

I jeszcze jedna sugestia w związku z powyższym. Proponuję stworzyć coś w rodzaju słownika terminologii i potocznych nazw np. lokomotyw i wagonów, definicji np. mostu i wiaduktu, aby każdy wiedział, czym się różnią. To mogłoby pomóc szczególnie początkującym miłośnikom kolejnictwa.

3. Nie ilość, lecz jakość

Sporo o nim napisano. Moim zdaniem bardzo ważny punkt regulaminu, choć wzbudzający duże kontrowersje związane ze zdjęciami ( widoki pociągów na różnym tle ) i nic nie wnoszącymi do tematu wiadomościami np. o przejeździe drezyny przez przejazd lub lokomotywie stojącej pod szopą.
Na pewno nie może to trwać w obecnym kształcie, gdzie ważne informacje lub zdjęcia ukazujące istotne wydarzenia są „przysypane” mało znaczącymi, choć obrazującymi „codzienność kolei”.
Ponieważ proponowany dział Hyde Park ma swoich zwolenników i przeciwników, rozważmy inne rozwiązanie. Stworzenie osobnej GALERII w której każdy mógłby zamieszczać swoje zdjęcia pokazujące „codzienność kolei”. Istotnym warunkiem byłoby tutaj pełne opisywanie zdjęć, aby móc interesujące nas wyszukać.
A co do informacji mało znaczących lub nic nie wnoszących do tematu ? Może stworzenie coś na wzór „systemowego kosza”, gdzie wyrzucona wiadomość ( przez użytkownika lub usunięta z tematu przez moderatora ) byłaby jeszcze np. przez 30 dni, a później automatycznie usunięta.


Co do punktu - daj się poznać – i sugestii o zamianie nicka na imię i nazwisko to popieram zdanie Piotra Janika i kujaw22. Niech to pozostanie sugestią. Ja akurat świadomie, na razie nie dokonam zmiany. Mam ku temu powody. Jeśli chodzi o podanie wieku, to popieram. Zastanawiam się tylko czy w danych musi być pełna data urodzenia – proponuję ograniczyć to do roku urodzenia – to w zupełności wystarcza do wyliczenia wieku użytkownika.
badworm
Towos
Posty: 26
Rejestracja: 13 lip 2007, 15:54

Post autor: badworm »

bastard pisze: Czy język polski musi być zaśmiecany takimi „skrótami czy słowami” ? Czy ciężko napisać po prostu lokomotywa, zdjęcie lub pozdrawiam ? Myślę że nie, choć niektórym może to przyjść z trudnością - chyba szczególnie wśród młodszej części użytkowników forum. Jest to efekt przenoszenie potocznej mowy ( najbardziej to widać przy pisaniu sms-ów ) na wypowiedzi i chyba chęć pokazania, ile to zwrotów z potocznej terminologii kolejowej już się zna. Dochodzi do tego pisanie postów „na tempo”, co w efekcie wybitnie nie służy ich czytelności.
Odnośnie podanych przez Ciebie przykładów - wśród nich można wyróżnić 3 grupy wyrazów:
- żargon typowo kolejowy (patyki, lok, zdawka, stonka, spinać lokomotywy) - tutaj raczej posługiwanie się właściwymi nazwami raczej nie ma sensu - osobie całkowicie "zielonej" określenie 'pociąg zdawczy' raczej mówi niewiele więcej niż 'zdawka' a słowniki czy też jakieś FAQ z wyjaśnieniami są bez problemu dostępne w sieci
- żargon MK-owy (i dotyczy to głównie młodszych wiekiem i stażem miłośników) - słowa typu 'focić', 'motyw', niektóre przezwiska pojazdów trakcyjnych (kolejarze raczej nie nazywają jednostek serii EN57 kiblami) - tutaj sprawa jest już dyskusyjna, osobiście byłbym jednak za ograniczaniem stosowania tego typu słów do minimum
- żargon młodzieżowo-internetowy (pozdro, zarzucam, wszelakie skrótowce, emotikonki) - tak jak wyżej choć w pewnym stopniu dopuszczalne np. emoty w umiarkowanej ilości, akronimy internetowe, żargon typowo internetowy - w końcu jesteśmy społecznością internetową i chyba nie wszystko, co wypisujemy musi być w 100% zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego :)
Awatar użytkownika
Adam Dąbrowski
DYŻURNY RUCHU
Posty: 1139
Rejestracja: 24 wrz 2004, 17:26
Lokalizacja: Warszawa/Olsztyn

Post autor: Adam Dąbrowski »

badworm pisze:żargon typowo kolejowy (patyki, lok, zdawka, stonka, spinać lokomotywy) - tutaj raczej posługiwanie się właściwymi nazwami raczej nie ma sensu
Dlaczego?! Czy pantografy, lokomotywa, pociąg zdawczy brzmią gorzej?
bawdorm pisze:w końcu jesteśmy społecznością internetową i chyba nie wszystko, co wypisujemy musi być w 100% zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego :)
Im bardziej zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego, tym lepiej. Bo co sobie taki przeciętny Kowalski pomyśli o tej naszej "społeczności internetowej" czytając o byku, który miał opuszczony patyk albo o dwóch sukach, które się spięły?

Żargon powstaje głównie w języku mówionym. Szybkość rozmowy każe wyszukiwać substytutów dla mniej wygodnych nazw, jak chociażby oznaczenia serii lokomotyw (po przejściu na system europejskich oznaczeń w ogóle nie da się go używać w mowie...). I to jest geneza wszelkiej maści stonek, wibratorów, suk czy świń... Pisując na Forum mamy czas i możliwości. Tu nie potrzebujemy określeń zastępczych, bo spokojnie możemy napisać o lokomotywie SM42. Oczywiście używanie żargonowych zwrotów co jakiś czas i w przemyślany sposób może ubarwić wypowiedź, jednak pisanie tylko i wyłącznie slangiem jest zwykłym przerostem formy nad treścią, godzącym w dobro pięknego języka polskiego. A od takich wypowiedzi niestety u nas się roi, na co @bastard słusznie zwrócił uwagę, zamieszczając przy tym dowód w sprawie... :)
Pozdrawiam serdecznie,
Adam Dąbrowski
ODPOWIEDZ